Znaleziono 0 artykułów
05.11.2021

Angelina Jolie: Mama, aktorka, aktywistka

05.11.2021
Na premierze filmu Eternals, 2021 rok / Fot. Getty Images

Angelina Jolie kiedyś szokowała, dziś inspiruje. – Dopiero po trzydziestce zrozumiałam, co naprawdę chcę robić – mówi. Rolą jej życia jest rola matki. – Wiem, że nie muszę być dla nich ideałem. Muszę być z nimi po prostu szczera. Przypominamy historię jednej z najważniejszych gwiazd Hollywood.

Podczas trwającej jesienią 2021 trasy promocyjnej filmu „Eternals” Angelina Jolie na czerwonych dywanach pozuje z dziećmi. Shiloh, Zahara, Pax, Vivienne i Knox jeżdżą z nią na premiery w kolejnych miastach. Nie ma tylko Maddoxa, który po lockdownie wznowił studia w Azji. – Dziś jestem przede wszystkim mamą. Ta rola jest dla mnie błogosławieństwem. Ludzie mogą mnie kochać lub nienawidzić, cały świat może się walić, ale jeśli tylko mam przy sobie moje dzieci, jestem szczęśliwa – mówi aktorka.

Z dziećmi. Shiloh, Zaharą, Paxem, Vivienne i Knox / Fot. Getty Images

Angelina Jolie: Urodzona aktorka

O ile od razu było wiadomo, że urodzona w 1975 roku Angelina zostanie aktorką, o tyle długo nic nie wskazywało, że odnajdzie się w macierzyństwie. Intensywnie pracowała na miano naczelnej skandalistki Hollywood. Na ekranie pierwszy raz pojawiła się, gdy miała siedem lat. Wystąpiła w scenie z ojcem, Jonem Voightem, w filmie „Szukając wyjścia”. Na czerwonym dywanie, i to od razu na gali rozdania Oscarów, zadebiutowała w 1986 roku. Razem z bratem towarzyszyli nominowanemu ojcu. Niespełna jedenastoletnia Angelina miała na sobie „dorosłą” sukienkę, kilka sznurów pereł i koronkowe baleriny. Voight, przez media obwołany ojcem roku, był już wtedy dochodzącym tatą. Rodzice Angeliny i o dwa lata starszego Jamesa Havena rozwiedli się w 1976 roku. Kiedy Angelina miała przyjść na świat, jej matka Marcheline Bertrand – aktorka i modelka, która wycofała się z branży, by wychowywać dzieci – dowiedziała się o licznych zdradach męża. Angelina nigdy mu tego nie wybaczyła.

Z ojcem, Jonem Voigtem / Fot. Getty Images

Z matką natomiast miała bardzo bliską relację. Marcheline Bertrand była jej przyjaciółką, powierniczką, największą fanką, a chwilami menedżerką. Motywowała córkę do udziału w castingach, wspierała we wszystkim. Gdy czternastoletnia Jolie przeżywała pierwszą miłość, zaproponowała, by jej chłopak się do nich wprowadził. – Była matką na pełen etat – wspominała Angelina Jolie w „Daily Mail”. – Nie miała własnej kariery, nie miała nawet własnego życia. Wszystko, co robiła, robiła wyłącznie dla nas, swoich dzieci.

Angelina nie chciała jej zawieść. – Postanowiłam grać w filmach, żeby ją uszczęśliwić – wyznała. Zaczęła od teledysków. Wystąpiła w klipach The Lemonheads i Meat Loaf. Starała się o role w większych produkcjach, ale wciąż słyszała, że jest „zbyt mroczna”. Aż w końcu ta otaczająca ją ciemność stała się cool. W 1997 roku magnetyczna Angelina Jolie snuła się w narzuconym na bieliźniany gorset futrze po deszczowym Londynie – teledysk „Anybody Seen My Baby?” The Rolling Stones sprawił, że zaczęło być o niej głośno. Przy okazji plotkowano, że Mick Jagger zupełnie stracił dla niej głowę, a ona złamała mu serce.

