Znaleziono 0 artykułów
26.11.2020

Swetry w stylu Lady Di

26.11.2020
Diana w swetrze od Warm and Wonderful na meczu polo, 1980 r. /(Fot. Getty Images)

Choć styl księżnej Diany ewoluował, nie zmieniało się jej zamiłowanie do wełnianych kardiganów oraz pulowerów. Cieszy się z tego Emma Corrin, odtwórczyni roli Lady Di w „The Crown”. – Pokochałam jej swetry – mówi aktorka.

Kiedyś styl księżnej Diany kojarzył się przede wszystkim z efektownymi kreacjami, np. Travolta dress, czyli wieczorową suknią z aksamitu w odcieniu nocnego nieba, w której tańczyła z Johnem Travoltą w rytm ścieżki dźwiękowej „Gorączki sobotniej nocy”. Ikoniczna jest również revenge dress – mała czarna, w której po raz pierwszy wystąpiła publicznie po rozwodzie z księciem Karolem. Nie sposób zapomnieć też o jej ukochanym szmaragdowo-diamentowym chokerze, któremu zdarzało się stawać tiarą.

Ostatnio Diana stała się znów ikoną codziennego stylu – powróciliśmy do jej archiwalnych zdjęć w krzykliwych kardiganach. W 2019 roku Hailey Bieber w sesji dla paryskiego wydania „Vogue’a” odtworzyła sportową stylizację królowej ludzkich serc – college’owe bluzy, kolarki, kowbojki. Teraz za sprawą „The Crown” popkultura składa hołd jej niekiedy dziwacznym pulowerom.

Karol i Diana w Balmoral (Fot. Getty Images)

Lady Di, jedna z najczęściej fotografowanych kobiet na świcie, była wierną fanką babcinych dzianin. Sweter z czarną owcą znalazł się na wystawie stałej w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta. Niełatwo zapomnieć też o tym wykonanym techniką Fair Isle z motywem lamy, który Spencer miała na sobie podczas wizyty w rezydencji królewskiej w Balmoral. A różowy z napisem „I’m a Luxury”? Diana została w nim uwieczniona na portrecie z Williamem oraz Harrym przy huśtawce. Nic dziwnego, że jesienno-zimowa kolekcja marki Rowing Blazers jest w dużej mierze inspirowana stylem księżnej.

Pokochałam blezery z jej wczesnych lat – powiedziała w „Vogue’u” Emma Corrin, odtwórczyni roli Diany w „The Crown”. Dział kostiumów serialu pozyskiwał elementy garderoby królowej ludzkich serc z najróżniejszych miejsc: sklepów vintage, wypożyczalni strojów i pchlich targów. Stylistom udało się także zdobyć oryginalne tkaniny z lat 80., które zalegały w archiwach domów mody. Uznana kostiumografka Amy Roberts opowiedziała nam, że w pracowni ma ogromną ścianę zapełnioną fotografiami członków brytyjskiego dworu. Chociaż inspiracje czerpie również z filmów, magazynów i kampanii reklamowych, swego rodzaju przeprawa przez zdjęcia jest doskonałym punktem wyjścia do dalszej pracy twórczej.

Diana przed swoim mieszkaniem w Londynie w 1980r. /(Fot. Getty Images)

Nie każdy pulower, który miała na sobie Corrin, jest rzeczywistą repliką garderoby Lady Di, ale twórcy „The Crown” odtworzyli dużą część ikonicznych swetrów księżnej. Ten słynny z lamą pojawił się w serialu ku wyraźnej uciesze aktorki: – Miałam na jego punkcie obsesję – mówi Emma. Tak samo było z dzianiną w owce, choć pojawia się na ekranie zaledwie na kilka sekund. Sceny przedstawiają również esencję codziennego stylu Lady Di: sweter z dekoltem w literę „V”, który często zakładała na pierwsze przechadzki z Karolem, w produkcji został ukazany, gdy królowa ludzkich serc zmaga się z presją mediów.

Diana w 1980 roku (Fot. Getty Images)

„Diana bywała shy Di, potem, w latach 80. – dynastyczną Di, a w latach 90. jej wizerunek zbliżył ją do eleganckiej filantropki” – pisała redaktorka „Vogue” Sarah Mower o metamorfozach księżnej. Nie zmieniało się jedno – jej zamiłowanie do wełnianych kardiganów oraz pulowerów.

Artykuł po raz pierwszy ukazał się na Vogue.com.

 

Elise Taylor, redagowane przez Madeline Fass
  1. Moda
  2. Historia
  3. Swetry w stylu Lady Di
Proszę czekać..
Zamknij