Znaleziono 0 artykułów
19.08.2020

Najpiękniejsze królewskie tiary

19.08.2020
Księżniczka Beatrycze z mężem (Fot. Getty Images)

Internet oszalał, gdy księżniczka Beatrycze założyła na ceremonię zaślubin tę samą tiarę, którą miały na sobie w tym najważniejszym dniu jej babcia, królowa Elżbieta, oraz ciotka, księżna Anna. Przypominamy najpiękniejsze królewskie tiary – Diany, Kate i Meghan.

Aureola od Cartiera Kate Middleton, księżnej Cambridge

Księżna Kate (Fot. Indigo/Getty Images)

Tiara w kształcie aureoli od Cartiera została zamówiona w roku 1936 przez króla Jerzego w prezencie dla żony, królowej Elżbiety (znanej później jako królowa matka). Kupiona została trzy tygodnie przed wstąpieniem Jerzego na tron po abdykacji jego brata Edwarda. Jest wykonana z 739 brylantów i 149 prostokątnych diamentów.

Królowa matka przekazała tiarę córce, ówczesnej księżniczce Elżbiecie, w dniu jej 18. urodzin w 1944 roku. Królowa nigdy nie miała jej na sobie w trakcie publicznych wystąpień, ale pożyczała ją siostrze, księżnej Małgorzacie, oraz córce, księżnej Annie.

Moment, w którym tiara miała okazję błyszczeć, to królewski ślub w 2011 roku, gdy założyła ją Kate Middleton. Wydarzenie obserwowały miliony ludzi na całym świecie.

Opaska królowej Marii noszona przez Meghan Markle, księżną Susseksu

Księżna Meghan (Fot. Jonathan Brady - WPA Pool/Getty Images)

Tiara składająca się z diamentów ułożonych w 11 sekcji przeplatających się łuków pochodzi z dwóch różnych epok. Brosza znajdująca się w centrum została wykonana w 1893 roku. Została uznana za tak spektakularną, że w 1932 zrobiono tiarę mającą na celu ją podtrzymywać. Przyszła królowa Maria miała ją na swoim ślubie z przyszłym królem Jerzym. Potem, w 1953 roku, opaskę wraz z broszą otrzymała królowa Elżbieta. Ta pożyczyła ją żonie wnuka, Meghan Markle, na ich ślub w 2018.

Tiara królowej Marii noszona przez królową Elżbietę, księżną Annę, księżną Beatrycze z Yorku

Królowa Elżbieta i książę Filip (Fot. Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images)

Ta tiara ma największe znaczenie dla kobiet z dynastii Windsorów. W 1919 roku królowa Maria poprosiła House of Garrard o przerobienie jej naszyjnika (który otrzymała w prezencie ślubnym od królowej Wiktorii) na tiarę. Garrard stworzył diadem składający się z 47 zwężających się ku górze elementów, którego kształt był wzorowany na tradycyjnym rosyjskim kokoszniku.

Tiara była przekazywana z pokolenia na pokolenie. W 1947 roku ówczesna księżniczka Elżbieta założyła ją na ślub z księciem Filipem (chwilę przed wejściem do kościoła tiara się zepsuła. Nadworny jubiler naprawił ją w mgnieniu oka).

Nadszedł rok 1973 i królowa pożyczyła tiarę swojej córce, księżnej Annie, na jej zaślubiny z Markiem Phillipsem, które odbyły się w Westminster Abbey. Prawie 50 lat później królowa wyświadczyła tę samą uprzejmość wnuczce, księżnej Beatrycze.

Szmaragdowa tiara-kokosznik Greville noszona przez księżną Eugenię z Yorku

Księżniczka Eugenia (Fot. Pool/Max Mumby/Getty Images)

Diamentowo-szmaragdowa ozdoba, którą księżniczka Eugenia miała na głowie w dniu swojego ślubu, została wykonana przez francuskiego jubilera Boucherona w 1919 roku. Początkowo należała do Dame Margaret Greville. Gdy Greville zmarła, pozostawiła szmaragdową tiarę królowej matce, która następnie przekazała ją swojej córce, królowej Elżbiecie. W 2018 roku pożyczyła tiarę swojej wnuczce na jej ślub z Jackiem Brooksbankiem.

Szczegóły dotyczące projektu? Wykonana w stylu kokosznika, szmaragdowa tiara Greville składa się z wielu diamentów osadzonych blisko siebie w platynie oraz sześciu szmaragdów (podobno umiejscowiony centralnie szmaragd ma aż 93,7 karata).

Tiara Poltimore noszona przez księżną Małgorzatę

Księżniczka Małgorzata (Fot. Getty Images)

Na ślub księżna Małgorzata nie musiała pożyczać tiary od matki czy siostry. Postanowiła kupić własną.

Tiara Poltimore, która należała początkowo do Lady Poltimore, została wykonana w 1870 roku przez House of Garrard. Jest przykładem klasycznej biżuterii z epoki wiktoriańskiej. Gdy rodzina Poltimore wystawiła ją na aukcję w styczniu 1959 roku, księżna Małgorzata dokonała jej zakupu za 5500 funtów. Miała ją na sobie, gdy wychodziła za Antony’ego Armstronga-Jonesa.

Tiara Spencer noszona przez księżną Dianę

Księżna Diana i książę Karol (Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images)

Podobno pomimo tego, że królowa zaproponowała księżnej Dianie tiarę Lover’s Knot, ona wolała klejnoty rodzinne. Tiara, którą wybrała, znana jako tiara Spencer, pochodzi z roku 1919. Na swoich ślubach miały ją też obie siostry Diany.

Księżna nosiła tiarę również już jako członkini rodziny królewskiej, ponieważ była lżejsza niż większość ozdób posiadanych przez królową.

Tiara Anthemion noszona przez Zofię, hrabinę Wesseksu

Zofia, hrabina Wesseksu (Fot. Anwar Hussein/WireImage)

Królowa Elżbieta dała tiarę Anthemion Zofii, hrabinie Wesseksu, gdy ta wychodziła za księcia Edwarda w 1999 roku. Od tego czasu hrabina często ją nosi. Nazwa tiary to hołd dla techniki antemion, wywodzącej się ze starożytnej Grecji, przedstawiającej motyw liści i kwiatów.

Artykuł po raz pierwszy ukazał się na Vogue.com.

Elise Taylor
Proszę czekać..
Zamknij