Znaleziono 0 artykułów
14.03.2020

Galerie i muzea, które możesz zwiedzić online

14.03.2020
Galeria Uffizi (Fot. Getty Images)

Nie tylko filmy, seriale i podcasty. Ważne światowe instytucje udostępniają zwiedzającym swoje zbiory w sieci. Bez podróży samolotem, biletu wstępu i tłumu możesz zobaczyć prawdziwe arcydzieła, czasem w detalach, na które nie zwraca się uwagi na żywo. Oto nasze subiektywne zestawienie.

British Museum, Londyn

(Fot. Getty Images)

Z przepastnych zbiorów jednego z najsłynniejszych muzeów świata kuratorzy wybrali wyjątkowe obiekty i stworzyli z nich wirtualną wystawę, którą możemy oglądać na wiele różnych sposobów. Żeby wybrać swoją ścieżkę, wystarczy określić kontynent i zdecydować się na jeden z pięciu tematów – od „Sztuki i designu” przez „Religię i wierzenia”, aż po „Handel i konflikt”. Później możemy „ślizgać się po osi czasu” (kolejność zwiedzania wyznacza datowanie obiektów) i poznawać kontekst, czytając szczegółowe opisy.

Galeria Uffizi, Florencja

(Fot. Getty Images)

Zapoczątkowana już w renesansie kolekcja sztuki wielkiego rodu Medyceuszy to mekka dla miłośników historii sztuki. W jej zbiorach znajdują się takie arcydzieła jak „Narodziny Wenus” Botticellego, czy „Wenus z Urbino” Tycjana. Większość dzieł możemy oglądać w sieci w dobrej rozdzielczości z krótkimi opisami, a wybrane – w tak dużym zbliżeniu, że poznamy fakturę farby, sposób prowadzenia pędzla i wszelkie inne niuanse.

Kioto Costume Institute, Kioto

Coco Chanel, lata 50. (Fot. Getty Images)

To imponujące muzeum dla wszystkich zakochanych w ubraniach. 1300 obiektów i 20 tys. dokumentów opisuje rozwój zachodniej mody. Od XVIII-wiecznych sukni przez ikoniczny żakiet Chanel, aż po suknię Toma Forda. W cyfrowych archiwach instytucji sfotografowane zbiory zostały ułożone w porządku alfabetycznym, tak by doskonale obrazować ewolucję trendów.

Musée d’Orsay, Paryż

(Fot. Getty Images)

Od Moneta przez Cézanne’a aż po Gauguina – kolekcja skupia się na twórczości artystów działających od połowy XIX wieku do 1914 roku. Skala zbiorów i popularność impresjonistów przyciąga tłumy zwiedzających, zwłaszcza że na cele ekspozycyjne przekształcono imponującą halę dawnego dworca. Zwiedzając muzeum online, można poznać historię instytucji, wybierając specjalnie przygotowaną trasę, a później zanurzyć się w dziełach mistrzów.

National Gallery of Art, Waszyngton 

(Fot. Getty Images)

Wśród dwóch wystaw dostępnych online mamy do wyboru „Fashioning a Nation”, czyli historię amerykańskiej mody, oraz „Vermeer and the Masters of Genre Painting” opowiadajacą o malarstwie Vermeera i jemu współczesnych. Podczas gdy pierwsza jest bogato ilustrowanym opracowaniem na temat ubrań od 1740 do końca XIX wieku, druga skupia się na odczytaniu ukrytych znaczeń barokowego malarstwa Niderlandów. 

 

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij