Znaleziono 0 artykułów
20.10.2021

„Broszka”: Spektakl o doświadczeniu aborcji

20.10.2021
Fot. Getty Images

Punktem wyjścia dla nowej sztuki grupy Teraz Poliż będzie anonimowa ankieta, w której osoby z doświadczeniem aborcji będą mogły podzielić się własną historią. Reżyseruje Małgorzata Wdowik.

„Miałyśmy aborcję!” brzmiał nagłówek historycznego wydania niemieckiego magazynu „Stern”, który ukazał się 6 czerwca 1971 roku. Na okładce znalazły się zdjęcia kobiet, które opowiedziały o doświadczeniu aborcji. Wśród 374 opublikowanych historii nie sposób było znaleźć dwóch takich samych, różne były również związane z nimi emocje. Pamiętne wydanie „Stern”, opublikowany w tym samym kraju na łamach francuskiego „Le Nouvel Observateur” – „Manifest 343” oraz obecna sytuacja w Polsce były głównymi inspiracjami dla nowej sztuki grupy teatralnej Teraz Poliż.

Historyczna okładka magazynu "Stern" z 1971 roku / Fot. materiały prasowe

– Pomysł na spektakl narodził się kilka lat temu, przy okazji pierwszych masowych protestów. Jako grupa chcemy mówić o rzeczach ważnych dla osób z doświadczeniem życia jako kobiety, a zabieg aborcji jest jedną z nich – mówi Marta Jalowska, aktorka, performerka i członkini kolektywu. – Sytuacja polityczna wokół tematu się zagęszcza, a prawo do aborcji zostało nam oficjalnie odebrane, dlatego tak ważne jest mówienie o aborcji w sposób, który uwzględnia różne doświadczenia z nią związane – dodaje.

Punktem wyjścia dla „Broszki” (tytuł roboczy) jest internetowa ankieta, w której każda osoba z doświadczeniem aborcji będzie mogła podzielić się swoją historią i przemyśleniami. Podobnie jak w przypadku poprzednich spektakli grupy, jak „Lipa w cukrze”, zebrane odpowiedzi będą dla artystek punktem wyjścia do dalszej pracy: – Zamiast słuchać kolejnych mężczyzn rozprawiających o naszych ciałach, chcemy usłyszeć głosy osób, których ten temat rzeczywiście dotyczy. Ankieta da nam możliwość zapoznać się z szerokim i niezwykle zróżnicowanym horyzontem doświadczeń. To będzie nasza mapa, z pomocą której będziemy poruszać się w temacie aborcji – mówi Kamila Worobiej, aktorka, artystka dźwiękowa i współtwórczyni spektaklu.

Spektakl "Czarny Kwadrat" grupy Teraz Poliż/ Fot. materiały prasowe

Na stronie kolektywu znalazła się również ankieta dla osób bez doświadczenia aborcji. 

Na potrzeby spektaklu grupa Teraz Poliż połączyła siły z Aborcyjnym Dream Teamem, który wspiera artystki merytorycznie i językowo. Właściwy dobór słów, wolnych od społecznego tabu i stygmy, którą obciążone jest doświadczenie aborcji, to dla artystek szczególnie ważny element procesu twórczego. – Zadaniem sztuki jest przepracowywanie trudnych emocji, mierzenia się z nimi i odnajdywania ulgi – wyjaśnia Dorota Glanc, aktorka, graficzka i współtwórczyni sztuki.

Za reżyserię spektaklu odpowiada Małgorzata Wdowik, a pracę badawczą artystek będzie nadzorowała dr n. hum. Alicja Długołęcka, edukatorka seksualna, terapeutka i wykładowczyni, z którą grupą Teraz Poliż współpracowała już przy projekcie „Matka się kocha”.

Ankieta będzie aktywna przez cały czas pracy artystek nad spektaklem. Data premiery „Broszki” planowana jest na 11 grudnia.

Obie ankiety, zarówno dla osób z, jak i bez doświadczenia aborcji są dostępne pod linkiem.

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. „Broszka”: Spektakl o doświadczeniu aborcji
Proszę czekać..
Zamknij