Znaleziono 0 artykułów
03.01.2023

Miejsca, które warto odwiedzić w 2023 roku

03.01.2023
(Fot. Getty Images)

Niezwykłe miasta, które choć możliwe, że odwiedzane wielokrotnie, wciąż kryją warte zobaczenia zaułki, i spektakularne krajobrazy, które pozwolą lepiej poznać także siebie. Od Edynburga po Jukon – przedstawiamy 12 najlepszych miejsc, które warto odwiedzić w 2023 roku

Zastanawiacie się, jakie są najlepsze miejsca do podróżowania w 2023 r.? By się tego dowiedzieć, zapytaliśmy ekspertów branży turystycznej. Ich odpowiedzi obejmowały dosłownie każde miejsce na świecie (co w tym przypadku jest bardzo dobrą rzeczą). Po otwarciu granic po latach ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 zapowiada się wielki powrót wycieczek do Azji i Australii, z Japonią i Singapurem na czele. Co jeszcze jest w trendach? To, co dyrektorka zarządzająca Virtuoso Misty Belles nazywa wakacjami w „zamierzonej izolacji”, gdzie podróżujący wyjeżdżają w odległe i niezbyt zaludnione miejsca, by uciec od codzienności. Pakujcie się i ruszajcie do Jukonu, chilijskiej Patagonii lub na Grenlandię.

Poza tym otwierają się nowe hotele. Szczególnie w jednym klasycznie odwiedzanym przez turystów mieście pojawi się kilka interesujących nieruchomości, sprawiając, że ta popularna europejska destynacja stanie się odświeżająco intrygująca.

Przedstawiamy 12 miejsc, do których warto się wybrać w 2023 r.

Gwatemala

(Fot. Getty Images)

Gwatemala od dawna skrywa się w cieniu innych, częściej odwiedzanych krajów Ameryki Łacińskiej, a to błąd: oferuje bowiem prawdziwe „best of” bez tłumów, jest też jednym z kierunków w Ameryce Łacińskiej o najbogatszej kulturze. Nadszedł więc czas, by znalazła się w świetle reflektorów. Odwiedź Gwatemalę, by napawać się niesamowitym pięknem otoczenia, ale również po to, by nawiązać głęboką więź z jej mieszkańcami. Nowo otwarta, luksusowa i kameralna Villa Bokeh, będąca jedną z najbardziej ekskluzywnych ofert hotelowych, to prawdziwy game changer dla Antigui.
– Tom Marchant, współzałożyciel Black Tomato

Jukon, Kanada

(Fot. Getty Images)

Bazując na pragnieniu naszych podróżników, by odkrywać mniej uczęszczane miejsca i obyczaje, eksplorujemy północno-zachodnie terytoria Kanady i Jukon, jej dziewiczą i w większości nieodkrytą część. Północno-zachodnie rejony obfitują we florę i w faunę, kwatery należące do rdzennych mieszkańców oraz wyjątkowe położenie pozwalające – w zależności od pory roku – doświadczyć majestatu zorzy polarnej. Jukon jest naznaczony zabytkami, bogatą kulturą oraz oszałamiającymi krajobrazami. Jednak to, co sprawia, że jest tak wyjątkowy, to lokalni mieszkańcy, których spotkasz na swojej drodze.
– Tom Marchant

Arktyka

(Fot. Getty Images)

Podczas gdy w 2022 r. faworytką turystów szukających przygód była Antarktyda, kolejnym miejscem „must-see” będzie Arktyka. Islandia, a teraz również Grenlandia oferują „zamierzoną izolację” – okazję do ucieczki przed tłumami i odkrycia swoich własnych ograniczeń – to tam ludzie będą się też udawać, by doświadczyć naturalnego piękna i zobaczyć zorzę polarną.
– Misty Belles, dyrektorka zarządzająca Virtuoso

Málaga, Hiszpania

(Fot. Getty Images)

Málaga była najczęściej wyszukiwanym miastem na świecie na podróż planowaną w 2023 r. przez użytkowników Airbnb. W ciągu ostatniej dekady przeszła ona spore zmiany, stając się tętniącym życiem centrum kultury na pięknym Costa del Sol. Otworzyło się tam kilka nowych muzeów, między innymi Centrum Pompidou, skarbnica sztuki nowoczesnej mieszcząca się w kolorowym szklanym sześcianie. Równie niesamowita jest tam scena streetartowa, z barwnymi muralami pokrywającymi całe dzielnice.
– Catherine Powell, Global Head of Hosting, Airbnb

Wyspa Benguerra, Mozambik

(Fot. Getty Images)

Archipelag Bazaruto w Mozambiku składa się z pięciu wysp słynących ze swoich białych plaż i bogatego życia morskiego. Druga największa z nich, Benguerra, stała się dyskretnym dzikim miejscem wypoczynku dla klientów przyzwyczajonych do wakacji na wysokim poziomie. Zatrzymaj się w nowo otwartym Kisawa Sanctuary lub w andBeyond Benguerra Island – będziesz cieszyć się prawdziwie tropikalnym urlopem na końcu świata, gdzie linia brzegowa ciągnie się kilometrami bez ani jednej osoby czy budynku w zasięgu wzroku. Popływaj dau, tradycyjną afrykańską łodzią rybacką, lub poproś swojego gospodarza, by pokazał ci diugonia (rzadkiego ssaka morskiego).
– Elise Taylor

Basilicata, Włochy

(Fot. Getty Images)

