Znaleziono 0 artykułów
23.09.2022

Premierowo na Vogue.pl: Kampania Vitkac x Muzeum Narodowe w Warszawie

23.09.2022
Fot. Greg Mikrut

Równie utalentowany, co ekscentryczny, geniusz, pionier, wizjoner, jeden z najwybitniejszych polskich artystów. Nazwa Domu Handlowego Vitkac nawiązuje oczywiście do Witkacego. Teraz jego twórczość stała się inspiracją do nawiązania współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie. 

Dom Handlowy Vitkac to miejsce utożsamiane nie tylko z doskonale wyselekcjonowaną modą, lecz także ze sztuką. Wskazuje na to już sama nazwa miejsca, upamiętniająca słynnego polskiego artystę Stanisława Ignacego Witkiewicza. Witkacy przez część życia mieszkał przy ulicy Brackiej 23 – tuż obok dzisiejszej lokalizacji Domu Handlowego Vitkac. Taki właśnie adres znajdował się też na wizytówkach firmy portretowej artysty. Duch Witkacego inspiruje do dziś, czego wyrazem jest pierwsza tego typu współpraca. Wystawa „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”, którą jeszcze do 9 października można oglądać w warszawskim Muzeum Narodowym, prezentująca ponad 500 prac artysty, stała się inspiracją dla wyjątkowej sesji zdjęciowej oraz filmu.

Sztuka i moda

Twórczość Witkacego zachwyca niepowtarzalnym stylem. Na wystawie w Muzeum Narodowym możemy podziwiać ogromny zbiór jego obrazów, rysunków, pasteli i fotografii. Warto z tej okazji pokusić się o nowe, pełniejsze ich odczytanie i spróbować zrozumieć niejednoznaczną, owianą tajemnicą twórczość. Tak właśnie stało się w przypadku współpracy Domu Handlowego Vitkac z Muzeum Narodowym. Twórcy zdjęć i krótkiego wideo chcieli przenieść emocje twórczości Witkiewicza do sesji zdjęciowej. 

Fot. Greg Mikrut
Fot. Greg Mikrut

Pozując na tle dzieł Witkacego, modele przenoszą się do ich świata. Na pierwszym ze zdjęć zostali wystylizowani na podobieństwo bohaterów „Portretu podwójnego Heleny Lisińskiej i Jana Gadomskiego” namalowanego w 1939 roku. Z kolei drugi kadr przenosi nas do portretu Leona Reynela. Jednak obrazy Witkacego to nie tylko kronika towarzyska dwudziestolecia międzywojennego, lecz także dokumentacja ówczesnej mody. O ubiorze artyście zdarzało się nawet pisać w swoich dramatach. „Suknia kobiety, kiedy jest dobrze uszyta – kobieta jest w niej jakby naga. [...] Naga i ubrana od razu – och! Co za perwersja!”, mówi Kalikst Bałandaszek w dramacie Witkiewicza pod tytułem „Oni”.

Fot. Greg Mikrut

Na portretach Witkacego możemy zauważyć przede wszystkim białe, jedwabne lub bawełniane bluzki z kołnierzami, letnie suknie i geometryczne wzory u kobiet. Mężczyźni noszą garnitury, pulowery i okrycia wierzchnie. Idąc tym tropem, Vitkac w swojej interpretacji prac Witkiewicza prezentuje osadzone w nurcie dwudziestolecia międzywojennego stylizacje, zbudowane na bazie kolekcji najlepszych projektantów na sezon jesień-zima 2022, dostępnych w DH Vitkac oraz na stronie vitkac.com. 

Fot. Greg Mikrut

Piękne kobiety i ekscentryczne grymasy

Witkacy kochał sztukę, ale miał też słabość do pięknych kobiet. Modelka na zdjęciach i w filmie nawiązuje bliską relację z portretem Juliana Tuwima, który niejako ożywa. Z kolei statycznemu portretowi Jadwigi Witkiewiczowej przeciwstawiona jest modelka przebiegająca przed nim w kolorowym futrze. Wybór stylizacji nie był przypadkowy – Witkacy od zawsze był zaintrygowany futrami, ich wyglądem oraz osobowością, której metaforyczną wielowymiarowość można dostrzec na jednym z kadrów.

Fot. Greg Mikrut

Witkacy malował i fotografował innych, słynął też z autoportretów. Tworząc podczas sesji narkotycznych, uwieczniał dziwne grymasy, dopisując do dzieła informacje o zażytych substancjach. Jak sam przyznawał, zintensyfikowane doświadczenia pozwalały mu tworzyć najlepsze dzieła. W psychodelicznym filmie towarzyszącym projektowi obrazy zdają się wychodzić z ram.

Konkurs dla młodych talentów

Sesja zdjęciowa autorstwa Grega Mikruta oraz film Katie December i Huberta Zielińskiego z Please Productions to także zapowiedź celebracji 11. urodzin Vitkaca, które odbędą się 24 listopada. Z tej okazji przygotowano wyjątkową akcję. 

Fot. Greg Mikrut

Zwieńczeniem współpracy Vitkac x Muzeum Narodowe będzie konkurs dla młodych artystów. W wybranej formie zinterpretują twórczość Witkacego. Jedenaście najlepszych prac zostanie przekazanych na licytację podczas 11. urodzin DH Vitkac. Zysk zostanie przekazany autorom prac. Więcej szczegółów o konkursie na początku października. 

 

zdjęcia: Greg Mikrut
dyrekcja artystyczna: Wera Krukowiecka
video: Katie December & Hubert Zieliński / PLEASE Productions

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij