Znaleziono 0 artykułów
26.01.2021

Estonia z prezydentką i premierką

26.01.2021
Premierka Estonii Kaja Kallas / Fot. East News

Estonia, gdzie od 2016 roku głową państwa jest Kersti Kaljulaid, będzie pierwszym na świecie krajem rządzonym równocześnie przez prezydentkę i premierkę. Na nową szefową estońskiego rządu wybrano Kaję Kallas, córkę byłego premiera Estonii i współzałożyciela Partii Reform, Siima Kallasa.

Zmiana w estońskim gabinecie spowodowana została dymisją poprzedniego rządu oraz premiera Jüriego Ratasa, który ustąpił ze stanowiska w związku ze śledztwem prokuratury, dotyczącym podejrzenia o korupcję wśród członków rządu. Po trwających nieco ponad tydzień negocjacjach ugrupowanie Ratasa oraz Partia Reform Kai Kallas ogłosiły zawarcie porozumienia i koalicji, a Kallas została wybrana pierwszą w historii premierką Estonii.

Prezydentka Estonii Kersti Kaljulaid / Fot. Getty Images

Przed zaprzysiężeniem przez głowę państwa nowy rząd musi uzyskać jeszcze wotum zaufania Riigikogu (jednoizbowego parlamentu Estonii). Wszystko wskazuje na to, że tym razem nic nie stanie temu na przeszkodzie. „Tym razem”, bo Kaja Kallas otrzymała od prezydentki Kersti Kaljulaid misję utworzenia rządu już wiosną 2019 roku. Partia Reform uzyskała wtedy najwyższy wynik w marcowych wyborach parlamentarnych, ale Kallas nie udało się zdobyć wystarczającego poparcia członków rządu.

Pozostałymi krajami, w których kobiety sprawują stanowisko głowy państwa i szefa rządu, są Nowa Zelandia oraz Dania. Oba te kraje są jednak monarchiami, co oznacza, że zamiast prezydentki na czele państwa stoi królowa.

Aleksandra Lewandowska
  1. Ludzie
  2. Portrety
  3. Estonia z prezydentką i premierką
Proszę czekać..
Zamknij