Znaleziono 0 artykułów
20.02.2021

Monako bez króla

20.02.2021
Księżna Charlene i książę Albert (Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images

Książę Albert jest władcą Księstwa Monako. Jego Wysokość sprawuje władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Czy aby na pewno jest tylko księciem? Dlaczego nie można mu nadać tytułu królewskiego?

Albert może mieć więcej obowiązków niż przeciętny monarcha, być potomkiem najstarszej dynastii w Europie (700 lat) i nie nosić królewskiego tytułu.

Jego ojciec, Rainier, także był księciem, a matka, Grace Kelly, księżniczką, nigdy królową. Tak jak dziadkowie i pradziadkowie Alberta.

Książę Rainier III i księżna Grace (Fot. Philip Townsend/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images)

Dlaczego więc – skoro Wielka Brytania, Japonia, Norwegia, Szwecja, Dania i kilka innych państw mają królów i królowe – Monako ma jedynie książęta i księżniczki?

Jest to zakorzenione głęboko w historii księstwa. Monako zawsze było niewielkim państwem i ze względów bezpieczeństwa wchodziło w sojusze z wielkimi mocarstwami (a w niektórych momentach bezpośrednio im podlegało), którym przewodzili potężni władcy, czyli królowie i królowe. Z tego powodu przywódcy Monako postanowili trzymać się terminologii księżniczek i książąt.

Księżna Charlene (Fot. Dan Kitwood/Getty Images)

Mimo że Księstwo Monako prześcignęło większość europejskich państw w szybkości rozwoju, tytuły pozostałe takie same.

Albert sam odniósł się do tej sprawy w telewizyjnym show „Larry King Weekend” w 2002 roku, kiedy na tronie wciąż jeszcze zasiadał jego ojciec, książę Rainier.

KING: Dlaczego twój ojciec nie jest królem Rainierem?

KSIĄŻĘ ALBERT: Cóż, wynika to z faktu, iż Monako jest księstwem, Larry, i stąd też tytuł księcia, który swój początek ma w XVII wieku.

KING: Zatem księstwa mają książęta, a nie królów.

KSIĄŻĘ ALBERT: Zgadza się.

Historyczny precedens zawsze będzie na pierwszym miejscu.

Materiał po raz pierwszy został opublikowany na Vogue.com.

Elise Taylor
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Monako bez króla
Proszę czekać..
Zamknij