Z Jonnym Lee Millerem, 1995 rok / Fot. Getty Images

Była wtedy żoną aktora Jonny’ego Lee Millera, znanego ze słynnego filmu „Trainspotting” Dany’ego Boyle’a. Poznali się w 1995 roku na planie „Hakerów” – pierwszego filmu, w którym Angelina Jolie zagrała znaczącą rolę i z którego była dumna. Na ślubie miała na sobie skórzane spodnie i T-shirt z imieniem przyszłego męża wypisanym krwią. Ta krew ugruntowała jej pozycję najbardziej mrocznej aktorki w Hollywood.

Angelina Jolie: Skandalistka z pasją

Po „Hakerach” kariera Angeliny Jolie przyspieszyła. Za rolę w serialu „George Wallace” w 1998 roku zdobyła Złoty Glob. Rok później triumfowała ponownie, tym razem odbierając Glob za rolę w filmie „Gia”. To historia modelki Gii Carangi, jednej z pierwszych znanych kobiet zmarłych na AIDS. „Angelina na ekranie jest nieokiełznana. Gra z urokiem, odwagą, a nawet desperacją” – zachwycał się Jolie portal Reel.com. Po odważnej kreacji w „Gii” 23-letnią Angeliną Jolie zainteresowały się media. Niestety w wywiadach plotła, co popadnie. O romansach z kobietami, o upodobaniu do noży i krwi, o marzeniu, by prowadzić dom pogrzebowy. Prowokowała, bo czuła się inna niż wszyscy.

Z Oscarem za film "Przerwana lekcja muzyki" / Fot. Getty Images

Gdy otrzymała scenariusz filmu „Przerwana lekcja muzyki”, była zachwycona. Marzyła, by zagrać socjopatkę Lisę Rowe. Pokonała poważną konkurencję (Courtney Love i Alanis Morissette) i zaczęła wędrówkę na hollywoodzkie szczyty. Rola Lisy Rowe przyniosła jej Oscara, trzeci Złoty Glob oraz nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych. W recenzjach pisano, że gdyby nie charyzmatyczna Jolie, „Przerwana lekcja muzyki” przeszłaby bez echa. Angelina przyćmiła wcielającą się w rolę główną Winonę Ryder. Krytycy porównywali jej kreację do Jacka Nicholsona w „Locie nad kukułczym gniazdem”.

Angelina zadbała o to, by pisały o niej nie tylko magazyny branżowe. Odbierając Oscara, wywołała skandal, całując w usta brata. – Jestem w nim teraz bardzo zakochana – powiedziała ze sceny. Miała na sobie czarną suknię, do niej gotycki makijaż i granatowoczarne włosy. Wyglądała niczym Morticia Addams. W rzeczywistości obiektem jej uczuć był aktor Billy Bob Thornton, którego poślubiła dwa miesiące później. Ich związek był krótki, ale intensywny. Gdy zaczęła flirtować z Billym Bobem, ten był zaręczony z Laurą Dern. – Wyjechałam kręcić film, a gdy wróciłam, mój narzeczony był mężem Angeliny Jolie – opowiadała rozgoryczona Dern w 2000 roku. Do Angeliny przylgnęła łatka „tej drugiej”.

Z Billym Bobem Thorntonem / Fot. Getty Images

Angelina Jolie i Billy Bob Thornton stali się ulubieńcami tabloidów. Obnosili się z namiętnością, nosili na szyi zawieszki z krwią partnera. Poza tym dzieliła ich spora różnica wieku – 20 lat, co budziło kontrowersje. W czerwcu 2000 roku pojawili się na premierze nowego filmu Angeliny – „60 sekund”. W rozmowie z MTV Thornton pochwalił się, że przed chwilą uprawiali seks w samochodzie.

Z Bradem Pittem, 2012 rok / Fot. Getty Images

Angelina Jolie i Brad Pitt: Najseksowniejsi ludzie świata tworzą wielką rodzinę

Gdy więc po latach lekkomyślnych gestów i wypowiedzi Angelina Jolie nagle adoptowała dziecko, obserwatorzy byli w szoku. – To było dziwne, bo nigdy specjalnie nie chciałam mieć dziecka – wspominała w rozmowie z AP News w 2016 roku. – Nie chciałam też być w ciąży. Nigdy nawet nie opiekowałam się dziećmi.

W Kambodży, gdzie w 2001 kręciła film „Lara Croft: Tomb Raider”, przeszła duchową przemianę. W przerwie między zdjęciami odwiedzała szkołę w Kambodży. – W pewnym momencie dotarło do mnie, że tu gdzieś jest moje dziecko. Właśnie tu, właśnie w tym kraju, gdzieś na mnie czeka – opowiadała. 10 marca 2002 roku Angelina Jolie została matką pochodzącego z Kambodży Maddoxa. Trzy miesiące później rozstała się z Thorntonem. Wychowywała syna sama. Do czasu aż w 2004 roku na planie filmu „Pan i Pani Smith” poznała Brada Pitta.

Fot. Getty Images

Był to najgorętszy romans nowego milenium. Ona – zmysłowa, nieokiełznana, mroczna. I on – złoty chłopiec Hollywood. Gdy się spotkali, Brad Pitt był mężem Jennifer Aniston. Jednak rodzącego się uczucia między nim i Angeliną Jolie nic nie mogło powstrzymać. Początkowo utrzymywali, że zostali parą po zakończeniu zdjęć i rozwodzie Pitta. Jednak w jednym z wywiadów Angelina opowiedziała spontanicznie, jak na planie wyczekiwała spotkań z Bradem. Prawda o początkach związku „najseksowniejszych ludzi na świecie” wyszła na jaw. Dwa lata później Aniston podsumowała zwierzenia Jolie w „Vogue’u”. – To, co zrobiła Angelina, było bardzo niefajne – powiedziała.

Z Bradem Pittem Angelina Jolie stworzyła to, czego zawsze pragnęła – pełną rodzinę. Nigdy nie przebolała rozwodu swoich rodziców, a niechęć do ojca z czasem się nasiliła. W 2002 roku oficjalnie zrezygnowała z nazwiska Voight. – Jestem córką mojej matki – wyjaśniła.

Pierwsze wspólne dziecko, pochodzącą z Etiopii Zaharę, Angelina Jolie i Brad Pitt adoptowali w czerwcu 2005 roku. Rok później urodziła się ich biologiczna córka Shiloh Jolie-Pitt. W 2007 roku para adoptowała chłopca z Wietnamu, Paxa Thiena. Rok później potwierdzili, że spodziewają się bliźniąt. Angelina pozowała wtulona w Brada podczas festiwalu w Cannes, dumnie prezentując brzuch. Wydawali się bardzo szczęśliwi. Knox Leon i Vivienne Marcheline urodzili się 18 lipca 2008 roku. Dziewczynka drugie imię dostała po zmarłej rok wcześniej matce Angeliny.

Fot. Getty Images

Marcheline Bertrand chorowała na raka piersi, potem jajników. Jolie nie mogła pogodzić się, że nie doczekała narodzin bliźniąt. – Gdy rozmawiałyśmy, czułam, że naprawdę chce usłyszeć, co mam do powiedzenia. Po prostu cieszyła się mną. Myślę, że ja też cieszę się moimi dziećmi – mówiła Angelina Jolie w „The Sun” w 2011 roku. – Jeśli usłyszę kiedyś, że jestem dla moich dzieci taką matką, jaką moja była dla mnie, będzie to największy komplement.

Z czasem rola matki stała się dla niej ważniejsza niż aktorstwo. Występowała w filmach rzadko, uważnie dobierając role. Gdy w 2008 roku w filmie „Oszukana” wcieliła się w zrozpaczoną matkę, zdeterminowaną, by odnaleźć zaginionego syna, otrzymała drugą nominację do Oscara. Była gwiazdą pożądaną przez producentów, ale na aktorstwo miała coraz mniej czasu. Pochłaniało ją życie rodzinne, a także działania na rzecz ochrony zdrowia, godności i życia uchodźców, kobiet i dzieci na całym świecie (Angelina Jolie jest Specjalną Wysłanniczką UNHCR). – Musiały upłynąć ponad trzy dekady, nim zrozumiałam, czego tak naprawdę chcę. Pragnę pisać, reżyserować i działać w kwestiach społeczno-politycznych – mówiła.

Angelina Jolie poddała się prewencyjnej mastektomii

W 2013 roku / Fot. Getty Images

W lutym 2013 roku Angelina Jolie przeszła zabieg podwójnej prewencyjnej mastektomii. Dowiedziała się, że jest nosicielką mutacji genu BRCA1, co oznacza, że ma 87-procentowe ryzyko zachorowania na raka piersi. Operacja zmniejszyła ryzyko do pięciu procent. Ale miała konsekwencje. Gwiazda podupadła na zdrowiu i wyraźnie schudła. Nie żałowała jednak decyzji. „Teraz mogę śmiało powiedzieć dzieciom, że rak piersi nie odbierze im mamy – pisała w osobistym eseju dla „The New York Times”. – Nie czuję się ani trochę mniej kobietą. Przeciwnie, dzięki decyzji, którą odważyłam się podjąć, a która w żadnym stopniu nie umniejsza mojej kobiecości, jestem silniejsza”.

Dwa lata później musiała przejść zabieg usunięcia jajników. Operacja sprawiła, że Angelina przeszła przedwczesną menopauzę. Wtedy na chwilę się załamała. Mogła jednak liczyć na wsparcie najbliższych i chciała być silna dla swoich dzieci. Opowiedziała o swoich doświadczeniach w mediach. Zachęciła miliony kobiet do przetestowania się w celu wykrycia „wadliwego” genu oraz odbywania regularnych badań profilaktycznych.

Fot. Getty Images

Brangelina: Koniec miłości

Zdawało się, że Angelina Jolie i Brad Pitt zdołali wspólnie przejść przez kryzys. Na premierze „Czarownicy” – hitu Disneya z 2014 roku z Angeliną w roli głównej – nie odstępowali się na krok. Wymieniali żarty, uśmiechy, promienieli. Powtarzali, że trudne chwile umocniły ich więź. – Jestem tak bardzo wdzięczna za moją rodzinę. Nie zbudowałabym jej bez Brada – mówiła aktorka.

23 sierpnia 2014 roku, po ponad 10 latach związku, Jolie i Pitt wzięli ślub. Dwa lata później Angelina Jolie złożyła pozew rozwodowy. Jako powód podała skłonność męża do używek, przede wszystkim marihuany, a także stosowanie przemocy wobec dzieci. Brad w osobistej rozmowie z magazynem „GQ” przyznał, że mieli w małżeństwie problemy oraz że jest alkoholikiem. Zdradził, że wstąpił do AA i pracuje nad sobą, by odzyskać rodzinę. Stanowczo zaprzeczył, jakoby był agresywny. Jolie pozostała niewzruszona. Zależało jej na pełni praw do opieki nad dziećmi. Rozwód najsłynniejszej jak dotąd pary XXI wieku orzeczono w kwietniu 2019. Kwestia opieki nad potomstwem wciąż pozostaje nierozstrzygnięta.

Fot. Getty Images

Wystąpiłam o rozwód dla dobra mojej rodziny – powiedziała Angelina Jolie w rozmowie z magazynem „Vogue” w czerwcu 2020 roku. – Wiem, że to właściwy krok. Wciąż moim celem pozostaje uleczenie mojej rodziny – dodała. W innym wywiadzie wyznała, że ona i szóstka dzieci stanowią jedność. – Dzieci są moimi najlepszymi przyjaciółmi. Nikt nigdy nie okazał mi tak wielkiego wsparcia jak one.

Pierwszym słowem biogramu na Instagramie Angeliny Jolie jest „mama”.

Natalia Hołownia
Proszę czekać..
Zamknij