Znaleziono 0 artykułów
12.12.2022

Siła tradycji: Rodzina książęca Monako od lat wybiera słynny „bar jacket” Diora

12.12.2022
Beatrice Borromeo (Fot. Getty Images)

Klasyczny „bar jacket” zaprojektowany przez Christiana Diora był jednym z ulubionych fasonów Grace Kelly. Dziś w jej ślady idzie kolejne pokolenie członkiń rodziny książęcej Monako – Beatrice Borromeo.

Jeśli chodzi o oficjalne stroje, rodzina książęca Monako lubi stawiać na klasykę. W dzień święta narodowego księżniczka Karolina Hanowerska wybrała ponadczasowy garnitur Chanel w odcieniu pudrowego różu – idąc w ślady innych członkiń rodzin królewskich, takich jak księżna Diana, która często była fotografowana w wariacjach na temat tweedu od francuskiego domu mody, a ostatnio także księżna Kate, która na oficjalne spotkanie wybrała kobaltowy żakiet Chanel z 1995 r.

Tymczasem synowej księżniczki Karoliny, Beatrice Borromeo, szczególnie przypadł do gustu inny modowy klasyk: legendarny bar jacket od Diora. Modelka i była dziennikarka, która wyszła za Pierre’a Casiraghiego w 2015 r., kiedy dołączyła do reszty rodziny na pałacowym balkonie 19 listopada 2022 r., miała na sobie czerwoną wersję słynnego żakietu (niewątpliwie ukłon w stronę flagi Monako, biorąc pod uwagę okazję) ze spódnicą, kapeluszem i szpilkami.

(Fot. Getty Images)

Bar jacket był fundamentem kolekcji „New Look” Christiana Diora i już kiedy został zaprezentowany po raz pierwszy, w 1947 r., miał ogromny wpływ na modę. 75 lat później wciąż jest uważany za jeden z podstawowych elementów garderoby. Dzięki delikatnie zaokrąglonej sylwetce żakiet celebrował kobiecość i stanowił silną dawkę elegancji i szyku, których moda – pogrążona w surowości lat powojennych – bardzo potrzebowała. Jedną z najbardziej znanych miłośniczek bar jacket była m.in. Grace Kelly, późniejsza księżna Monako i matka teściowej Borromeo.

Nie tylko Beatrice wybiera projekty Diora na ważne okazje. Także Meghan, księżna Susseksu, zdecydowała się na total look Dior Haute Couture, gdy wróciła do Wielkiej Brytanii na obchody Platynowego Jubileuszu królowej Elżbiety II na początku 2022 r. Połączyła wtedy jasnogołębi trencz ze spódnicą, rękawiczkami i szpilkami. Było to pierwsze publiczne wystąpienie Meghan z brytyjską rodziną królewską od dwóch lat, więc stawka była wysoka. Kapelusz z szerokim rondem, który założyła, nadał jej stonowanej stylizacji odrobinę teatralności. Być może zainspirował ją do tego sam monsieur Dior, który powiedział kiedyś: – Indywidualność zawsze będzie jednym z warunków prawdziwej elegancji.

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.co.uk.

Kerry McDermott
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. Siła tradycji: Rodzina książęca Monako od lat wybiera słynny „bar jacket” Diora
Proszę czekać..
Zamknij