Znaleziono 0 artykułów
21.08.2023

Ari Seth Cohen fotografuje stylowych seniorów, pokazując, że moda nie liczy lat

21.08.2023
(fot. Ari Seth Cohen)

Dziś największe gwiazdy obalają stereotypy na temat  dojrzałości i dowodzą niezbicie, że w modzie wiek nie ma znacznia.   Ale jeszcze niedawno nie było to tak oczywiste. Jednym z pierwszych, który rzucił światło na styl dojrzałych osób, był założyciel bloga Advanced Style – fotograf Ari Seth Cohen.

W 2015 r., kiedy marka Celine twarzą swojej kampanii uczyniła pisarkę i ikonę nowoczesnego dziennikarstwa Joan Didion, seniorzy praktycznie nie istnieli w świecie mody. Poza chlubnymi wyjątkami, takimi jak Iris Apfel, wybiegi i plany sesji zdjęciowych zarezerwowane były dla pięknych i młodych. Ari Seth Cohen swoją działalnością wyprzedził uważaną za przełomową kampanię Celine o kilka lat. Nowojorski fotograf był kimś, kto jako jeden z pierwszych dostrzegł, że styl jest nieśmiertelny, a piękno to znacznie więcej niż młoda skóra. Jego powstały w 2008 r. projekt Advanced Style to dziś nie tylko blog, lecz także trzy wydane przez jego autora albumy ze zdjęciami oraz nakręcony przez niego film dokumentalny. Od czasu debiutu projektu Ari Seth Cohen sfotografował tysiące stylowych seniorów. Ale nic z tego nie wydarzyłoby się, gdyby nie Bluma – babcia i przyjaciółka założyciela Advanced Style.

(fot. Ari Seth Cohen)

Fotografowanie stylowych osób w dojrzałym wieku początkowo było dla Ariego Setha Cohena terapią 

Bluma Levine była niezwykle ważną postacią w jego życiu. Kiedy rodzice 12-letniego wówczas chłopca się rozwiedli, to babcia zaopiekowała się nim i pomogła mu poradzić sobie z trudną sytuacją. To właśnie Bluma rozbudziła w Arim zamiłowanie do stylu. Pracująca jako bibliotekarka kobieta wypożyczała albumy o modzie i sztuce i przeglądała je razem z wnukiem. Pozwalała mu przymierzać ubrania dziadka, grzebać w swojej szkatułce z biżuteryjnymi skarbami. I karmiła wnuka opowieściami o Nowym Jorku lat 30. Kiedy Bluma zmarła, pozostawiła Ariego w nieutulonym żalu, ale jednocześnie dała mu motywację do pracy. – To babcia była powodem, dla którego przeniosłem się do Nowego Jorku i założyłem Advanced Style. Chciałem nawiązać kontakt ze starszymi ludźmi i usłyszeć ich historie. Wszystkie te wspaniałe kobiety, którym zrobiłem zdjęcia, z którymi nawiązywałem przyjaźnie, wypełniały pustkę, którą w moim sercu pozostawiła Bluma. W zamian dałem im Advanced Style – platformę, która była dla nich hołdem – mówi Ari Seth Cohen.

(fot. Ari Seth Cohen)

Większość fotografowanych przez Cohena kobiet łączył dość ekscentryczny, bardzo wyrazisty styl. Klasyczny strój z twistem, hippisowskie chusty, fantazyjne nakrycia głowy czy punkowe elementy u pań po siedemdziesiątce, a nawet starszych, zdarzały się regularnie. Bo jak przekonuje Ari, seniorzy są często dużo bardziej odważni w wyrażaniu siebie niż młodsi ludzie. – Panie i panowie, których fotografuję, zawsze używali stylu jako środka wyrazu. Ale zdecydowanie dostrzegłem tendencję, że im starsi byli bohaterowie moich zdjęć, tym większą mieli skłonność do ekspresji przez strój. Charakterystyczny wygląd to ich sposób na walkę z niewidzialnością, którą społeczeństwo stara się narzucić starszym osobom. W miarę rozwoju projektu zdałem sobie sprawę, że istnieje wielka potrzeba zmiany narracji o seniorach – przekonuje Ari. Jednocześnie bohaterowie zdjęć dali mu wiele w zamian. Byli tak stylowi, że to, co zaczęło się jako lek na żałobę, szybko stało się jednym z najbardziej popularnych blogów w sieci.

