Znaleziono 0 artykułów
04.09.2022

Dekadencki apartament Coco Chanel przy 31 Rue Cambon

04.09.2022
(Fot. Getty Images)

Coco Chanel znana jest nie tylko ze swoich projektów, ale też niezależności. Nigdy nie wyszła za mąż, a przez 34 lata mieszkała w hotelu The Ritz. I choć w apartamencie przy 31 Rue Cambon w Paryżu, gdzie znajdowały się też butik i atelier, nie nocowała – jej osobiste akcenty widać w nim do dziś.

Słynna projektantka Gabrielle „Coco” Chanel otworzyła swój pierwszy sklep z kapeluszami przy 21 Rue Cambon w sercu Paryża w 1910 r., by osiem lat później przenieść się do większego lokalu przy 31 Rue Cambon. XVIII-wieczny budynek był od tego czasu centralnym punktem funkcjonowania domu Chanel – służył jako prywatna rezydencja, butik i pracownia couture.

Na parterze Coco Chanel eksponowała swoje ubrania, akcesoria i słynny zapach No 5. Piętro wyżej znajdowała się duża przestrzeń służąca jako recepcja, gdzie odbywały się spotkania i prezentowano kreacje. Lustrzane schody, gdzie podobno Gabrielle oglądała swoje kolekcje z wysokości piątego stopnia, prowadziły do jej mieszkania na drugim piętrze, urządzonego z charakterystycznym dla niej przepychem. Tam wszystkich gościła – od Salvadora Dalí po Elizabeth Taylor.

Chociaż nigdy tam nie nocowała (zamiast tego wracała co noc do swojego apartamentu w hotelu The Ritz), mieszkanie jest pełne jej osobistych akcentów – i zostało zachowane prawie dokładnie w takim stanie, w jakim było, gdy Chanel zmarła w 1971 r. Masa książek oprawionych w skórę stoi na drewnianych półkach, a wnętrze dzielą chińskie parawany przedstawiające jej ukochane kwiaty kamelii. Motywem przewodnim są również lwy, uwielbiane przez projektantkę, której znakiem zodiaku był Lew.

Dziś apartament jest zamknięty dla wszystkich poza najbardziej prestiżowymi gośćmi i lojalnymi klientami domu mody Chanel, choć piętro nad nim pozostaje działającym atelier. Oczywiście marka znacznie się rozrosła na przestrzeni lat i obecnie zajmuje rząd kamienic przy Rue Cambon). Przedstawiamy prywatne przestrzenie słynnej projektantki.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

1/7 1937

Coco Chanel wielokrotnie portretował jej bliski przyjaciel, fotograf „Vogue’a” Horst P. Horst. Na zdjęciu projektantka leży na szezlongu, ma na sobie charakterystyczną złotą biżuterię i czarną kokardę.

2/7 1954

W mieszkaniu Coco Chanel stale gościli światowej sławy artyści, w tym Alberto Giacometti (jedna z jego rzeźb znajduje się na 31 Rue Cambon), Dalí i Pablo Picasso.

3/7 1954

Chanel słynęła z niechęci do drzwi – zamiast nich stawiała na eleganckie lakierowane parawany.

4/7 1954

Projektantka nigdy nie sypiała w swoim apartamencie, lecz mieszkała na stałe w hotelu The Ritz. Przez 34 lata każdego dnia przechadzała się stamtąd do apartamentu przy Rue Cambon i z powrotem, uprzedzając personel o swoim przybyciu, aby mógł spryskać pokoje perfumami No 5.

5/7 1959

Przymiarki i pokazy couture odbywały się w apartamencie. Na zdjęciu Coco Chanel dopasowuje swój charakterystyczny tweedowy garnitur bouclé, który ma na sobie również na zdjęciu. Do dziś wiele gwiazd i królewskich osobistości wybiera jej dwuczęściową garsonkę, którą zaprojektowała z myślą o wygodzie.

6/7 1960

Prawie każda ściana mieszkania jest wyłożona półkami od podłogi do sufitu wypełnionymi eleganckimi książkami.

7/7 1960

Wielu twierdzi, że apartament Coco Chanel był niejako dopełnieniem jej samej. Dziś jest zarezerwowany na specjalne wizyty prasowe i sesje zdjęciowe i pozostaje w praktycznie takim samym stanie, jak w momencie jej śmierci w 1971 r.

Alice Cary
Proszę czekać..
Zamknij