Znaleziono 0 artykułów
07.11.2020

Kamala Harris: Najpotężniejsza kobieta świata

07.11.2020
(Fot. Getty Images)

Wraz ze zwycięstwem Joe’ego Bidena w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, wiceprezydentką została uwielbiana przez wyborców Demokratów Kamala Harris.

Identyfikuje się jako „dumna Amerykanka”

55-latka urodziła się w Oakland w Kalifornii, jako dziecko imigrantów: onkolożki Shyamali Gopalan i profesora ekonomii Donalda J Harrisa. Pochodzący z Indii i Jamajki rodzice poznali się podczas studiów na Berkeley, a ich małżeństwo zakończyło się rozwodem, gdy Harris była dzieckiem. Choć wiceprezydentka mówi, że rodzice przekazali jej kulturę krajów, z których się wywodzili, określa się po prostu jako „dumna Amerykanka”. 

(Fot. Getty Images)

Imię nadane jej przez matkę jest feministyczną deklaracją

W sanskrycie Kamala oznacza „lotos”, jest też drugim imieniem hinduskiej bogini Lakshmi, która kojarzona jest z dobrobytem, szczęściem i pięknem. Drugie imię Harris, Devi, jest z kolei imieniem potężnej bogini, symbolu boskiej kobiecości. 

Kamala Harris na okładce "Vogue'a" (Fot. Materiały prasowe)

Jako dziecko często odwiedzała Indie

Do podjęcia pracy jako funkcjonariusz publiczny Harris namawiana była przez dziadków ze strony matki. Jej dziadek PV Gopalan, którego nazywa „jednym z jej ulubionych ludzi na świecie”, walczył o niepodległość Indii jako wysoko postawiony urzędnik. Z kolei jej babcia, Rajam Gopalan, podróżowała po indyjskich wsiach, ucząc członków ubogich społeczności o antykoncepcji. 

Już w młodości interesowała się prawami człowieka 

Rodzice Harris poznali się jako członkowie ruchu na rzecz praw człowieka działającego na Berkeley, a Kamala i jej młodsza siostra Maya w dzieciństwie często uczestniczyły w różnych marszach. Pierwszą klasę szkoły podstawowej ukończyła w Thousand Oaks Elementary, która zaledwie rok wcześniej zaczęła przyjmować dzieci inne niż białe. „Moja matka była świadoma, że wychowuje dwie czarnoskóre córki”, pisze Harris w autobiografii The Truths We Hold. „Wiedziała, że kraj, który wybrała na swój dom, będzie postrzegał Maję i mnie jako dwie czarne dziewczynki, więc była zdeterminowana by wychować nas na pewne siebie, dumne czarne kobiety”. 

(Fot. Getty Images)

Uczęszczała do HBCU

Do szkoły średniej Harris chodziła w Montrealu, gdzie jej matka podjęła pracę na McGill University. Potem wróciła do Stanów Zjednoczonych, by ukończyć studia licencjackie z politologii i ekonomii na Howard University w Waszyngtonie. Jest to uczelnia należąca do sieci koledży i uniwersytetów będących historycznie miejscami edukacji czarnoskórych obywateli. Często wspomina lata, które tam spędziła jako kształtujące ją jako człowieka: kandydowała tam do samorządu studenckiego, była ważnym członkiem grupy dyskusyjnej, oraz należała do stowarzyszenia Alpha Kappa Alpha. “Zaangażowanie HBCU w formowanie swoich studentów jest wyjątkowe”, mówiła w rozmowie z Essence z tego roku. „Ważne jest dla nich wychowanie. Doskonalenie. Ważne są dla nich wszystkie aspekty zmiany człowieka z dziecka w osobę dorosłą. I w związku z tym, to bardzo szorstka miłość”. Następnie Harris studiowała prawo na University of California w Hastings.

Do tej pory jej kariera była imponująca, choć nie obyło się bez kontrowersji 

Po tym, jak zdała egzamin adwokacki, Harris rozpoczęła pracę w biurze prokuratora okręgowego hrabstwa Alameda, gdzie skupiała się na przestępstwach seksualnych. W roku 2003 została prokuratorem okręgowym w San Francisco. Podczas pierwszych trzech lat jej urzędowania wskaźnik postępowań zakończonych skazaniem wzrósł tam z 52 do 67 proc. Po dwóch kadencjach została prokuratorem generalnym w Kalifornii, oraz pierwszą kobietą i pierwszą czarnoskórą osobą na tym stanowisku. 
Harris w czasie swej kadencji była oskarżana o niepodejmowanie wystarczających wysiłków na rzecz reformy prawa kryminalnego. Jednak jej współpracownicy twierdzą, iż była dużo bardziej progresywna niż większość ludzi zdaje sobie sprawę. Odmawiała na przykład traktowania sprzedaży marihuany jako przestępstwa (oraz zajmowania się w ogóle przypadkami jej posiadania). Stworzyła też program Back on Track adresowany do młodocianych przestępców oraz odstąpiła od ubiegania się o karę śmierci w wielu szeroko komentowanych sprawach. 
„Powodem, dla którego z pełną świadomością zostałam prokuratorem, jest to, że jestem dzieckiem ludzi, którzy – tak jak wielu dzisiaj – brali udział w marszach i wznosili na ulicach okrzyki, domagając się sprawiedliwości” - miała powiedzieć w New York Times. „Decyzja o tym, by być prokuratorem, była dobrze przemyślana. Postanowiłam, że zostanę częścią tego systemu i dzięki temu nie będę musiała prosić o pozwolenie, by zmieniać to co musi zostać zmienione”.

(Fot. Getty Images)

Ubiegała się o prezydenturę zanim dołączyła do kampanii Bidena

21 stycznia 2019 roku Harris ogłosiła swoją kandydaturę na urząd prezydenta w programie „Good Morning America” (w dniu Martina Luthera Kinga obchodzonym w Stanach Zjednoczonych). Wycofała się z niej pod koniec roku z powodu braku finansowania kampanii i złych wyników w sondażach. 

Z jej młodszą siostrą też należy się liczyć 

Maya również jest prawniczką i komentatorką życia politycznego w MSNBC. Była jednym z trzech głównych doradców Hillary Clinton podczas kampanii prezydenckiej w 2016 roku. Wcześniej nadzorowała filię Civil Liberties Union w Karolinie Północnej. 

Już przeszła do historii polityki 

W 2017 roku Harris została pierwszą w historii Stanów Zjednoczonych senatorką pochodzenia północnoazjatyckiego, oraz drugą Afroamerykanką wybraną do Senatu. Dziś jest pierwszą osobą o korzeniach afroamerykańskich i północnoazjatyckich, która obejmie stanowsko wiceprezydentki z ramienia jednej z dwóch głównych partii politycznych. 

Oryginalny tekst ukazał się na Vogue.co.uk.

Susan Devaney
Proszę czekać..
Zamknij