Znaleziono 0 artykułów
19.07.2021

Ogólnopolski Telefon Autyzmu

19.07.2021
Fot. Getty Images

Z roku na rok, dzięki lepszej diagnostyce i zwiększonej świadomości, rośnie liczba osób z rozpoznanym spektrum autyzmu. Jednak nadal wiele rodzin pozbawionych jest dostępu do wsparcia i informacji w sprawach formalnych czy konsultacji medycznej, a co za tym idzie – odpowiedniej terapii. Dla nich Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Osobom Dorosłym z Zespołem Aspergera oraz Zaburzeniami Pokrewnymi AS, uruchomiło bezpłatny Telefon Autyzmu, w którym konsultantami są wysoko funkcjonujące osoby ze spektrum.

Stowarzyszenie od wielu lat kompleksowo wspiera osoby autystyczne oraz ich rodziny. Obok diagnostyki prowadzimy terapie, treningi z umiejętności społecznych, uczymy samodzielności, organizujemy wyjazdy, nawet otworzyliśmy liceum dla osób z trudnościami społecznymi – mówi Monika Kłeczek, psychoterapeutka oraz prezeska Stowarzyszenia AS. Teraz przyszedł czas na działanie o szerszym zasięgu. Od poniedziałku do soboty w godzinach 10-18 pod numerem 333 070 180 na osoby autystyczne oraz ich rodziny czeka bezpłatna i anonimowa pomoc w sprawach formalnych (w tym informacje na temat przysługujących świadczeń socjalnych), diagnostyki i terapii, udzielana przez konsultantów, którymi są osoby z orzeczonym spektrum.

Wśród nich jest między innymi Adam Wrzesiński, magister matematyki, trener umiejętności społecznych, prelegent spotkań z rodzicami dotyczących edukacji i tematyki autyzmu oraz pierwszy w Polsce terapeuta integracji sensorycznej z diagnozą spektrum. – Uruchomiliśmy Telefon po to, aby osobom ze spektrum autyzmu pokazywać świat jako miejsce dobre i przyjazne oraz wyposażać w umiejętności niezbędne do odnoszenia sukcesów w swoich misjach życiowych przy równoczesnym zachowaniu ich poczucia wolności – mówi.

Infolinia to bowiem nie tylko przestrzeń informacyjna, ale także projekt uaktywniający zawodowo osoby autystyczne. Jak wynika z badania „Ogólnopolski Spis Autyzmu” przeprowadzonego w latach 2013-2016, spośród wysoko funkcjonujących osób dorosłych ze spektrum posiadających specyficzne kompetencje, płatną pracę miała tylko połowa.

Telefon Autyzmu realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG przez Stowarzyszenie AS.

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij