Znaleziono 0 artykułów
20.07.2022

Kate Middleton: Groszki to nowe kwiaty

20.07.2022
Księżna Kate (Fot. Getty Images)

Groszki to ulubiony wzór księżnej Cambridge, który lubiła nosić też księżna Diana. Od projektów Alessandry Rich po sukienkę z Topshopu – przypominamy sukienki Kate inspirowane stylem Lady Di.

Gdy księżna Cambridge wybiera kreacje w groszki, natychmiast porównywana jest do Lady Di. Pojawiają się głosy, że oddaje w ten sposób hołd zmarłej teściowej, co dla miłośników królewskiego stylu stanowi wymarzoną interpretację.

W rzeczywistości rzadko kiedy przychodzi na myśl dużo prostsza: księżna może po prostu lubić motyw Myszki Minnie z tych samych powodów, co księżna Diana. Groszki są radosnym akcentem, ale nie mają w sobie nic z sakralności kwiatów. Sprawiają wrażenie zabawnych, ale nie wkraczają na terytorium zwierzęcych printów, które zostałyby uznane za zbyt śmiałe w przypadku garderoby rodziny królewskiej. Wyrazisty wzór nie wymaga zbyt wielu dodatków, dzięki czemu jest bardziej praktyczny niż prosta granatowa stylizacja.

Kate w unowocześnionej wersji słodkich sukienek Alessandry Rich z lat 80. na tegorocznym finale Wimbledonu (Fot. Getty Images)
W przyciągającej wzrok kreacji od Alessandry Rich ponownie na Wimbledonie (Fot. Getty Images)

Nic więc dziwnego, że wzór, który swoją nazwę zyskał od tańca – polki, który opanował Europę w połowie XIX w., stanowi podstawę garderoby Kate, zwłaszcza latem, gdy jej niezawodne sukienki o fasonie płaszcza nie nadają się na daną formalną okazję. Sprawdzające się we wszystkich sytuacjach sukienki księżnej w groszki to dzieło Alessandry Rich, kobiety, która specjalizuje się w eleganckich, damskich stylizacjach z kołnierzykiem, które balansują na granicy konserwatywności i przepychu.

Ulubiony styl Kate, który towarzyszył jej podczas garden party na Wimbledonie, został zainspirowany fotografią Alfreda Eisenstaedta z 1945 r. przedstawiającą marynarza całującego nieznajomą na Times Square. Według Alessandry Rich jest to także ukłon w stronę księżniczki Małgorzaty, która miała swój własny, wesoły, aczkolwiek wyrafinowany styl królewskiego ubioru. – Groszki to wyjątkowo efektowy print dla sukienki – mówi Rich. – Jest klasyczny, ale zabawny, stonowany i lekki, ikoniczny i ironiczny.

Kreacje urodzonej we Włoszech i mieszkającej w Londynie projektantki sprzedają się jak ciepłe bułeczki dzięki swojemu uwodzicielskiemu stylowi. Archiwum Kate, obejmujące białe sukienki My Fair Lady i wakacyjne turkusowe fasony, wyróżnia się w morzu formalnych garniturów i fascynatorów.

W Ascot w stylu My Fair Lady. (Fot. Getty Images)
W stylizacji inspirowanej latami 80. (Fot. Getty Images)

Pozostałe kreacje w groszki księżnej Cambridge są mniej retro, za to bardziej klasycznie królewskie. W bladoniebieskiej sukience od Jenny Packham Kate zdecydowała się przedstawić światu księcia George’a w 2013 r., odwzorowując ubranie ciążowe księżnej Diany. Żona księcia Williama posiada również elegancką, granatowo-białą sukienkę koszulową Emilii Wickstead, którą łączy z espadrylami na koturnie od Castañer. Często stawia na kreacje od luksusowych marek, takich jak Prada, ale była również znana z noszenia ubrań z popularnej sieciówki Topshop.

Diana, księżna Walii, prezentująca światu księcia Williama w 1982 r.; Księżna Cambridge w kreacji Jenny Packham z nowo narodzonym księciem George’em, w 2013 r. (Fot. Getty Images)

Groszki to elegancki i uniwersalny print, który nigdy nie wychodzi z mody – dodaje Rich. – Nigdy nie ma złej okazji na sukienkę w groszki. Księżna udowadnia, że projektantka na pewno się nie myli.

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.co.uk.

Alice Newbold
Proszę czekać..
Zamknij