Znaleziono 0 artykułów
26.11.2023

Metoda OMO w myciu włosów krok po kroku

26.11.2023
fot. Getty Images

Dlaczego metoda OMO jest najlepszym sposobem mycia długich włosów ze skłonnością do rozdwojonych końcówek? I jak wykonać ją prawidłowo? Wyjaśniamy krok po kroku.

Mycie włosów metodą OMO: Sekwencja mycia, która gwarantuje zdrowszy wygląd włosów

Większość ludzi najpierw myje włosy szamponem, a następnie nakłada na nie odżywkę. To właściwe podejście. Nigdy nie należy pomijać odżywki, która dba o kondycję włosa i domyka jego łuski. Szampon działa tylko na jego zewnętrzną warstwę, zmywając cząsteczki brudu, sebum i pozostałych produktów do pielęgnacji i stylizacji. Jeśli łuska nie zostanie ponownie zamknięta przez odżywkę, włosy będą trudne do rozczesania, mogą się łatwo łamać oraz wyglądać na matowe i suche. Ale w metodzie, o której dziś mówimy, odżywki należy używać nie tylko po myciu włosów, lecz także przed nim.

Na czym polega mycie włosów metodą OMO?

Tak zwana metoda OMO (odżywka, mycie, odżywka) będzie game changerem w przypadku suchych, zniszczonych i długich włosów, które są podatne na rozdwajanie się i łamanie. Odżywka nakładana na całej długości włosów przed myciem uchroni je przed wysuszeniem. Szampon, bez względu na to, jak bardzo jest łagodny, nie jest produktem pielęgnacyjnym, a oczyszczającym, dlatego powinien być stosowany wyłącznie na skórę głowy, a nie na długość włosów. By włosy zostały oczyszczone, wystarczy, by spieniony szampon spłynął po nich podczas spłukiwania, choć czasem nawet i to może być zbyt obciążające dla bardzo zniszczonych i naturalnie suchych włosów, zwłaszcza kręconych. To właśnie tu do gry wkracza odżywka. Dzięki metodzie OMO zadziała ona na włosy niczym płaszcz, chroniąc je przed uszkodzeniem i wysuszeniem.

Jak stosować metodę OMO w przypadku suchych i zniszczonych włosów?

Przed myciem należy dokładnie wyszczotkować włosy, a następnie zmoczyć je pod prysznicem. Przed nałożeniem szamponu należy najpierw wetrzeć odrobinę odżywki w dłonie i rozprowadzić ją rozłożonymi palcami na całej długości włosów i ich końcówkach. Pamiętaj, aby omijać nasadę włosów – to właśnie tam będzie nakładany szampon. Zmyj więc z rąk pozostałości odżywki, a następnie spień w dłoniach porcję szamponu. Dopiero teraz nałóż produkt u nasady. Upewnij się, że dokładnie wymasowałaś również skórę głowy nad uszami i z tyłu głowy (o tych obszarach często zapominamy, co może doprowadzić do szybkiego przetłuszczenia się włosów). Następnie spłucz wszystko dokładnie i nałóż kolejną warstwę odżywki na długości i końcach włosów. Omijaj nasadę, by włosów niepotrzebnie nie obciążać. Pozostaw odżywkę na krótko – zwykle wystarczy kilka sekund – a następnie dokładnie spłucz włosy. Jeśli delikatnie je odciśniesz, osuszysz ręcznikiem z mikrofibry, a potem wysuszysz (przeczytaj więcej o suszeniu włosów), będą zdrowsze i bardziej lśniące.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.de.

Philipp Wehsack
Proszę czekać..
Zamknij