Odhaczyliście już Apulię i Sycylię na swojej liście miejsc do zobaczenia? Jako zapalony fan południowych Włoch, stawiam na to, że regionem, któremu należy się przyjrzeć (a najlepiej który należy odwiedzić) w 2023 r., będzie Basilicata. Podróżnicy mogą już znać starożytne jaskinie, kręte, prowadzące na szczyty wzgórz uliczki oraz niszczejące barokowe kościoły Matery – miasta, które posłużyło również jako tło emocjonującego pościgu samochodowego w najnowszym filmie o Bondzie, „Nie czas umierać”. Jednak ten nadal dziewiczy region może poszczycić się także nieskazitelnie czystymi plażami, fascynującą historią oraz świeżymi owocami morza. Szukacie idealnej bazy wypadowej? Udajcie się do Maratei, „perły Morza Tyrreńskiego”, gdzie założyciele wyjątkowego Borgo Egnazia z Apulii otworzyli uroczy pięciogwiazdkowy hotel Santavenere.
– Liam Hess, redaktor „Vogue’a”

Japonia

(Fot. Getty Images)

Japonia znajduje się na liście każdego podróżnika, a popyt na wyjazdy do tego kraju jest niesamowity. Był ogromny już w czasach przed pandemią, a więc teraz kumulują się wycieczki tych, którzy musieli zrezygnować ze swoich planów, oraz tych, którzy ostatnio zainteresowali się doświadczeniem kulturowym, jakie ma do zaoferowania Japonia.
– Misty Belles

Edynburg, Szkocja

(Fot. Getty Images)

Miasto Endynburg może i powstało w XIII w., jednak ponad 800 lat później nadal skrywa niespodzianki. Otwarty niedawno Gleneagles Townhouse w niewymuszony sposób łączy w sobie tradycyjne i nowoczesne akcenty: sztuka abstrakcyjna wisi pod ozdobną kopułą z XIX w., a restauracja serwuje zarówno awangardowe koktajle, jak i niedzielną pieczeń. W grudniu 2022 r. miasto powitało luksusowy hotel butikowy 100 Princes Street, którego wnętrze inspirowane jest Alexandrem McQueenem, a także Virgin Hotel Richarda Bransona.
– Elise Taylor

Dolina Douro, Portugalia

(Fot. Getty Images)

Jeśli szukacie najbardziej oszałamiającej scenerii (i najpyszniejszego wina) w całej Europie, w rozpoczynającym się właśnie 2023 r. skierujcie się ku bogatym w roślinność, ekscytującym zboczom portugalskiej doliny Douro. Serce tego regionu znajduje się zaledwie dwie godziny na wschód od Porto, a już sama podróż samochodem jest ogromną atrakcją: jazda wąskimi, wijącymi się, schodzącymi z gór drogami sprawia wrażenie, że wkracza się do zupełnie innego świata, mijając idylliczne winnice i urocze wioski rozsypane po jej zboczach. To również miejsce z bogatą historią – główną atrakcją jest starożytne miasto pielgrzymkowe Lamego, ze swoimi okazałymi, pokrytymi kafelkami klatkami schodowymi i majestatycznymi kościołami – oraz coraz dłuższą listą luksusowych posiadłości, z których szczególnie spektakularna jest Six Senses. Jednak ponad wszystko to miejsce, gdzie można się zrelaksować i cieszyć się dobrym życiem w portugalskim stylu.
– Liam Hess

Singapur

(Fot. Getty Images)

Ponieważ w ciągu ostatnich dwóch lat dostęp do Singapuru był ograniczony, znajduje się on na szczycie mojej listy miejsc do ponownego odwiedzenia. Jedzenie, ludzie oraz połączenie natury i miasta to „must” dla każdego, kto chce fantastycznie spędzić czas. A szczególnie ekscytujący będzie, jeśli uda ci się być w mieście na Singapore Grand Prix.
– Victor Sanz, dyrektor kreatywny Tumi

Park Narodowy Patagonii, Chile

(Fot. Getty Images)

W 2018 r. Chile przeznaczyło 11 mln akrów ziemi na parki narodowe, wspomagane przez największą darowiznę ziemi od podmiotu prywatnego dla państwa. Wysiłki na rzecz ochrony przyrody podjęte przez Tompkins Conservation Foundation (której nazwa pochodzi od filantropa i przedsiębiorcy Douglasa Tompkinsa z North Face i Esprit) pomogły Chile w torowaniu drogi dla wielkiego rozwoju ochrony pierwotnej dziczy Patagonii. Dziś zajmujący ponad 750 tys. akrów południowego regionu Aysén Park Narodowy Patagonii jest tworzony przez ziemię darowaną Chile i stanowi część nowej Sieci Parków Narodowych Patagonii. To, co sprawia, że miejsce się wyróżnia, to bioróżnorodność i oddalenie od cywilizacji – niełatwo się tam dostać i niełatwo je zauważyć, ponieważ leży wiele kilometrów od częściej odwiedzanych argentyńskich części Patagonii. Nowo otwarte Explora Lodge to miejsce, w którym można rozpocząć chilijską przygodę, z kolei w Santago zatrzymajcie się w nowym, eleganckim hotelu Magnolia, a w Atacama w Tierra Atacama.
– Tom Marchant

Rzym, Włochy

(Fot. Getty Images)

W tym roku w Rzymie obserwujemy boom nowo otwieranych hoteli, od Edition przez Bulgari po Six Senses. Wieczne Miasto to turystyczny klasyk, a te wyjątkowo oczekiwane nieruchomości – z których wiele zachwyca nowoczesnością – jedynie pobudzą zainteresowanie.
– Elise Taylor, starsza redaktorka „Vogue’a”

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com.

Elise Taylor
Proszę czekać..
Zamknij