Znaleziono 0 artykułów
23.03.2021

Sekrety złotej sukni z „Kleopatry”

23.03.2021
Fot. Twentieth Century Fox Film Corporation/MCL Films S A/Walwa Films

Dzięki tytułowej roli w „Kleopatrze” w reżyserii Josepha L. Mankiewicza z 1963 roku Elizabeth Taylor zapisała się w historii kina, a wraz z nią pewna złota suknia.

Film z 1963 roku stał się równie legendarny, jak sama postać egipskiej królowej. Uważana za jedną z najdroższych produkcji w historii Hollywood „Kleopatra” w reżyserii Josepha L. Mankiewicza była drogą do sławy Elizabeth Taylor obsadzonej w tytułowej roli. Aktorka o „fioletowym spojrzeniu” za tę rolę otrzymała milion dolarów, stając się najlepiej zarabiającą kobietą roku. Taylor zagrała zmysłową królową, która oczarowuje i Juliusza Cezara, i Marka Antoniusza. W rolę tego ostatniego wcielił się Richard Burton, z którym aktorką połączył płomienny romans na planie (był to nie lada skandal, bo oboje byli wtedy po ślubie). Tak zrodziła się jedna z najgorętszych par Hollywood.

 

Produkcja o mały włos nie zrujnowała wytwórni Fox: gigantyczny budżet, niesamowite zdjęcia i parada największych gwiazd… no i oczywiście niezwykłe kostiumy Elizabeth Taylor (było ich ponad 65!), które składały się na garderobę królowej uwodzicielki. Najbardziej ikoniczna stała się złota suknia, w której Kleopatra przyjechała do Rzymu, by popełnić samobójstwo.

Oda do królowej

Kleopatra chce zrobić w Rzymie jak największe wrażenie. W podróży towarzyszy jej syn, Ptolemeusz Cezarion, zrodzony ze związku z Juliuszem Cezarem. Decyduje się więc na strój, który będzie najlepiej reprezentował jej władzę. W Rzymie pojawia się w monumentalnym rydwanie, ozdobionym statuetką Sfinksa. Kleopatra złotą suknią, niesamowitą peleryną i rzeźbiarską ozdobą na głowie przedstawiającą węże i słońce (ukłon w stronę bogini Ra), uwodzi Rzymian i Marka Antoniusza.

Fot. Twentieth Century Fox Film Corporation/MCL Films S A/Walwa Films

Peleryna z 24-karatowego złota

Spektakularna ozdoba na głowie miała przypominać feniksa, legendarnego ptaka o mocy powracania do życia, i symbolizować ambicje Kleopatry. Postać feniksa pojawia się też na pelerynie, wykonanej z 24-karatowego złota, wplecionego w cienkie pasy złotej skóry i ozdobionego tysiącem koralików układających się we wzór skrzydeł ptaka, oraz na sukni ozdobionej piórami. Mały Cezarion, zaprezentowany ludziom jako przyszły faraon Egiptu, miał na sobie złoty strój pasujący do stroju matki.

Elizabeth Taylor z kostiumografką Irene Sharaff / Fot. East News

Legendarny kostium

Cała garderoba Elizabeth Taylor do filmu kosztowała ponad 194 800 dolarów. Było to łącznie 65 zestawów noszonych przez aktorkę na planie – stanowiło to największy budżet przeznaczony na kostiumy dla jednej postaci w całej historii kina. Złota sukienka z pewnością przyczyniła się do sukcesu filmu, który otrzymał cztery statuetki Oscara, w tym za najlepsze kostiumy dla Irene Sharaff i Vittoria Nina Novarese. W 2012 roku złota peleryna została sprzedana na aukcji za 59 365 dolarów.

Tekst oryginalnie ukazał się na Vogue.fr. 

Manon Garrigues
Proszę czekać..
Zamknij