Znaleziono 0 artykułów
10.02.2023

Dojrzałe gwiazdy walczą z ageizmem

10.02.2023
Angela Bassett /(Fot. Getty Images)

Młodość nie ma monopolu na sukces. Angela Bassett, Michelle Yeoh i Jennifer Coolidge wygrywają wszystkie liczące się nagrody. Walcząc z ageizmem w Hollywood, pomagają innym dojrzałym kobietom uwierzyć w siebie. 

Angela Bassett, Michelle Yeoh i Jennifer Coolidge zdobywają w tym sezonie wszystkie liczące się nagrody. Czy to oznacza, że dojrzałe kobiety, także poza Hollywood, wreszcie mogą liczyć na należne im uznanie? Do niedawna ageizm w show-biznesie był na porządku dziennym. Potrzebujemy zatem więcej narracji o tym, że młodość nie ma monopolu na sukces.

Dojrzałe gwiazdy podkreślają zmiany zachodzące w Hollywood nie tylko swoimi osiągnięciami, lecz także wypowiedziami. Bassett (która właśnie została nominowana do nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej na tegorocznych Oscarach – wraz z rówieśniczką, 64-letnią Jamie Lee Curtis) po wygranej na Złotych Globach mówiła o „cierpliwości”, podczas gdy Yeoh, odbierając pierwszy Złoty Glob, przyznała, że przed 60. urodzinami otrzymywała mniej ról. Coolidge, która także przekroczyła sześćdziesiątkę, na Critics Choice Awards mówiła: – Nie porzucajcie nadziei… To jeszcze nie koniec!

Michelle Yeoh /(Fot. Getty Images)

Do niedawna wyczynem było przyznanie, że ageizm w ogóle istnieje. Dziś celem jest obalenie krzywdzących przekonań i otwarcie się na nową przyszłość. Tego nie da się osiągnąć za pomocą postów na Instagramie typu: „Możesz osiągnąć wszystko w każdym wieku”. Skoro żyjemy w społeczeństwie, w którym pokutuje przekonanie, że sukces osiąga się w wieku 20 i 30 lat, przestajemy wierzyć w to, że może nam się coś udać po przekroczeniu tej granicy. Motywuje mnie, kobietę po czterdziestce, świadomość, że starsze ode mnie osoby robią karierę.

Jennifer Coolidge /(Fot. Getty Images)

Pewnie wydaję się pewna siebie, ale często kwestionuję moje kompetencje. Zwłaszcza że wciąż powtarza się osobom dojrzałym, że źle radzą sobie z technologią, a z wiekiem stają się zwyczajnie słabsze.

 

Chwalimy ludzi, którzy „nie wyglądają na swój wiek”, zamiast po prostu powiedzieć, że wyglądają dobrze. A dyskryminacja w miejscu pracy związana z wiekiem jest bardzo realną kwestią, która nieproporcjonalnie częściej dotyka kobiety w młodszym wieku niż mężczyzn.

Sytuacja w Hollywood odzwierciedla ogólny trend. Kobiety w średnim wieku (40 i 50 lat) i starsze – 60- i 70-latki wreszcie chcą być widoczne, czy to poprzez obecność w mediach społecznościowych, pisanie książek, czy prowadzenie podcastów.

Nareszcie redefiniujemy dojrzałość. Nawet TikTok – platforma zoomersów – skupia coraz więcej osób w średnim wieku. I wcale nie dopasowują się do standardów, tylko wydeptują własną ścieżkę.

A gwiazdy Hollywood? Pomagają nam uwierzyć, że sukces można osiągnąć w każdym wieku, dlatego warto walczyć o siebie, nie odpuszczać, korzystać z każdej nadarzającej się okazji.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

 

Poorna Bell
Proszę czekać..
Zamknij