Znaleziono 0 artykułów
05.04.2022

Rusza organizacja pomagająca Ukrainkom: Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie

05.04.2022
(Fot. Getty Images)

Ruszyła kolejna akcja wspierająca kobiety z Ukrainy. Organizacja Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie zapewni im długofalową pomoc, tworząc miejsca pracy i aktywizując je zawodowo. Przeznaczy też pieniądze na rozwój projektów, które pomogą im zaadaptować się do nowego życia. Organizacje tworzą m.in. Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland i Oksana Zabużko.

Od pierwszego dnia ataku Rosji na Ukrainę, swoją ojczyznę opuściło już ponad cztery miliony osób. Wśród uciekających są głównie kobiety i dzieci. Aby pomóc im w zaadaptowaniu się w nowej rzeczywistości powstają liczne inicjatywy. Jedną z nich jest założenie organizacji Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. To koalicja kobiet z Polski i Ukrainy, która będzie decydowała o przyznawaniu grantów z Funduszu Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!". W pierwszej edycji ich wartość ma wynieść ok. 1,5 miliona złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na tworzenie miejsc pracy, wsparcie zawodowe, edukacyjne i kulturalne.

Do organizacji należą, m.in.: Ewa Ewart, Dominika Kulczyk, Agnieszka Holland, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Iryna Deszczyca, Halyna Karp, Olha Matviienko, Oksana Zabużko oraz Irina Zapatrina

Nie wiemy, jak długo potrwa rosyjska agresja na Ukrainę. Nie wiemy też, kiedy ukraińskie kobiety będą mogły wrócić do domu. Dopóki są w Polsce, potrzebna będzie im stała pomoc w adaptacji i ułożeniu sobie życia na miejscu. Dzięki Siostrzeństwu możemy wesprzeć przekazywanie środków na najlepsze projekty, której tej adaptacji posłużą. Dla ludzi z Ukrainy to bezcenna pomoc – mówi Iryna Deszczyca, żona ambasadora Ukrainy w Polsce.

Wśród najważniejszych kryteriów dotyczących przyznania grantów organizatorki wymieniają: dbanie o relacje rodzinne, tworzenie nowych miejsc pracy, wsparcie lokalnych samorządów, aktywizacja kobiet i osób starszych, organizacja kanałów pomocy humanitarnej, pomoc w edukacji i inicjatywach naukowych oraz kulturalnych, szczególnie w wymiarze lokalnym, a także aktywizacja biznesowa relacji polsko–ukraińskich.

Premiowane będą projekty, które z jednej strony pomogą zadomowić się kobietom i dziewczynkom z Ukrainy w Polsce, a z drugiej mogą uruchomić efekt domina – trwałą zmianę w ich rzeczywistości. Stawiamy na wspólnotowość, odzyskanie wolności i godności ekonomicznej. Zależy nam też na tym, żeby te środki trafiały do organizacji i inicjatyw na poziomie lokalnym. Wierzymy, że nadszedł czas, by mówić o budowie wspólnego polsko-ukraińskiego społeczeństwa. Chcemy pomóc naszym Siostrom z Ukrainy odnaleźć w Polsce ich drugi dom. A jeśli zechcą – stworzyć im warunki, dzięki którym zostaną tu na zawsze – dodaje Dominika Kulczyk.

Przy ulicy Ogrodowej 3 w Warszawie powstanie Centrum Obsługi Grantów, gdzie będzie można zapoznać się z zasadami ich przyznawania oraz uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku. Fundacje można wesprzeć również finansowo wpłacając pieniądze na patronite.pl.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij