Znaleziono 0 artykułów
19.03.2022

Arnold Schwarzenegger: Do przyjaciół Rosjan! To, w co wierzycie, to propaganda

19.03.2022
Arnold Schwarzenegger (Fot. Getty Images)

Napaści wojsk rosyjskich na Ukrainę towarzyszą propagandowe działania Kremla. Najwyżsi urzędnicy, służby specjalne i media narodowe pieczołowicie układają narrację o „wyzwoleniu Ukrainy”. Aktor i były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger wystosował apel do zdezinformowanych Rosjan, w którym opowiedział o realiach tuszowanej przez władze wojny i wezwał do pokoju.

Wybiórcze przekazywanie wiadomości, przeinaczanie faktów, tuszowanie prawdy – to codzienność narodowych mediów Rosji. Ale w obliczu napaści zbrojnej na Ukrainę śrubę propagandy podkręcono. Dziennikarzom zabrania się używania sformułowania „wojna” – władze twierdzą, że to „specjalna operacja wojskowa”, która ponadto ma na celu „wyzwolić Ukrainę”. W telewizji, prasie i internecie dyskredytuje się ukraińskich polityków, manipuluje obrazem relacji Rosja–świat i skrzętnie pozbywa się w oczach obywateli sylwetki agresora, sprawcy i napastnika. Wszystko, by uniknąć pytań o rosnącą liczbę ofiar wśród rosyjskich żołnierzy oraz zniwelować narastające napięcia w społeczeństwie, które coraz dotkliwiej odczuwa sankcje.

Wraz z postępującą propagandą i kryzysem humanitarnym aktor oraz były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger nagrał specjalne przesłanie do „przyjaciół Rosjan”, którym próbuje odsłonić prawdę o wojnie w Ukrainie. W trakcie ponad dziesięciominutowego przemówienia gwiazdor powraca wspomnieniami do 1961 roku, kiedy jako 14-latek podczas mistrzostw świata w Wiedniu oglądał na trybunach zmagania sztangistów. Punktem kulminacyjnym zdarzenia było poznanie radzieckiego sportowca Jurija Pietrowicza Własowa. – Stanąłem przed najsilniejszym człowiekiem świata, który mimo ogromnej siły, był delikatnym, uśmiechniętym człowiekiem – opowiadał Schwarzenegger. To spotkanie wywarło wpływ na dojrzałą karierę Schwarzeneggera – kulturystyczną, a następnie filmową. – Siła i serce narodu rosyjskiego zawsze mnie inspirowały. Dlatego mam nadzieję, że pozwolicie mi powiedzieć prawdę o wojnie w Ukrainie – dodał.

Wiem, że wasz rząd wmawia wam, że jest to wojna, która ma na celu likwidację nazizmu w Ukrainie. To nie jest prawda. Zginęły tysiące rosyjskich żołnierzy, a wojsko rosyjskie dokonuje oburzających ataków na ludność cywilną. Całe bloki legły w gruzach po ostrzale rosyjskiej artylerii, w tym szpital dziecięcy i szpital położniczy. Trzy miliony uchodźców z Ukrainy, głównie kobiety, dzieci i osoby starsze, musiało opuścić swój kraj. A wielu jeszcze szuka sposobu, by się z niego wydostać – mówił. – Po obu stronach wojny ucierpią ci, którzy na to nie zasługują, bo rosyjski rząd okłamał nie tylko obywateli, lecz także swoich żołnierzy. Niektórym wmawiano, że będą walczyć przeciwko nazistom, innym, że Ukraińcy przywitają Rosjan jak bohaterów, a jeszcze innym, że jadą tylko na ćwiczenia albo że jadą bronić etnicznych Rosjan mieszkających w Ukrainie. Nic z tych rzeczy nie było prawdą – dodał dobitnie. – Proszę was o pomoc w rozpowszechnianiu prawdy, aby wasi współobywatele dowiedzieli się o katastrofie humanitarnej, która ma miejsce w Ukrainie – zakończył, po czym zwrócił się do Rosjan, którzy wyszli na ulice protestować przeciwko wojnie. – Jesteście moimi nowymi bohaterami. Jest w was siła, którą miał Jurij Pietrowicz Własow. To w was bije prawdziwe serce Rosji. Świat widział waszą odwagę i wiemy, że ponieśliście konsekwencje tej odwagi.

W ostatnich słowach wystosował apel do prezydenta Rosji Władimira Putina: – Ty zacząłeś tę wojnę i ty możesz ją zatrzymać.

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij