Znaleziono 0 artykułów
14.06.2021

12 znaków zodiaku: Bliźnięta

14.06.2021
(il. Tomasz Opaliński)

Dynamika, zmienność, zamiłowanie do nowości. Dla Bliźniąt życie to nieustające oczekiwanie tego, co nieznane. Osoby spod tego znaku spełniają się w roli dziennikarzy, mediatorów i stylistów.

Harmonia przeciwieństw

Gwałtowne zmiany pogody w czerwcu zdają się odzwierciedlać dochodzenie przyrody do letniej równowagi przez konfrontowanie sprzeczności.  Anaksymander z Miletu, reprezentujący jońską szkołę przyrody, widział w powietrzu praelement wszystkich żywiołów. 

(Fot. Getty Images)

Bliźnięta: Pośrednicy i awanturnicy 

Konstelacja Bliźniąt została nazwana w starożytnej Mezopotamii.  Babilończycy dostrzegli w gwiazdach dwóch braci – strażników podziemnego świata: Lugal-irra i Meslamtaea, którzy w dłoniach dzierżyli siekierę i maczugę. W okresie nowoasyryjskim figurki wyobrażające bogów zakopywano przy drzwiach wejściowych do domów – jedną z prawej, drugą z lewej strony, by chronić przed złymi mocami. Bóstwa z czasem zaczęto utożsamiać z Nergalem, bogiem podziemi. 

Zdolność negocjowania między życiem a śmiercią powraca w charakterystyce Dioskurów – braci, których figury odzwierciedlać miała konstelacja Bliźniąt według starożytnych Greków. Zwracano się do nich w szczególnej potrzebie. Wierzono, że mają moc przedłużania życia. Przyzywali ich żeglarze w czasie sztormów i żołnierze w trakcie bitew. Dioskurowie ukazywali się na końcach pik i masztów w postaci ogników. Według rzymskich podań mityczne Bliźnięta miały brać udział w bitwach pod postacią wojowników na białych rumakach.

Podobne artykuły12 znaków zodiaku: BaranPola Godot Dioskurowie – Kastor i Polideukes – byli synami Ledy, żony króla Sparty Tyndareosa, którą posiąść miał Zeus pod postacią łabędzia. Leda miała znieść jajo, z którego wylęgli się bracia. Herosi stali się bohaterami licznych mitów, w tym o wyprawie Argonautów czy łowach kaledońskich. Początkiem końca ich awanturniczego życia na ziemi był konflikt z kuzynami. Bracia najpierw uprowadzili ich narzeczone, a potem ukradli stado bydła. Polideukes odstąpił część swojej nieśmiertelności bratu. Zeus pozwolił im na zamieszkiwanie Hadesu i Olimpu naprzemiennie, stąd miejsce synów Ledy na firmamencie. 

(Fot. Getty Images)

Bliźnięta a Merkury

Co awanturnicze życie mitycznych braci mówi o osobach urodzonych pod znakiem Bliźniąt? To znak powietrzny. Oprócz immanentnej dwoistości, która odnosiłaby się do harmonii przeciwieństw, charakteryzuje go przede wszystkim pragnienie ruchu. Potrzebie dynamiki towarzyszy sprawność komunikacyjna umożliwiająca popychanie wszelkich spraw do przodu.

Za taką charakterystykę znaku odpowiada Merkury, patron planety opiekuńczej Bliźniąt. W mitologii greckiej jego odpowiednik Hermes nazywany był „żywym srebrem”. Hermes jest boskim posłańcem – w klasycznym okresie greckim przedstawiany był jako nagi młodzieniec, wyposażony w chroniący przed słońcem kapelusz, czasami przyozdobiony parą skrzydełek, które wyrastają również z jego złotych sandałów wykonanych z gałązek palmy i mirtu. Nosił również pelerynę niewidkę. Hermesa uznaje się za patrona granic, podróżników, kupców oraz mówców, jest także opiekunem snu oraz przewodnikiem dusz pozwalającym odbyć podróż ze świata śmiertelników do świata zmarłych. Rzymska wersja boga – Merkury – zyskuje dodatkowo powiązanie z handlem. Już sam rdzeń jego imienia (merx) oznacza kupca. Pozostaje więc ich patronem, otaczając też opieką także poborców podatkowych i… złodziei.

Charakterystyka Bliźniąt

Zmienność, dynamika, zamiłowanie do nowości. Dla Bliźniąt życie to nieustające oczekiwanie tego, co nowe i nieznane. Bliźnięta są wszędobylskie, więc potrafią patrzeć na zjawiska z różnych perspektyw. To silnie dialektyczne byty, zawsze chętne do konwersacji, komunikujące swoje obserwacje i racje we wszelkich formach pisarskich. Bliźnięta to inteligenci z misją pragnący zawsze dotrzeć do sedna sprawy. 

Podobne artykuły12 znaków zodiaku: SkorpionPola Godot Losy osób, którym patronują astrologiczne Bliźnięta, noszą więc zarówno znamiona szalonych przygód Dioskurów, jak i aspektów przypisanych boskiemu pośrednikowi. Potrafią również rozstrzygać spory, negocjować i mediować. Bliźnięta świetnie odnajdują się w roli dziennikarzy. Przy tym duchem pozostają zawsze młode i skłonne do żartów. Najtrwalszą miłością Bliźniąt pozostaje moda. Najpewniej dlatego, że cały czas się zmienia. Uwielbiają śledzić nowe trendy, kochają akcesoria: torebki, buty, biżuteria, zawsze starannie dobrane, oddają ich unikalną osobowość. Apaszki tylko od Hermés. 

W talii tarota kartą najbliższą energii Bliźniąt są Kochankowie. Wyobrażona na niej para – mężczyzna i kobieta – dość literalnie komunikuje możliwość odnalezienia drugiej połowy. Mówi o dopełnieniu i równoważeniu się przeciwieństw, jedności w różności, pełni wynikającej z nieustającego ruchu. O dynamice stwarzania i umierania – kosmicznej harmonii, która nie jest jednak stanem skończonego spokoju.

(Fot. Getty Images)

Słynne osoby spod znaku Bliźniąt

W znaku Bliźniąt przychodzą na świat nietuzinkowe osobowości. Spośród rzeszy polityków, aktywistów, pisarzy, reporterów i aktorów można wymienić Marguerite Yourcenar, francuska pisarkę, autorkę „Pamiętników Hadriana” (1951) i „Kamienia filozoficznego” (1968), w 1980 r. jako pierwszą kobietę w historii wybraną do Akademii Francuskiej. Fascynowała się starożytnością – w wieku 10 lat nauczyła się łaciny, jako 12-latka greki. Prywatnie pozostawała w związku z tłumaczką Grace Frick. 

W znaku Bliźniąt urodził się również Harvey Milk, pierwsza otwarcie homoseksualna osoba wybrana na stanowisko publiczne w Kalifornii. Przez 11 miesięcy pełnił funkcję w San Francisco Board of Supervisors, gdzie był odpowiedzialny za wdrażanie praw osób LGBTQ+ w polityce miasta. Zginął tragicznie, zastrzelony w zamachu.

Klara Pik
  1. Styl życia
  2. Horoskop
  3. 12 znaków zodiaku: Bliźnięta
Proszę czekać..
Zamknij