Znaleziono 0 artykułów
25.01.2024

Dlaczego miso to probiotyczny superfood?

25.01.2024
(Fot. Getty Images)

Z ekspertami od długowieczności i zapobiegania procesom starzenia rozmawiamy o korzyściach płynących z jedzenia miso na śniadanie, lunch i kolację oraz wszystkich możliwych sposobach na włączenie go do diety.

Probiotyczny superfood: Miso

Według eksperta od długowieczności najzdrowszy i najlepiej przebadany superfood to miso. Twierdzi tak dr Vicente Mera, specjalista medycyny przeciwstarzeniowej w Sha Wellness Clinic i autor książki „Joven a cualquier edad” („Młodzi niezależnie od wieku”). Doktor Mera cieszy się nieposzlakowaną opinią wśród internistów i specjalistów od zapobiegania procesom starzenia, podróżuje do Japonii, gdzie bada nawyki ludzi żyjących najdłużej, i od dawna zgłębia alternatywne rozwiązania, które pozwalają żyć lepiej i spowolnić starzenie. W swojej książce część miejsca poświęca probiotycznemu superjedzeniu, które jest polecane również przez dietetyków i ekspertów z innych dziedzin, takich jak dr Olivier Courtin-Clarins, który potwierdza, że produkty, których podstawą jest sfermentowana soja, są ważnym źródłem probiotyków mających pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia. Według dr. Mery pasta zrobiona ze sfermentowanych ziaren soi, soli morskiej i grzybów koji poza tym, że „zapewnia 20 proc. dziennego zapotrzebowania na białko, jest też wspaniałym źródłem witamin i minerałów”. Gdyby tego było mało, „jest to tanie, smaczne jedzenie, które można łączyć z warzywami i każdym innym pokarmem (poza mięsem), na który mamy ochotę”.

Poza tym, że jest to probiotyk, miso syci i wspiera oczyszczanie przewodu pokarmowego

Faktem jest, że probiotyki wspierają procesy trawienne i równowagę flory jelitowej (są więc niezbędne dla ogólnego dobrego stanu zdrowia), jednak ekspert wspomina również o dwóch innych korzyściach, które sprawiają, że miso jest naszym sprzymierzeńcem, zwłaszcza gdy chcemy schudnąć: jest ono sycące i ma działanie oczyszczające. Poza tym, jak twierdzi farmaceutka Elisa Escorihuela, zawiera węglowodany wolnowchłanialne, mające pozytywny wpływ na zdrowie trzustki, a zatem sprzyjające uczuciu sytości, o którym wspominał dr Mera.

Lekarz podpowiada, jak naturalnie spowolnić procesy starzenia

Z zachodniego punktu widzenia – naszych przyzwyczajeń – może brzmieć to niezbyt zachęcająco, bo jako jedną z rekomendacji dla wszystkich pacjentów zainteresowanych procesami starzenia dr Mera wskazuje jedzenie zupy miso każdego ranka. Co więcej, jedzenie jej właśnie o tej porze najlepiej wpłynie na odczuwanie głodu w ciągu dnia. W Japonii jest to powszechna, bardzo korzystna dla zdrowia praktyka. – Miso ma bezpośredni wpływ na procesy starzenia, co jest szczególnie widoczne w kondycji skóry i funkcji poznawczych – dodaje. Dr Mar Mira, z którą rozmawialiśmy na temat pokarmów o właściwościach probiotycznych, zaleca, by rozrobić pastę miso z łyżką gorącej wody i dodać do niej tofu, glony oraz szczypiorek lub pora. –To posiłek pełen bakterii z grupy lactobacillus i bifidus – wyjaśnia.

Pokarmy probiotyczne wspierają również zdrowie intymne

Inną pozytywną informacją jest to, że miso, jako pokarm o dużej zawartości probiotyków, stanowi naturalne wsparcie dla flory bakteryjnej pochwy, na co wskazuje Perla Aldama, ginekolożka z EVA Clinics. Ekspertka odnosi się do tego, jak ważne jest włączenie do diety pokarmów mających pozytywny wpływ na florę bakteryjną pochwy.

Inne sposoby na włączenie miso do diety

Oprócz tradycyjnej zupy miso, którą gotuje się z tofu i glonami, miso jest bardzo uniwersalnym pokarmem, co pozwala na włączenie go do różnych posiłków, takich jak lunch czy kolacja. Laura Parada, dietetyczka ze Slow Life House, wykorzystuje je do przygotowywania kolacji w następujący sposób: obtacza steka z tuńczyka w paście miso, a następnie w ziarnach sezamu, po czym rumieni go z obu stron na oliwie. Takie tataki z tuńczyka podane z fasolką szparagową, octem jabłkowym, solą i pieprzem to fantastyczna propozycja na kolację.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zrobienie zdrowego sosu do sałatki cezar z wykorzystaniem pasty miso. Zapamiętaj przepis od dietetyczki Maroussii Sampsidisthe z Sisterhood Nutrition, która sos przygotowuje z białej pasty miso, nerkowców, czosnku, musztardy, kaparów, soku z cytryny i płatków drożdżowych.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.es.

Ana Morales
Proszę czekać..
Zamknij