Znaleziono 0 artykułów
15.07.2020

Banksy ujawnił tożsamość

15.07.2020
Mural Banksy'ego (Fot. Dave Etheridge-Barnes/Getty Images)

Brytyjski artysta uliczny zaskoczył pasażerów londyńskiego metra. Pokazał się w kombinezonie do dezynfekcji z zakrytą twarzą. Zamiast czyścić wagon, pozostawił po sobie ślad w postaci grafiki szczurów.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

. . If you don’t mask - you don’t get.

A post shared by Banksy (@banksy) on

Spekulacje na temat tożsamości Banksy’ego trwają od lat. Artysta chroni prywatność i tworzy murale anonimowo. W nowym projekcie po raz pierwszy odkrył fragment twarzy. Podzielił się filmem wideo na Instagramie, gdzie widać, jak maluje szczury w londyńskim metrze. Artysta jest zakamuflowany kombinezonem i maseczką na twarzy. W nowym projekcie komentuje debatę rządu Wielkiej Brytanii na temat tego, czy obywatele powinni nadal nosić maseczki z powodu pandemii koronawirusa. Jego szczury trzymają płyn dezynfekcyjny i latają na spadochronach zrobionych z maseczek. Widać także rozlaną farbę, imitującą zarazki kaszlącego człowieka. Na koniec artysta pozostawił na drzwiach metra sparafrazowany cytat ze znanej piosenki zespołu Chumbawamba „Tubthumping”: „I get lockdown, but I get up again”. Nawiązał tym samym do obecnej izolacji społecznej i nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa przez pasażerów.

Po kilku godzinach od publikacji filmu na profilu Banksy’ego, zarząd londyńskiego metra usunął pracę ze ścian wagonu. Zgodnie z przepisami, komunikacja miejska nie jest miejscem dla graffiti. Przedstawiciele zarządu wyrazili nadzieję na pojawienie się nowej pracy Banksy’ego w bardziej odpowiednim miejscu.

Kim jest Banksy?

Banksy to urodzony w Bristolu artysta uliczny, którego prawdziwe nazwisko nie jest znane. W pracach komentuje zjawiska społeczne i problemy współczesnego świata, takie jak niewolnicza praca dzieci, brytyjska monarchia, czy komercyjny charakter sztuki. Do jego dzieł należą głównie murale w Londynie. Jednym z jego ostatnich projektów jest praca na ścianie szpitala Southampton General. Przedstawił pielęgniarkę w roli superbohaterki obecnych czasów. Oddał tym samym hołd lekarzom i pielęgniarkom walczącym na pierwszym froncie z koronawirusem. Prace Banksy’ego są jednymi z najwyżej wycenianych prac streetartowych. Obraz przedstawiający szympansy w brytyjskiej Izbie Gmin zatytułowany „Zdewaluowany parlament” sprzedano za 12,1 mln dolarów.

Kamila Wojtkiewicz
Komentarze (1)

Gość27.07.2020, 14:09
taki clickbait trochę ten artykuł...
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Banksy ujawnił tożsamość
Proszę czekać..
Zamknij