Znaleziono 0 artykułów
30.01.2022

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

30.01.2022
Jerzy Owsiak podczas 30. finału WOŚP (Fot. Pawel Wodzynski/East News)

W niedzielę, 30 stycznia 2022 roku, odbył się 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, tym razem pod hasłem „Przejrzyj na oczy”. W akcję, która ma na celu zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenie wzroku u dzieci, zaangażowały się 1633 sztaby wolontariuszy, w tym 90 zagranicznych, m.in. w Tokio, Ankarze czy na Kole Podbiegunowym. Jak podaje WOŚP, zebrano już ponad 136 mln zł. To rekord dotychczasowych Finałów.

Rocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy małych pacjentów. 650 dzieci wymaga operacji wzroku, przy czym jedna czwarta z nich dotyczy nowotworu gałki ocznej. To dla nich 30 stycznia 2022 roku zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. I wciąż gra, bo oprócz tradycyjnej zbiórki, która zrzeszyła ponad 120 tysięcy wolontariuszy na całym świecie, w internecie odbywa się ponad 219 tys. aukcji z zadeklarowanymi 16,5 mln zł. Kawałek narty Kamila Stocha, korki, w których grał Robert Lewandowski, wyhaftowane przez 97-letnią Panią Janinę wielkie serce czy sukienka od Magdy Butrym, to zaledwie kilka z przedmiotów czekających na wylicytowanie.

Serduszko, które mam na koszulce, bije w każdym z nas od 30 lat. W każdym wolontariuszu, w każdym darczyńcy, w każdym małym pacjencie, który na co dzień w szpitalu zmaga się z chorobą – mówiła inaugurując akcję Ewa Owsiak, córka Jerzego Owsiaka. – Pierwsi wolontariusze, którzy wychodzili ze swoimi rodzicami, ze swoimi dziadkami, dzisiaj wychodzą z własnymi dziećmi. Te cztery pokolenia na przestrzeni lat zebrały już ponad 1,5 mld zł na rzecz pacjentów.

Tylko w zeszłym roku mimo pandemii i wiążących się z nią obostrzeń, na zakup sprzętu dla dziecięcej laryngologii i diagnostyki głowy zgromadzono 210 813 830,10 zł. Przy czym ostateczny wynik był o ponad 80 milionów złotych wyższy od kwoty deklarowanej podczas trwania „Światełka do nieba”. Jak będzie tym razem, przekonamy się w marcu. Na razie sztab podaje kwotę 136 mln zł. Jedno jest pewne: – Po 30 latach pokazujemy, że my, Polacy, potrafimy robić rzeczy niezwykłe. To nie jest magia, to rzeczywistość – jak mówi Jerzy Owsiak

Pola Dąbrowska
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Proszę czekać..
Zamknij