(fot. Ari Seth Cohen)

Pochwała dojrzałości

Popularność Advanced Style sprawiła, że wielu czytelników i obserwatorów zmieniło sposób, w jaki patrzyli na starsze osoby. Ale wpływ działalności Ariego sięgnął także dalej. Projektant Marc Jacobs wymienił Advanced Style wśród inspiracji dla jesiennej kolekcji 2012. A szefowa działu mody magazynu „New York Times”, Vanessa Friedman, napisała wprost, że Ari Seth Cohen zapoczątkował ruch, dzięki któremu na wybiegach i planach sesji zdjęciowych pojawiło się więcej starszych modelek i modeli. W samym 2015 r., oprócz wspomnianej kampanii Celine, również inne domy mody postawiły na starszych bohaterów kampanii. Na zdjęciach marki Saint Laurent pojawiła się 72-letnia wówczas piosenkarka Joni Mitchell, a u Kate Spade – urodzona w 1921 r. Iris Apfel. Ta ostatnia zaprojektowała w 2022 r. kolekcję specjalną dla marki H&M. Od razu, kiedy zapowiedziano tę współpracę, została ona okrzyknięta jednym z najbardziej oczekiwanych modowych wydarzeń roku. Ambasadorką seniorów w świecie mody jest także najstarsza aktywna zawodowo modelka – 92-letnia Carmen Dell’Orefice.

(fot. Ari Seth Cohen)

Wpływ Advanced Style dotarł też do Polski. Aktorka Helena Norowicz (rocznik 1934) pojawiła się w kampaniach marek, takich jak Bohoboco i Nenukko. Ale jak przekonuje Ari Seth Cohen, obecność seniorów w świecie mody to dopiero początek zmiany sposobu myślenia. – Tworząc Avanced Style, chciałem zainspirować ludzi do innego spojrzenia na starzenie się na poziomie osobistym. Kampanie modowe i reklamy były tylko środkiem do dalszego rozpowszechniania mojego przesłania. Wspaniale jest widzieć tak wielu starszych modeli pracujących i uwzględnionych w kampaniach. Wciąż jednak pozostaje bardzo wiele do zrobienia w kwestii tego, jak osoby starsze są traktowane na co dzień – wyjaśnia Ari. Trudno nie przyznać mu racji, bo wielu seniorów wciąż wstydzi się wyrażać siebie. Ale Advanced Style nie ustaje w staraniach, by to zmienić.

Miłość dla zaawansowanych

Rosnąca popularność bloga, a także konta na Instagramie, które dziś śledzi pół miliona osób, sprawiły, że Ari Seth Cohen postanowił wprowadzić swój projekt na nowy poziom. W 2012 r. wydał album fotograficzny „Advanced Style”, a cztery lata później drugi: „Advanced Style. Older and Wiser” [ang. Starsi i mądrzejsi – przyp. red.]. W 2014 r. światło dzienne ujrzał też świetnie przyjęty film dokumentalny zatytułowany tak jak blog. Przez lata bohaterkami projektów Ariego były kobiety, ale po pewnym czasie wpuścił do swojego świata również starszych mężczyzn. Jego trzeci album, wydany w 2018 r. „Advanced Love”, opowiada o parach seniorów. Jest historią o sile miłości i nieprzemijającym stylu, który łączy. Również tym razem inspiracją byli dziadkowie autora. – Bluma i dziadek byli dla mnie wzorem kochającej się pary. Poznali się w latach 40. Zawsze wiedziałem, że chociaż kochają swoje dzieci i wnuki, to sami są dla siebie najważniejsi. Bluma zmarła w 2008 r., miała ponad 90 lat. Dziadek umarł rok po niej. Wszyscy uważali, że nie był w stanie żyć bez niej – wspomina fotograf.

(fot. Ari Seth Cohen)

„Advanced Love” jest pełen wzruszających historii par – hetero i homoseksualnych, małżeństw i związków nieformalnych. Ari Seth Cohen przekonuje, że najpiękniejsze w jego pracy jest to, jak wspaniałych ludzi spotyka każdego dnia. Co ciekawe, bohaterowie jego zdjęć często nie zdają sobie sprawy z tego, że ktoś może uznać ich czy ich styl za interesujące. – Pewnego razu zauważyłem na ulicy piękną starszą kobietę i zapytałem, czy mogę zrobić jej zdjęcie. Miała na sobie sukienkę vintage i kapelusz w panterkę i była zszokowana faktem, że chciałem ją sfotografować. Powiedziała do mnie: „Mam 104 lata i noszę tę sukienkę od wieków, dlaczego miałbyś zrobić mi zdjęcie?”. Ale potem uśmiechnęła się i pozowała, a ja opowiedziałem jej wszystko o Advanced Style. Na koniec życzyła mi szczęścia, odchodząc w swoich szpilkach – wspomina Ari.  

(fot. Ari Seth Cohen)

Advanced Style warto śledzić nie tylko dlatego, że jest istną kopalnią inspiracji. Lecz także dlatego, że seniorzy zasługują na większą widoczność – w sieci i w świecie rzeczywistym.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij