Znaleziono 0 artykułów
09.12.2020

Elliot Page: Co zmienia płeć

09.12.2020
(Fot. Getty Images)

Im więcej marzę, tym bardziej moje serce rośnie i tym bardziej rozkwitam – napisał na Instagramie 35-letni Elliot Page, wyznając, że zawsze czuł się mężczyzną i teraz stanie się nim również dla świata. Przypominamy historię aktora.  

Przyspieszone dorastanie

Ta historia mogłaby stać się współczesną adaptacją „Ani z Zielonego Wzgórza”.
Zimą 1987 r. w Nowej Szkocji na świat przychodzi dziecko, a lekarze określają jego płeć rutynowo – dziewczynka, tak w dokumentach zaczyna figurować jako Ellen Grace Philpotts-Page. Rodzice nie umierają na febrę, jak opisała to Lucy Maud Montgomery, ale wkrótce się rozwodzą. A Ellen w wieku 10 lat wchodzi w świat dorosłych wyzwań i obowiązków – debiutuje w serialu lokalnej stacji telewizyjnej. „Pit Pony” to opowieść o kanadyjskiej rodzinie górników z początku XIX w., Ellen wciela się w postać słodkiej, obowiązkowej dziewczynki z warkoczami. Przez rok telewizja pokazuje 45 odcinków „Pit Pony”. Rezolutna buzia rozczula widzów i otwiera przed Page wrota branży.

(Fot. Getty Images)

Chłopczyca kochająca sporty, tak jest postrzegana przez otoczenie, staje się wschodzącą gwiazdą kanadyjskich filmów i seriali. Za rolę w „ReGenesis” dostaje nagrodę akademii filmowej i telewizyjnej Gemini Awards.

Choć w wywiadach żartuje, że gdyby nie wyszło z karierą, planem B byłoby życie na organicznej farmie gdzieś w Nowej Szkocji, to Ellen od początku podchodzi do pracy bardzo sumiennie. Talentowi towarzyszy zaangażowanie, wkrótce okazuje się, że jak mało kto w tym wieku potrafi budować dramatyczne, wielowarstwowe postacie. Specjalizacją Page stają się role emocjonalnych nastolatek.

W „Niepokornej” („Mouth to Mouth”) wciela się w zbuntowaną dziewczynę, która ucieka z domu i wyrusza w podróż po Europie, po czym trafia do sekty.  W „Pułapce” („Hard Candy”) – w 14-latkę konfrontującą się z pedofilem. Krytycy narzekają, że film jest zbyt przemocowy, ale o Ellen piszą z podziwem: „to jedna z najbardziej złożonych, niepokojących i zapadających w pamięć kreacji roku”. Page zarzuca im hipokryzję. – To ciekawe, że ten film jest postrzegany jako tak bardzo kontrowersyjny! Myślę, że mężczyźni nie często widzą siebie jako ofiary przemocy na ekranie. Przemoc wobec kobiet jest po prostu stałym przekazem w mediach, ale doświadczanie jej przez mężczyzn stało się teraz kontrowersyjne.

Wzgórza Hollywood

„Hard Candy” jest dla Page przełomem. Ma tylko 17 lat, kiedy trafia do Hollywood i zaczyna grać w wysokobudżetowych produkcjach jak „X-Men: Ostatni bastion”. Ale ten świat okazuje się brutalny i pełen zasadzek.

Na planie „X-Mena” reżyser Brett Ratner jednym zdaniem ujawniania przed ekipą orientację Ellen. – Spojrzał na stojącą obok mnie kobietę, która była 10 lat starsza, wskazał na mnie i powiedział: „Przeleć ją, żeby uświadomiła sobie, że jest lesbijką” – wspomina po latach Page.
Przy okazji fali #MeToo nagłośnia sprawę, wspierając tym samym aktorki zgłaszające molestowanie i gwałt, jakich miał dopuścić się Ratner.

(Fot. Getty Images)

Podobne artykułyHunter Schafer: Dumna z bycia transBasia Czyżewska

„X-Men: Ostatni bastion” daje Page rozpoznawalność, a sławę przynosi udział w „Juno”. Film z 2008 r. to słodko-gorzka historia szkolnej pary, która pewnego dnia dowiaduje się, że będzie miała dziecko. Kiedy postanawiają nie usuwać ciąży, tylko oddać dziecko do adopcji, rozpoczynają się poszukiwania właściwej rodziny zastępczej, a nowe i trudne emocje krzyżują plany. 

