Znaleziono 0 artykułów
05.09.2021

Sekcja filmów SEXED.PL i „Vogue Polska” na Mastercard OFF CAMERA

05.09.2021
„Rozterki pożądania” (Fot. Materiały prasowe)

Mimo postępu, nienawiść na tle seksualnym, płciowym i etnicznym jest wciąż powszechna w życiu publicznym. Dlatego fundacja SEXED.PL założona przez Anję Rubik i polska edycja magazynu „Vogue” stworzyły własną selekcję filmów – „Wolność, równość, solidarność” – na 14. edycję krakowskiego festiwalu Mastercard OFF CAMERA.

W poruszających obrazach poznamy osobiste historie i złożone mechanizmy społeczne, manipulację polityków i zwykłe uprzedzenia. Twórcy filmów wybranych dla SEXED.PL i „Vogue Polska” przez Grzegorza Stępniaka, senior programmerera OFF Camera,  uwrażliwiają, edukują i otwierają dyskusję. Po projekcjach zapraszamy na panel dyskusyjny, który poprowadzą Basia Baran, edukatorka SEXED.PL, i Basia Czyżewska, redaktorka „Vogue Polska”.

„Mitra” (Fot. Materiały prasowe)

Wybór filmów 

W filmie „Minjan” Eric Steel portretuje 17-latka, ortodoksyjnego Żyda zaangażowanego w życie swojej społeczności, a jednocześnie geja, który odkrywa, czym może być wolne życie w Nowym Jorku lat 80. XX w. 

Znana dokumentalistka Maria Finitzo śledzi kobiety, które choć pochodzą z różnych środowisk, są aktywistkami, pracownicami seksualnymi, artystkami czy edukatorkami – łączą się w walce z seksizmem. „Rozterki pożądania” pokazują niepozorne gesty i codzienne reakcje, które od pokoleń dyscyplinują kobiety.

Z kolei „Mogul Mowgli” przedstawia sylwetkę  brytyjsko-pakistańskiego rapera (nominowany do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej Riz Ahmed), który w trakcie pierwszej trasy koncertowej postanawia przerwać koncerty, żeby odwiedzić zapomnianą rodzinę. To film o potrzebie przynależności kulturowej i kultywowania dziedzictwa. 

„Mogul Mowgli” (Fot. Materiały prasowe)

Natomiast „Mitra” jest historią inspirowaną rodzinnymi losami duńsko-irańskiego reżysera Kaweha Modiriego. Gorzka opowieść o matce przez lata opłakującej stratę córki staje się uniwersalnym obrazem macierzyństwa, w które ingerują tradycyjna obyczajowość, religia i polityka.

(Materiały prasowe)

Więcej informacji o programie 14. Mastercard OFF CAMERA, który odbywa się od 3 do 12 września można znaleźć na stronie www.offcamera.pl

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij