Znaleziono 0 artykułów
26.10.2022

Księżna Kate: Nowa rola, nowy styl

26.10.2022
Księżna Kate (Fot. Getty Images)

Gdy Kate Middleton wiosną 2011 roku wyszła za księcia Williama, zmieniły się nie tylko jej stan cywilny, pozycja społeczna – została księżną Cambridge – lecz także garderoba. Teraz, po ponad 10 latach, od kiedy rodzina królewska stała się także jej rodziną, Kate jako księżna Walii rozpoczyna nowy rozdział życia i historii swojego stylu.

Obserwowaliśmy, jak księżna Kate żegna się z torebkami Longchamp i kopertowymi sukienkami Issa, tak lubianymi przez wyższe sfery, i widzieliśmy, że była to zmiana na miarę metamorfozy. Teraz następny krok na ścieżce do zostania królową małżonką będzie się wiązał z subtelną, ale jednocześnie potężną przemianą jej stylu.

Sukienką marki Karen Millen księżna Kate pokazała, że nie rezygnuje ze swojej roli ambasadorki brytyjskiej mody dostępnej dla każdego (Fot. Getty Images)

Ostatnie 10 lat w świetle reflektorów było cennym przygotowaniem do nowej roli. Kate jako księżna Cambridge nauczyła się siły dyplomatycznego ubioru, symboliki skrywanej głęboko na dnie pudełka z biżuterią rodziny królewskiej, wagi zrównoważonego rozwoju i wartości przystępności. Teraz będzie musiała wznieść się ponad ten wizerunek – a zmiany już widać.

Najnowszy look Kate – ciemnoniebieski żakiet bouclé Chanel, spodnie z szerokimi nogawkami od Rolanda Moureta i buty na obcasie od Gianvito Rossi – był swego rodzaju deklaracją związaną z jej przyszłą garderobą. Powracając żakietem Chanel do 1995 roku, najcenniejszego roku dla mody vintage, księżna udowodniła, że jest nie tylko świadoma wagi promowania mody z archiwów bardziej niż kupowania nowej, lecz także że rozumie, jak wygląda prawdziwa inwestycja i co ona oznacza (Deloitte ostatnio zasugerowało, że torebka Chanel jest mądrzejszym zakupem niż samochód).

Bluzka z kokardą wiązaną pod szyją wciąż jest podstawą garderoby księżnej Kate (Fot. Getty Images)

Luksusowy nabytek – coś, czego bardziej się spodziewamy, jako że nowa księżna Walii tworzy swoje własne modowe archiwum – poprzedziło kupno kilku marynarek z Zary i pamiętnej sukienki Karen Millen. Był to czytelny sygnał, że Kate może i ma w banku konto księżnej, ale nie zamierza się odwrócić od sieciówek, które czerpią korzyści z jej wsparcia. „Efekt Kate”, który sprawia, że przystępne cenowo marki wyprzedają dany produkt tak szybko, jak tylko księżna zostanie w nim sfotografowana, jest cenną formą waluty dla obu stron. Kate jest jedną z najbardziej wpływowych modowych influencerek na świecie, a jej nowy status jedynie to wzmocni.

Wiele mówi się o wchodzeniu przez Kate w rolę innej, uwielbianej przez Brytyjczyków księżnej Walii –Diany, ale styl żony księcia Williama różni się znacząco od stylu, jaki prezentowała jego matka. Poza okazjonalnymi, pełnymi sentymentu ukłonami w stronę Lady Di, takimi jak sukienki w grochy, księżna zdaje się czerpać więcej od królowej Elżbiety II. Żywe kolory – słoneczny odcień plisowanej midi Karen Millen nie był oczywistym wyborem na jesień – stały się podstawą estetyki Kate, a jej wystąpienia po pogrzebie Jej Królewskiej Mości pokazują, że księżna nie ogranicza się do tego radosnego podejścia zgodnie z nowym, niewątpliwie bardziej poważnym wizerunkiem. Nie zapominajmy, że dla monarchini także najważniejsze były klasyki.

Modową inwestycję księżnej Kate – żakiet Chanel – w przyszłości na pewno zobaczymy jeszcze wielokrotnie (Fot. Getty Images)

Sposobem łagodzenia tych śmielszych momentów i zachowania elegancji jest dobra relacja Kate z jej krawcem. Tajemnica nieskazitelnego wyglądu jej strojów tkwi w świetnych upięciach i ułożeniu materiału – nic nigdy nie wygląda zbyt kanciasto lub za ciasno (stylizacje księżnej są często stawiane w mediach za wzór dla polityków). Poprawki krawieckie są kluczowe przy zachowaniu idealnie leżącego ubrania, gdy jest się fotografowanym pod każdym kątem, i to, jak nauczyli Kate starsi członkowie rodziny królewskiej, będzie jej sekretną bronią na przyszłość. Jak księżna udowodniła ostatnio na spotkaniu z pierwszą damą Ukrainy Ołeną Zełenską czy witając wolontariuszy pomagających podczas pogrzebu królowej, trudno jest popełnić błąd, gdy twój codzienny strój jest doskonale dopracowany.

Podczas ostatnich tygodni po tym, jak zmienił się jej tytuł, księżna Kate jasno dała do zrozumienia, że wciąż ważna jest dla niej zrównoważona moda. A z żakietem Chanel – prawdziwą perełką, która zawsze będzie wzbudzać zainteresowanie „insiderów” branży fashion – założyła także wyrazistą biżuterię Laury Lombardi. To sygnał, że w modzie nadal trzyma rękę na pulsie.

Płaszcz LK Bennett „Spencer” ma mnóstwo symbolicznych znaczeń (Fot. Getty Images)

Z czasem jak nowa rola Kate będzie coraz bardziej określona, my, naturalnie, będziemy oglądać u niej te same koktajlowe sukienki Alessandry Rich, torebki DeMellier i kolczyki koła Kiki McDonough, ale nie miejcie złudzeń. Baza garderoby księżnej aktualnie skupia się na doskonałym krawiectwie, modzie vintage, ponadczasowych elementach i sylwetkach, które będą definiować jej własny modowy styl. Spokojna, opanowana i zachowawcza – nowa księżna Walii jest zawsze obrazem profesjonalizmu. Gdy świat przygląda jej się jeszcze dokładniej niż kiedykolwiek wcześniej, Kate powoli, ale pewnie, przejmuje królewską stylistykę – by nieustannie reprezentować najwyższą jakość mody, która została stworzona, by trwać.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

Alice Newbold
Proszę czekać..
Zamknij