Znaleziono 0 artykułów
23.04.2024

Sezon na szparagi: Dobry dla zdrowia

23.04.2024
(Fot. Getty Images)

Kiełkujące między marcem a kwietniem szparagi to przysmak każdego smakosza, ale także dietetyczna i zdrowa przekąska. Dzięki zawartości witamin i minerałów oraz właściwościom detoksykującym mają korzystny wpływ na nasz organizm w wielu aspektach. Wyjaśniamy, dlaczego szparagi to najzdrowsze warzywo wiosennego sezonu.

Spożywanie sezonowych warzyw i owoców jest dobre zarówno dla planety, jak i dla naszego zdrowia. Gdy są nie tylko bogate w witaminy, lecz również smaczne, włączenie ich do diety będzie czystą przyjemnością. Tak jest w przypadku szparagów. Zawierają one wiele elementów wspomagających zdrowie i dobre samopoczucie, takich jak przeciwutleniacze, substancje moczopędne i witaminy, a jednocześnie mogą stać się wyrafinowanym przysmakiem i niskokaloryczną przekąską. Niezależnie od koloru, a mogą być białe, zielone, różowe i fioletowe, zalety tego warzywa pochodzącego z basenu Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej pozostają niezmienne. Wśród najbardziej znanych właściwości szparagów, nawet tych dzikich, należy wymienić łagodne działanie moczopędne, które pozwala oczyścić organizm, z niewielkim efektem ubocznym: mocz może zawierać śladowe ilości siarki, która ma dość charakterystyczny zapach.

Zalety szparagów: Wartości odżywcze i witaminy

Jeśli obecność przeciwutleniaczy i witamin jeszcze nie przekonuje cię, by wiosną sięgnąć po szparagi, warto wspomnieć również o ich wartościach odżywczych ważnych z punktu widzenia diety. 100 g szparagów to jedyne 20 kcal, na które składa się 50 proc. białka, 42 proc. węglowodanów i tylko 8 proc. tłuszczów. Dla zdrowia i dobrego samopoczucia organizmu jeszcze ważniejsze są wartości odżywcze.

Jakie mikroelementy zawierają szparagi?

  • Witaminę E i witaminę C, niezbędne w walce ze stresem oksydacyjnym.
  • Tiaminę i witaminy z grupy B, które stanowią dobre źródło energii potrzebne do utrzymania wysokiej koncentracji i są niezbędne do regulacji poziomu cukru we krwi.
  • Witaminę K, która bierze udział w krzepnięciu krwi i wpływa na stan kości.
  • Kwas foliowy, który jest niezbędny dla kobiet w ciąży: przyczynia się do rozwoju płodu, a także może zapobiegać chorobom układu nerwowego.
  • Beta-karoten i karotenoidy, które wspomagają przyswajanie witaminy A, która spowalnia starzenie się.
  • Glutation, który przeciwdziała szkodliwemu działaniu promieni słonecznych.
  • Magnez i potas, które łagodzą uczucie niepokoju i zmęczenia fizycznego, działając jak prawdziwe środki uspakajające.
  • Wapń, fosfor i chrom, czyli minerały, które regulują zdolność insuliny do transportu glukozy do komórek.
  • Selen, mangan, żelazo, cynk i miedź, czyli doskonałe przeciwutleniacze.
(Fot. Getty Images)

Wpływ szparagów na zdrowie

Dzięki zdolności do stymulowania diurezy i wysokiej zawartości błonnika szparagi świetnie wpływają na pracę jelit i regularność wypróżnień. Błonnik pomaga również kontrolować poziom cukru i cholesterolu. Szparagi to także nasz sprzymierzeniec w profilaktyce prozdrowotnej. Są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, a więc wspierają nas w walce z infekcjami, a jednocześnie pomagają trzymać linię ze względu na niską kaloryczność oraz obecność witamin z grupy B, które poprawiają metabolizm.

Kto nie powinien jeść szparagów?

W zasadzie nie istnieją przeciwwskazania do spożywania szparagów. Nie zaleca się ich jednak osobom cierpiącym na zapalenie pęcherza moczowego, kamicę nerkową, niewydolność nerek i zapalenie nerek, ponieważ stymulują diurezę. Obecność puryn sprawia, że szparagi są również niewskazane w przypadku dny moczanowej i hiperurykemii.

Szparagi gotowane czy surowe: Które są lepsze dla zdrowia?

Szparagi są dobre dla zdrowia spożywane zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. W tym drugim przypadku warto też zwrócić uwagę na wodę po gotowaniu szparagów. Możemy wykorzystać ją ponownie do przygotowania ziołowej herbaty o działaniu detoksykującym. Z dodatkiem cytryny oraz imbiru będzie wykazywać działanie moczopędne i detoksykujące. To połączenie przyda nam się również do walki z kacem, zwłaszcza rano po całonocnej imprezie.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.it.

Beatrice Zocchi
Proszę czekać..
Zamknij