Znaleziono 0 artykułów
08.08.2019

Historia jednego zdjęcia: Kurt Cobain z Courtney Love i córką Frances Bean w 1993 roku

08.08.2019
Kurt Cobain z Courtney Love i córką Frances Bean w 1993 roku (Fot. Getty Images)

Zanim w 1994 roku odebrał sobie życie, Cobain pojawił się z żoną i rocznym dzieckiem na 10. rozdaniu nagród MTV Video Music Awards.

Miłość prowadząca do destrukcji to historia stara jak świat. Nie zawsze ma jednak bohaterów tak wyrazistych jak Kurt Cobain i Courtney Love. Lider Nirvany i wokalistka Hole kochali się i ćpali, kłócili i godzili, niszczyli i tworzyli. Ich związek trwał zaledwie trzy lata. Poznali się w 1991 roku, a 5 kwietnia 1994 roku on popełnił samobójstwo. To, co zdarzyło się pomiędzy, starczyłoby jednak na scenariusz kilku filmów. Kurt i Courtney pobrali się cztery miesiące po pierwszej randce, 24 lutego 1992 roku na Hawajach. Ona była już w ciąży. On włożył na tę okazję zieloną piżamę z flaneli. Właściwie ani na chwilę nie przestali brać narkotyków. Ona heroinę zażywała nawet wtedy, gdy spodziewała się dziecka, za co potem chciano jej odebrać prawa rodzicielskie. Podobno to Courtney wciągnęła Kurta – dziwnego, samotnego, zagubionego geniusza – w nałóg. Jego fani nigdy jej tego nie wybaczyli, uważając ją za kobietę cyniczną, chciwą i zazdrosną o jego talent. – Chciał tylko grać na gitarze i ćpać – wspominała potem Love. Połączyły ich też wspomnienia trudnego dzieciństwa. Oboje czuli się wykorzenieni. Courtney z matką mieszkała w Australii i Nowej Zelandii, Kurt też często się przeprowadzał. Choć po każdym narkotykowym ekscesie Cobain obiecywał poprawę – sobie, Courtney i rodzinie, nie przestawał. Na haju opiekował się malutką córką, Frances Bean, co widać w scenach z filmu dokumentalnego „Cobain: Montage of Heck”. Małżeństwo muzyków nie tylko z powodu uzależnienia nie należało do stabilnych. Podobno pierwszą próbę samobójczą, w Rzymie, na początku 1994 roku, Kurt podjął po tym, jak Courtney wyznała, że myśli o zdradzie. Nie byli szczęśliwi. Nie potrafili być razem, ale bali się być bez siebie. – Gdy myślał, że mam kogoś innego, wziął 67 tabletek rohypnolu – wspominała Courtney. Nigdy później nie pozwoliła jednak przedstawiać go jako słabego człowieka, który nie uniósł ciężaru swojej sławy. – Kurta nie da się zaszufladkować. Kochałam go i zawsze będę – mówiła Courtney. Równolegle do historii miłosnej toczyła się oszałamiająca kariera Nirvany. 24 września 1991 roki zespół Cobaina wydał „Nevermind”, w kolejnych latach zdobywał wszystkie liczące się nagrody muzyczne, w tym MTV Video Music Awards za teledyski do „Smells Like Teen Spirit”, „In Bloom” i „Heart-Shaped Box”.

Cobain popełnił samobójstwo w wieku 27 lat w Seattle (znaleziono przy nim broń i list pożegnalny), gdy Frances Bean miała zaledwie półtora roku. Dziś dorosła, sama jest artystką. Na Instagramie, gdzie obserwuje ją ponad milion fanów, nazywa się „The Space Witch”. Wrażliwością dorównuje ojcu, a czy talentem również – czas pokaże. Na razie dziewczyna dziwnie czuje się z pieniędzmi mężczyzny, którego tak naprawdę nigdy nie znała. Co miesiąc jej konto zasila 100 tysięcy dolarów pochodzące z tantiem, ale fortuna nie zastąpi więzi z ojcem. O tym, że ojciec popełnił samobójstwo, córka dowiedziała się w wieku pięciu lat. Wcześniej mama wysłała ją na terapię. – Czułam się winna, że mam te wszystkie pieniądze. Dlatego wydawałam je w nieprzemyślany sposób. Potem zrozumiałam, że nigdy nie dostajesz tak dużo pieniędzy, żeby nie móc ich roztrwonić – mówi. Frances Bean najlepiej rozumie się z innymi dziećmi sław, Seanem Lennonem, synem Johna i Yoko, oraz Billie Lourd, której mama Carrie Fisher, czyli filmowa Leia, zmarła pod koniec 2016 roku. Z matką, Courtney, bywało różnie. Love wielokrotnie wpadała w ciąg, urządzała awantury, trafiała na odwyk. Nie potrafiła zapewnić córce stabilnego dzieciństwa, dlatego dziewczynka zdecydowała, że woli mieszkać z babcią, mamą Kurta, Wendy. Wokalistka Hole od narkotyków nie uwolniła się chyba do dzisiaj. Wielokrotnie miała przez to problemy z prawem, aresztowano ją za posiadanie nielegalnych substancji, a w 2003 roku przedawkowała środki przeciwbólowe. Dwa lata później chciała się zabić. Tak jak Kurt. Nigdy więcej nie wyszła za mąż. To on pozostał dla niej tym jedynym. 

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij