Znaleziono 0 artykułów
06.02.2023
Artykuł partnerski

Defender: Do zadań specjalnych

06.02.2023
Fot. Materiały prasowe

Mody przychodzą i odchodzą i myli się ten, kto uważa, że dotyczą wyłącznie ubrań. Nie inaczej jest w świecie motoryzacji. Są jednak ikony, które nie podlegają sezonowym trendom. Tak właśnie jest w przypadku Defendera – samochodu 4 x 4, który już od 75 lat pozwala, także dosłownie, zjechać z utartych szlaków.

Wybór samochodu jest decyzją przyjemną, ale wcale niełatwą. Jak wybrać pojazd, który sprosta naszym potrzebom, będzie nas zachwycał sylwetką i miał to nieuchwytne coś, które sprawi, że na lata pozostanie tym jedynym? Choć dla każdego odpowiedź będzie inna, znajdą się w nich pewne punkty styczne. Pomimo zmieniających się z roku na rok mód, warto postawić na klasykę. W połączeniu z najnowszymi technologiami i tym, co obecnie najlepsze w świecie motoryzacji, zapewni ona bezpieczeństwo, doskonałe osiągi i świetny styl. Właśnie to sprawia, że świętujący 75. urodziny Defender to kultowy model, którego żadnemu fanowi czterech kółek nie trzeba przedstawiać.

Fot. Materiały prasowe

Historia i współczesność

Defender jest symbolem wytrzymałości, siły i zdolności pokonywania przeciwności – nawet tych najtrudniejszych. Nic więc dziwnego, że pomimo upływu czasu wciąż jest samochodem kultowym. Jego historia sięga roku 1948 – to właśnie wtedy ujrzał on światło dzienne i pokazał światu, czym jest wielozadaniowy samochód terenowy mogący dojechać praktycznie wszędzie.

Aby uczcić 75. urodziny tego brytyjskiego modelu, powstała specjalna, limitowana edycja Defendera. Od pierwszej chwili przyciąga ona wzrok ekskluzywnym kolorem nadwozia Grasmere Green i wyjątkowymi detalami. A historia idzie tu ramię w ramię z najnowszymi zdobyczami techniki. Defender oddaje hołd swojemu dziedzictwu, jednocześnie idąc z duchem czasu. Nie zabrakło więc udogodnień, takich jak kamera przestrzenna 3D, reflektory Matrix LED i konfigurowalny system Terrain Response oraz system nagłośnienia Meridian Sound System. A także 11,4-calowy system Infotainment Pivi Pro, wyświetlacz Head-Up i ładowarka bezprzewodowa Wireless Device Charger.

Fot. Materiały prasowe

To jednak nie wszystko, bo wszystkie modele limitowanej, 75. edycji Defendera mają też składany dach z tkaniny lub opcję przesuwnego dachu panoramicznego. Najwyższy komfort użytkowania zapewniają podgrzewane elektrycznie 14-kierunkowe fotele kierowcy i pasażera. A także podgrzewana kierownica i trójstrefowy system klimatyzacji. Kto pragnie dodatkowo zwiększyć wydajność, może wybrać też opcje, takie jak elektrycznie rozkładany hak holowniczy i opony całoroczne.

Na uwagę zasługuje układ napędowy nowych modeli Defendera, gdzie również widać krok w stronę współczesnych, najlepszych standardów. Obejmuje on potężną i wydajną hybrydę elektryczną P400e (PHEV) jako dodatek do opcji benzynowej i oleju napędowego P400 i D300 Ingenium, które wykorzystują technologię miękkiego układu hybrydowego (MHEV) w celu optymalizacji dostarczania mocy i oszczędności paliwa poprzez wykorzystanie energii, którą normalnie traci się podczas zwalniania i hamowania.

Fot. Materiały prasowe

Szlachetny w każdym calu

Fot. Materiały prasowe

– Od momentu zaprezentowania nowego Defendera z edycji limitowanej zakochali się w nim klienci z całego świata, a popyt na niego wciąż jest duży. Model łączy ducha ostatnich 75 lat oraz innowacyjne technologie, takie jak hybrydowy napęd elektryczny, konfigurowalny system Terrain Response, aktualizacje oprogramowania i niezrównane możliwości jazdy w każdym terenie – przekonuje Stuart Firth, główny lifecycle engeneer Defendera.

I trudno się z nim nie zgodzić, bo Defender ma szerokie grono fanów nie tylko ze względu na swoje możliwości, ale też wygląd i wrażenie, jakie wywołuje. Nic dziwnego – to samochód szlachetny w każdym calu. Model z rocznicowej edycji limitowanej dostępny jest w wersjach nadwozia 90 lub 110. Ma ekskluzywny motyw nadwozia z oryginalnymi detalami, a wykończony został lakierem Grasmere Green z dopasowanymi kolorystycznie felgami i wnętrzem.

Fot. Materiały prasowe

Słynny odcień pojawia się także w trwałym i wszechstronnym wnętrzu nowych modeli Defendera. Poprzecznica Cross Car Beam wykończona została matową farbą proszkową Grasmere Green i laserowo wytrawionymi detalami na nakładkach końcowych. Z kolei fotele zyskały wykończenia z materiału Resist Ebony, a oryginalna dźwignia zmiany biegów w kształcie kija hokejowego, znajdująca się na konsoli środkowej, wykonana została z Robustec – najbardziej wytrzymałego materiału dostępnego w Defenderze.

Fanów Defendera z pewnością ucieszy fakt, że motyw kolorystyczny Grasmere Green pojawia się także w kolekcji Lifestyle. Znajdziemy w niej szeroką gamę produktów – w tym minimalistyczny unikatowy zegarek z dwoma paskami, a także funkcjonalny plecak i odzież z niepowtarzalną grafiką 75 Years i innymi oryginalnymi szczegółami.

Fot. Materiały prasowe

Defender może się poszczycić kolekcją aż 50 światowych nagród. Został uhonorowany m.in. takimi wyróżnieniami, jak Samochód Top Gear roku 2020, SUV MotorTrend roku 2021 i najlepszy SUV Autocar roku 2020, a także pięciogwiazdkową ocenę bezpieczeństwa Euro NCAP Safety Rating. To prawdziwie kultowy model doceniany nie tylko przez środowisko motoryzacyjne, ale i kierowców na całym świecie.

Natalia Jeziorek
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Defender: Do zadań specjalnych
Proszę czekać..
Zamknij