Znaleziono 0 artykułów
17.06.2021

Najlepsze paryskie muzea mody

17.06.2021
(Fot. Getty Images)

Od Palais Galliera po Cité de la Mode et du Design – oto nasz przewodnik po pięciu muzeach poświęconych modzie, które warto odwiedzić podczas pobytu we francuskiej stolicy.

Palais Galliera: Moda w pałacu 

(Fot. Getty Images)

Mieszczące się w pałacu księżnej Galliera muzeum działa od 1977 roku. Można tu było oglądać takie wystawy, jak „Alaïa, Dalida, Les Années 50”, „Margiela-Galliera 1988–2018” i „The Gabrielle Chanel Rooms”. Licząca prawie 700 mkw. przestrzeń zaprojektowana przez Dominique Brard, zarządzana obecnie przez Miren Arzalluz, jest jednym z najbardziej cenionych muzeów poświęconych modzie we Francji.

Muzeum Sztuki Dekoracyjnej: Zbiory mistrzów

(Fot. Getty Images)

Początkowo otwarte w 1905 roku w skrzydle pawilonu de Marsan w Luwrze, Muzeum Sztuki Dekoracyjnej zaprojektowane zostało przez Gastona Redona. W archiwum posiada ponad 150 tys. kreacji, które na przestrzeni lat podarowali tacy projektanci, jak Paul Poiret, Madeleine Vionnet, Elsa Schiaparelli, Cristóbal Balenciaga i Christian Lacroix. Na szczególną uwagę zasługuje kultowa sylwetka New Look stworzona w 1947 roku przez Christiana Diora. W muzeum miały miejsce takie wystawy jak „Dries van Noten” czy „Christian Dior, Designer of Dreams”, która w 2017 roku przyciągnęła ponad 700 tys. gości z całego świata. Dzięki wsparciu finansowemu amerykańskiego inwestora Stephena A. Schwarzmana i jego żony w muzeum przeprowadzono gruntowny remont.

Musée Yves Saint Laurent Paris: Atelier mistrza

(Fot. Getty Images)

3 października 2018 przy 5 Avenue Marceau swoje podwoje dla gości otworzyło muzeum Yves Saint Laurent. W tym samym miejscu znajduje się także siedziba Fondation Pierre Bergé – Yves Saint Laurent. Na powierzchni ponad 460 mkw. nie brakuje kreacji pochodzących z archiwalnych kolekcji projektanta, szkiców, zdjęć i filmów. Główną atrakcją muzeum są pokoje haute couture i studio projektanta. Za scenografię odpowiada Nathalie Crinière, zaś wystrój i dekoracja wnętrz jest zasługą Jacques’a Grange’a.

Cité de la Mode et du Design: Młodzi zdolni

(Fot. Getty Images)

Szklany zielony wąż zaprojektowany przez zespół architektów Jakob + Macfarlane zawisł nad Sekwaną. Muzeum Cité de la Mode et du Design przyciąga wzrok każdego, kto spaceruje wzdłuż brzegu paryskiej rzeki. Mieszcząca się w wybudowanym w 1907 roku magazynie przemysłowym w Port de Paris galeria jest miejscem tłumnie odwiedzanym przez fanów mody. Główną atrakcją są wystawy poświęcone projektantom i artystom, często tworzone we współpracy ze studentami Institut Français de la Mode, okrzykniętego w 2015 roku mianem najlepszej uczelni mody we Francji.

Musée de l’Éventail: Wszystko o wachlarzach

(Fot. dzięki uprzejmości muzeum)

Od 1993 roku w muzealnych zbiorach znalazło się 2500 eksponatów pochodzących z okresu od XVI do XX wieku. Wnętrze jest eleganckie, z monumentalnym kominkiem i ścianami pokrytymi niebieską tapetą z wygrawerowanymi w złocie liliami. Oprócz wachlarzy znajdziemy tu narzędzia używane do ich tworzenia oraz zdobienia.

Oryginalny tekst ukazał się na stronie Vogue.fr.

Więcej inspiracji znajdziecie w czerwcowym wydaniu "Vogue Polska". Do kupienia w salonach prasowych i na Vogue.pl z dostawą do domu.

(Fot. Kuba Ryniewicz)

 

Manon Garrigues
Proszę czekać..
Zamknij