Znaleziono 0 artykułów
07.05.2020

Błękitna planeta: Najpiękniejsze filmy dokumentalne o Ziemi

07.05.2020
Kadr z filmu Nasza planeta (Fot. Materiały prasowe Netflix)

Świat natury jest najwspanialszym źródłem emocji, piękna i doświadczeń, dla których warto żyć – powiedział kiedyś David Attenborough. Przy okazji Dnia Ziemi polecamy osiem netfliksowych dokumentów, które przypominają, jak niezwykła jest planeta, którą nazywamy domem.

„Nasza planeta”

 

Ośmioodcinkowy serial twórców wielokrotnie nagradzanych programów „Planeta Ziemia” i „Błękitna planeta” opowiada o wyjątkowych cudach natury – od arktycznego pustkowia i tajemniczych głębin oceanów, aż po rozległe równiny Afryki i tętniące życiem dżungle Ameryki Południowej. Narratorem serii dokumentów, stworzonych we współpracy ze Światowym Funduszem na rzecz Przyrody, jest sam David Attenborough (a w wersji polskiej, oczywiście, Krystyna Czubówna). Nad „Naszą planetą” pracowało ponad 600 członków ekipy, a fenomenalne zdjęcia kręcono przez cztery lata w 50 krajach na wszystkich kontynentach.

„Ziemia nocą”

 

Nocą, gdy my kładziemy się spać, natura budzi się do życia. Teraz dzięki nowoczesnej technologii mamy w końcu możliwość zajrzeć za zasłonę nocy. Sześcioodcinkowy serial pozwala przyjrzeć się afrykańskim sawannom w świetle księżyca, spędzić noc w brazylijskiej dżungli, odwiedzić miasta, które nigdy nie zasypiają, i zanurkować w mroczne odmęty oceanu. Piękne zdjęcia, angażująca narracja i niezwykły klimat produkcji nie tylko dokumentują drugie życie zwierząt, ale również pozwalają poznać tajemnice obcego nam dotąd świata.

Kadr z filmu "Nasza planeta" (Fot. Materiały prasowe Netflix)

„Plastikowy ocean”

 

Ponad 70 proc. powierzchni Ziemi to morza i oceany, a najróżniejsze ekosystemy składające się na wodny świat zamieszkane są przez miliony zwierząt i roślin, w tym wiele wciąż nieodkrytych gatunków. Niestety niezwykła bioróżnorodność oceanicznych głębin jest zagrożona, a winny jest oczywiście człowiek. Co roku ponad 8 milionów ton plastiku trafia do oceanów. W „Plastikowym oceanie” Craig Leeson i Tanya Streeter odwiedzają ponad 20 państw, gdzie pokazują skutki nadużycia plastiku i szukają rozwiązań. W filmie gościnnie pojawia się również Attenborough. – Inna przyszłość jest możliwa. Zmiana zaczyna się w nas – przypominają twórcy.

„Tańcząc z ptakami”

 

Według ostatnich badań, królestwo ptaków liczy blisko 20 tysięcy gatunków, czyli dwa razy więcej niż do tej pory sądzono. W drugim dokumencie twórcy „Naszej planety” zapraszają nas do sekretnego świata ptaków. „Tańcząc z ptakami” to porywająca podróż po kontynentach, która przypomina nam o niezwykłym pięknie przyrody.

„Ścigając koralowce” / Fot. materiały prasowe Netflix

„Ścigając koralowce”

 

Wizualny spektakl w reżyserii Jeffa Orlowskiego (twórca „Dylematu społecznego”) przenosi nas w najróżniejsze zakątki globu, gdzie wraz z naukowcami podążamy śladem zanikających raf koralowych. Poruszający dokument ukazuje niezwykłe bogactwo podwodnego świata, a zarazem składania do namysłu.

„David Attenborough. Życie na naszej planecie”

 

Słynny biolog, pisarz, działacz na rzecz ochrony środowiska i  narrator blisko 50 dokumentów skończy w tym roku 95. lat. W  dokumencie stworzonym we współpracy z Netfliksem Attenborough łączy autobiograficzną opowieść z narracją o gwałtowanych zmianach, jakie zaszły na naszej planecie przez ostatnie sto lat. Mimo postępującego kryzysu klimatycznego, przyrodnik wierzy, że wciąż możemy zapobiec tragedii.

Fot. materiały prasowe Netflix

„Jane”

 

Niezwykły dokument o niezwykłej kobiecie. Jane Goodall, legendarna badaczka, spędziła życie wśród szympansów, obserwując naszych małpich pobratymców. Dzięki jej pionierskim badaniom nauka zyskała nowe spojrzenie na świat natury, a kolejne pokolenia kobiet – wzór do naśladowania. W filmie wykorzystano ponad sto godzin nigdy wcześniej niepublikowanych nagrań, wykonanych przez późniejszego męża Goodall, fotografa Hugo van Lawicka, który towarzyszył biolożce podczas wizyty w Tanzanii. Wzruszający dokument dopełnia muzyka skomponowana przez Philipa Glassa. Warto dodać, że Jane Goodall jest również bliską przyjaciółką Davida Attenborougha, a duet pionierów w zakresie ochrony środowiska jest żartobliwie nazywany „Tarzanem i Jane świata zwierząt”.

„Jak zmienić świat”

 

W 1971 roku grupa młodych aktywistów złożona z dziennikarzy, naukowców i hipisów rozpoczyna protest przeciwko testom jądrowym. Uwieczniona na taśmie filmowej akcja zyskuje uwagę mediów i opinii publicznej. Tak rodzi się globalna organizacja znana dziś jako Greenpeace. Pasjonujący dokument łączy obrazowe archiwa ze zręczną narracją, a bohaterami filmu są pionierzy ruchu klimatycznego. „Jak zmienić świat” (o bardzo wymownym podtytule „Rewolucja nie będzie zorganizowana”) przypomina, że aktywizm nie jest chwilową modą, ale konieczną postawą, która może zapobiec katastrofie, a w efekcie – zmienić świat.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij