Znaleziono 0 artykułów
28.06.2023

Estrogen odpowiedzialny za zdrowie intymne kobiet

28.06.2023
Fot. Vogue

Estrogen pomaga regulować cykl miesiączkowy. Ma wpływ na układ moczowy, kości, piersi, skórę, serce i naczynia krwionośne, mięśnie miednicy i mózg. Odgrywa także kluczową rolę w zdrowiu intymnym oraz reguluje poziom serotoniny. Co się stanie, gdy poziom estrogenu przed menopauzą zaczyna spadać?

„To muszą być hormony”. Kobiety, zwłaszcza w średnim wieku, wciąż słyszą, że hormony są odpowiedzialne za liczne problemy zdrowotne. Czym jest estrogen, na co wpływa i jak zatroszczyć się o jego poziom w organizmie?

Czym jest estrogen?

Estrogen to grupa hormonów (są trzy typy: estradiol, estriol i estron), która pomaga regulować cykl miesiączkowy. Ma wpływ na układ moczowy, kości, piersi, skórę, serce i naczynia krwionośne, mięśnie miednicy i mózg. Odgrywa także kluczową rolę w zdrowiu intymnym. – Estrogen pomaga wspierać strukturę i elastyczność pochwy, sprawiając, że jej ściany są grube i elastyczne. Utrzymuje też jej nawilżenie – mówi Somi Javaid, ginekolożka i założycielka HerMD. Kobiece mózgi są wyposażone w receptory estrogenu, więc istnieje również związek z uczeniem się, koncentracją, pamięcią i wzrostem. – Estrogen wywiera wpływ na obszary mózgu, takie jak kora przedczołowa i hipokamp, wpływając na nastrój, koordynację ruchową, wrażliwość na ból, funkcje poznawcze i neuroprotekcję przed udarem, a także chorobami Parkinsona i Alzheimera – mówi dr Mary Jacobson, ginekolożka i dyrektorka medyczna Hello Alpha. – Odgrywa także rolę w regulacji serotoniny, hormonu dobrego samopoczucia naszego ciała, który wpływa pozytywnie na nasz nastrój i zapobiega stanom lękowym i depresji – dodaje Javaid.

Co estrogen ma wspólnego ze skórą?

Estrogen zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, białek odpowiedzialnych za utrzymanie jędrnej, mocnej i młodej skóry – mówi Javaid. Estrogen pomaga także w gojeniu się ran, utrzymując funkcję ochronną skóry, i, co najważniejsze, zwiększa zawartość kwasu hialuronowego, aby utrzymać nawilżenie skóry. – Tak jak utrzymuje nawilżenie błon śluzowych pochwy, robi to również dla skóry twarzy – mówi dr Mona Gohara, dermatolożka z Yale w Connecticut.

Kiedy doświadczamy spadków poziomu estrogenu?

Większość kobiet doświadcza spadku estrogenu w drugiej części cyklu. – Poziom estrogenu fizjologicznie zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego w oparciu o złożoną zależność między podwzgórzem, przysadką mózgową i jajnikami – dodaje Jacobson.

Wraz z wiekiem i zbliżaniem się do okresu menopauzy poziom estrogenu w naszym organizmie powoli spada (podobnie jak progesteronu i, jak wykazały badania, testosteronu). Gdy kobieta wejdzie w okres menopauzy, oznaczany przez 12 kolejnych miesięcy bez cyklu miesiączkowego, poziom estrogenu pozostaje niski, choć stabilny.

Jaki wpływ mają spadki estrogenu?

Kiedy estrogen na krótko spada podczas cyklu miesiączkowego, wywołuje to objawy PMS, takie jak obniżenie nastroju, migreny, tkliwość piersi i wrażliwość skóry. W okresie menopauzy obniżeniu poziomu estrogenu towarzyszy obniżenie poziomu ważnych bakterii Lactobacillus w pochwie, które utrzymują jej pH i chronią ją przed infekcjami, chorobami i stanami zapalnymi. Spadek estrogenu może się też przyczynić do wystąpienia łagodnych zaburzeń poznawczych powszechnie związanych (dotykających do 62 proc. kobiet) z okresem perimenopauzy i menopauzy, takich jak mgła mózgowa, zapominanie, brak koncentracji i trudności z doborem słów. Może również powodować ból podczas stosunku, nieregularne miesiączki i najbardziej popularny problem menopauzy: uderzenia gorąca. Brak estrogenu może prowadzić do przerzedzenia włosów, a ponieważ stoi on za produkcją jednego z naturalnych humektantów skóry, gdy jego poziom spada, zarówno pochwa, jak i skóra twarzy mogą stać się bardzo suche. – Ludzie często nie wiążą estrogenu lub jego braku z procesem starzenia, podczas gdy w rzeczywistości odgrywa on dość dużą rolę – mówi Gohara, dodając, że skóra zaczyna zauważalnie wiotczeć, a drobne linie i zmarszczki stają się bardziej widoczne.

Jak uzupełnić utracony estrogen?

Niektórzy lekarze polecają doustne środki antykoncepcyjne (takie jak pigułki lub plastry) jako metodę obrony przed początkowymi uciążliwymi objawami perimenopauzy. W okresie menopauzy opcje leczenia zwykle łączą modyfikację czynników stylu życia, interwencje niehormonalne i często terapię hormonalną. Podczas gdy terapia hormonalna ma burzliwą historię, najnowsze wytyczne NAMS (North American Menopause Society) uznają ją za złoty standard. Terapia hormonalna zawierająca estrogen (z progestagenem lub bez) może być zazwyczaj sklasyfikowana jako terapia miejscowa lub ogólnoustrojowa. – Terapia miejscowa odnosi się do leczenia terapeutycznego, które jest ukierunkowane na określony i dotknięty obszar, taki jak pochwa – mówi Javaid. – Terapia ogólnoustrojowa – przepisywana na różne sposoby, jako środki doustne, plastry, spreje, żele i pierścienie, i zazwyczaj zawierająca wyższe dawki estrogenu niż miejscowa – wchodzi do krwiobiegu i krąży we wszystkich częściach ciała – dodaje.

Ogólnoustrojowa terapia estrogenowa może pomóc, mówi Jacobson, w przypadku uderzeń gorąca, suchości pochwy, nocnych potów i utraty masy kostnej, co może prowadzić do poprawy snu i funkcji seksualnych oraz lepszej jakości życia. Javaid wskazuje również na pojawiające się badania dotyczące korzyści terapii testosteronem w zakresie poprawy funkcji seksualnych, pobudzenia i pożądania. A jeśli chodzi o wszystkie związane z mózgiem menopauzalne punkty zapalne, ostatnie badania wykazały również, dodaje Javaid, że terapia hormonalna może zapobiegać pogorszeniu funkcji poznawczych i poprawiać niektóre czynniki zdrowia mózgu u kobiet z określonymi genotypami. Jacobson przestrzega jednak przed stosowaniem bio-identycznych hormonów, ponieważ nie są one jeszcze ściśle regulowane.

Czy można mieć za dużo estrogenu?

Nadmiar może być spowodowany brakiem równowagi testosteronu lub progesteronu w regulacji poziomu estrogenu –  wyjaśnia ginekolożka Monica Grover. Nadmiar może prowadzić do pewnych stanów chorobowych, w tym nowotworu. Downie mówi, że liczba jej pacjentek z rakiem piersi z dodatnim receptorem estrogenowym oraz różnymi rodzajami raka macicy, endometrium i szyjki macicy zmusza ją do ostrożnego postępowania.

Czy istnieje korzyść z miejscowego stosowania estrogenu na skórę?

Zdania lekarzy na ten temat są podzielone. Dermatolożka Ellen Marmur z MMSkincare, która sama stosuje terapię hormonalną, twierdzi, że jej rola dla skóry jest często pomijana. – Stosowanie estrogenu miejscowo na skórę może być dobre w zwalczaniu suchości skóry i trądziku różowatego – mówi Marmur, dodając, że stosowanie wysokich dawek estrogenu na skórę powinno odbywać się pod opieką lekarza, podobnie jak terapia ogólnoustrojowa. – Spadek hormonów estrogenowych powoduje deflację kolagenu, co zmniejsza krążenie naczyniowe i limfatyczne oraz nawilżenie. Stosowanie estrogenu na skórę może złagodzić te objawy i poprawić nawilżenie – mówi.

Podczas gdy Gohara nie widział do tej pory wystarczających dowodów na to, że miejscowe stosowanie estrogenów jest korzystne dla celów kosmetycznych na skórze, Jeanine Downie, dermatolożka kosmetyczna z New Jersey, zaleca tylko alternatywne estrogeny – preparaty wykorzystujące technologię MEP (propanian metyloestradiolu). – To kuracja niehormonalna i naprawdę pomaga poprawić utratę kolagenu w skórze, suchość, matowość, przerzedzenie i zmarszczki – mówi Downie, która uważa, że miejscowy preparat naśladujący estrogen jest skuteczny w porównaniu ze składnikami takimi jak retinol.

Z drugiej strony Gohara woli kierować pacjentów w stronę złotych standardów pielęgnacji kolagenu, takich jak retinol i rutyna podwójnego nawilżania z podobnymi składnikami (być może uzupełniając kwas hialuronowy kremem bogatym w lipidy). Wszyscy mogą się zgodzić, że ten sam krem nie powinien podwójnie nawilżać twarzy i pochwy. – Nie jest to najlepszy pomysł, bo skóra twarzy jest wrażliwa, a skóra sromu jeszcze bardziej – mówi Grover, dodając, że niektóre składniki mogą podrażniać skórę sromu, a nawet powodować jej ścieńczenie. Nie wspominając już o zaburzeniu pH. Jak Mówi Downie: – Miałam pacjentki, które używały tego samego kremu do twarzy i pochwy, przez co nabawiły się infekcji drożdżakowych, więc zdecydowanie tego nie polecam.

 

Fiorella Valdesolo
Proszę czekać..
Zamknij