Page w tym filmie jest lekko ekscentryczną dziewczyną z indiepopowych piosenek. Chodzi w bluzkach w paski i spodniach pod krótką spódnicę, gra na gitarze i ma ujmujący dystans do świata. Skonsternowanemu otoczeniu zadaje najtrudniejsze z pytań: – Co to znaczy być dobrym i dojrzałym rodzicem? Czy można przyrzec komuś, że będzie się jego parterem do końca życia? Skąd wiedzieć, że to ten?
Gra spokojnie i niezwykle naturalnie, wydaje się być właśnie tą dziewczyną, której życie choć miało lec w gruzach, otwiera po prostu nowy rozdział.
Za tę rolę dostaje nominację do nagrody BAFTA, Złotego Globu, Oscara. Jest już gwiazdą światowego formatu.

Podobne artykułyGwiazda Marca Jacobsa, Louis Vuitton i Vansa ogłasza, że przechodzi tranzycję płciBasia CzyżewskaW wywiadach z tego czasu Ellen jasno deklaruje feministyczne poglądy, określa się jako prochoice i angażuje w kampanie społeczne, m.in. przeciw dyktaturze wojskowej w Birmie. Po sukcesie „Juno” oddechu szuka w prostym życiu. Na miesiąc wyjeżdża do ekologicznej wioski, zajmuje się zrównoważonym rolnictwem. Chodzi w dżinsach i T-shircie, podróżuje z plecakiem po Europie i medytuje. Wydaje się zupełnie bezpretensjonalną, choć niezwykłą osobą. W wolnych chwilach słucha islandzkiego rocka i gra na gitarze. Próbkę swojej muzyki wrzuca do sieci, w 2017 r. razem z przyjaciółką Emmą Portner coveruje słynny kawałek Britney Spears „Lucky”, wydobywając z niego zaskakujące pokłady melancholii.

Kolejne lata przynoszą ważne role, m.in. w debiucie reżyserskim Drew Barrymore „Dziewczyna z marzeniami”, „Incepcji” Christophera Nolana czy „Zakochanych w Rzymie” Woody Allena. Spotkanie z Allenem skwituje: – To największy błąd w mojej karierze.

Czuję się szczęśliwy

W 2014 r. w trakcie uroczystej gali wyprawionej w związku z kampanią na rzecz praw człowieka mówi przed kamerami: – Jestem tu, ponieważ jestem osobą homoseksualną i ponieważ mogę coś zmienić, sprawić, by inni mieli łatwiejsze i lepsze życie. Czuję osobiste i społeczne zobowiązanie.
Page przyznaje w wywiadach, że czuje się osobą uprzywilejowaną, a mimo to wyjście z szafy zajęło wiele lat smutku, wykluczenia i bezbronności, dlatego staje się rzecznikiem osób LGBT+ i to nie tylko w wywiadach, lecz także w działaniu. Razem z telewizją Viceland tworzy dokument „Gaycation”. Razem z dziennikarzem Ianem Danielem podróżuje po świecie, poznając prawdziwe życie przedstawicieli mniejszości seksualnych od Brazylii przez Nowy Jork po Ukrainę i Japonię. W 10 odcinkach serialu pokazują skalę opresji i przemocy. Później też z Ianem robią dokument „There’s Something in the Water”, tym razem o rasizmie.

Page staje się medialnym bohaterem nowego świata, który pozwala realizować się w pracy i miłości na własnych zasadach. Triumf mają przypieczętować zaręczyny, które w 2018 r. Ellen ogłasza wraz z choreografką Emmą Portner.

W grudniu 2020 r. gwiazda netfliksowych „Tallulah” i „The Umbrella Academy”, dotychczas znana jako Ellen Page, pisze na Instagramie: „Cześć przyjaciele, chcę podzielić się z wami wiadomością o tym, że jestem trans, zaimki, których używam to oni/on, a moje imię to Elliot. Pisząc to, czuję się szczęśliwy”. 
Dziękuje za wsparcie bliskim, a społeczności trans za inspirację. Jednocześnie prosi też o cierpliwość i przyznaje, że czuje się w tym momencie kruchy i przestraszony. Jest świadomy dyskryminacji osób transseksualnych, a jednocześnie pisze „Kocham to, że jestem trans. I kocham to, że jestem queer”.
W ciągu tygodnia post zdobywa ponad 3 mln serduszek i prawie 150 tys. komentarzy, przeważnie wyrazów wsparcia i miłości, od branży i fanów z całego świta.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @elliotpage

Elliot na razie milczy, nie wiadomo, jakie ma plany, wiemy tylko, jak reagują media. Netflix ogłosił, że w drugim sezonie „The Umbrella Academy” Page będzie dalej grać Wani, jednocześnie platforma zaktualizowała bazę danych, zamieniając imię i płeć aktora. Tak samo reaguje Wikipedia czy Filmweb. Wydaje się, że ogłoszenie Elliota nie wzbudza sensacji, bo dlaczego miałoby? Właściwie, co zmienia płeć?

Basia Czyżewska
  1. Ludzie
  2. Portrety
  3. Elliot Page: Co zmienia płeć
Proszę czekać..
Zamknij