Znaleziono 0 artykułów
14.02.2021

Tradycje walentynkowe z całego świata

14.02.2021
Gwatemala ( Fot. JOHAN ORDONEZ/AFP/, Getty Images)

Święto zakochanych to nie tylko romantyczne kartki, czerwone róże i czekoladki. Od Gwatemali po Republikę Południowej Afryki z okazji 14 lutego wyszukaliśmy dla was urocze walentynkowe tradycje z całego świata.

Walentynki znajdują swoje korzenie w pogańskim festiwalu, podczas którego składano ofiary bogom płodności i przeprowadzano loterię łączącą ludzi w pary. Dzisiaj to komercyjne święto, które kojarzy nam się głównie z gigantycznymi bukietami róż, czekoladkami i kartkami. Jednak w wielu krajach popularnością nadal cieszą się miejscowe tradycje. Przedstawiamy wam kilka najciekawszych pomysłów z okazji dnia Świętego Walentego.

Japonia

Japonia /(Fot. Chris McGrath, Getty Images)
Japonia /(Fot. Weerasinghe, Getty Images)

Tylko kobiety kupują prezenty mężczyznom. Bardzo często są to czekoladki: giri choco dla przyjaciół i kolegów z pracy i honmei choco dla kogoś, kogo darzymy romantycznymi uczuciami. W zamian mężczyźni dają kobietom prezenty z okazji Białego Dnia 14 marca: czekoladki, ciasteczka, słodycze, a czasem nawet biżuteria. W Korei Południowej, Wietnamie i Tajwanie obowiązują podobne zwyczaje.

Dania

Podczas gdy walentynkowe kartki wysyłane są na całym świecie, Duńczycy mają z tej okazji własną tradycję, która sięga XVIII wieku. Sekretni wielbiciele wysyłają do swoich sympatii gaekkebrev (żartobliwe listy), zazwyczaj w formie papierowego płatka śniegu z wierszem. Nadawca podpisuje list wykropkowanym imieniem, a jeśli odbiorca zgadnie jego tożsamość, na Wielkanoc obdarowuje go świątecznym jajkiem.

Filipiny

Filipiny /(Fot. NurPhoto)

Na Filipinach zwykła wymiana prezentów to za mało. Zamiast tego podczas walentynek setki par biorą udział w masowych ceremoniach ślubnych. Wesela sponsorowane przez lokalne władze przeznaczone są dla tych par, których nie stać na ślub. Tort weselny, kwiaty, a nawet obrączki wchodzą w pakiet pomocowy.

Republika Południowej Afryki

14 lutego młodzież z Republiki Południowej Afryki deklaruje swoją miłość, przypinając imię sympatii do rękawa. Tradycja ta ma pochodzić od starożytnego festiwalu Luperkalia, podczas którego mężczyźni w podobny sposób przypinali sobie imiona ukochanych.

Gwatemala

W Gwatemali, gdzie Walentynki znane są pod nazwą El Dia del Carino (Dzień Czułości), święto to nie dotyczy jedynie miłości romantycznej, ale także uczuć do rodziny, przyjaciół czy znajomych. Jako część święta w mieście Gwatemala co roku odbywa się kolorowa parada „Starej miłości”, w której głównymi uczestnikami są starsi obywatele.

Chiny

Chiny /(Fot. VCG, Getty Images)

Walentynki w Chinach nie są obchodzone 14 lutego, ale jako część Festiwalu Qixi organizowanego na cześć legendy o tkaczce i hodowcy krów. Festiwal odbywa się siódmego dnia siódmego miesiąca księżycowego w kalendarzu chińskim, najczęściej przypada to w sierpniu. W przeszłości tradycją było, że kobiety ręcznie robiły prezenty dla swoich sympatii. Dzisiaj festiwal obchodzony jest w zbliżonej wersji do zachodniego odpowiednika, pełen kwiatów i czekoladek.

Francja

Francja /(Fot. LAIN JOCARD/AFP, Getty Images)

W teorii to Paryż nazywany jest „miastem miłości”, ale 14 lutego stolicą zakochanych staje się francuska wioska Saint-Valentin zlokalizowana na południe od stolicy Francji. Co roku odbywa się tam dwudniowy festiwal, podczas którego można zobaczyć wystawy, pospacerować, zjeść kolację przy świecach czy wziąć udział w innych atrakcjach takich jak „Ogród zakochanych”, w którym pary mogą sobie nawzajem zadedykować drzewko.

Bułgaria

W Bułgarii walentynki połączone są z dniem winiarzy, tradycją, która nawiązuje do pogańskiego święta na cześć Świętego Trifona Zarezana, patrona wina. Podczas tego święta ludzie jeździli do winnic, aby wziąć udział w rytuałach, a na koniec wybrać najlepszego winiarza. Dzisiaj Bułgarzy nadal biorą udział w paradach na cześć Świętego Trifona, ale także świętują w parach przy butelce wina.

Ilustracja: Łukasz Aksamit

 

Emily Chan
Proszę czekać..
Zamknij