Znaleziono 0 artykułów
23.11.2022

Inicjatywa Fundacji Kraina: Wartość dodana

23.11.2022
Fot. materiały prasowe

Moda to prawo do godności – karmienie poczucia człowieczeństwa – mówią aktywiści i aktywistki z Fundacji Kraina. Zorganizowali okresowy sklep dobroczynny oraz sesję zdjęciową z udziałem uchodźczyń i osób w kryzysie bezdomności.

Dobroczynny sklep Kraina Pop-up otworzył się na warszawskim Mokotowie na kilka pierwszych dni listopada. Osoby w kryzysie mogły tu w zamian za talony otrzymać niezbędne do funkcjonowania rzeczy – ubrania, buty, dodatki. Towar był używany, ale w dobrym stanie. Pochodził z darów ludzi, którzy zamiast wyrzucać rzeczy, chcieli oddać je potrzebującym.

Po sukcesie free shopu fundacja Kraina poszła o krok dalej – stworzyła lookbook z autorskimi stylizacjami. W rolach modelek wystąpiły organizatorki oraz „sąsiadki z Polski, Ukrainy i Białorusi, osoby w kryzysie uchodźczym, kryzysie bezdomności, ale też po prostu seniorki, sąsiadki, mamy, przyjaciółki, żony, koleżanki”, jak piszą twórcy. 

Fot. materiały prasowe

W projekcie jednoczą się wokół ubrań. Udowadniają, że moda, czyli wyrażanie ubraniem osobowości, czy poglądów, nie jest fanaberią, ale narzędziem psychologicznym i społecznym. Jak deklarują inicjatorzy akcji, „moda to prawo do godności, tożsamości – karmienie poczucia człowieczeństwa”.

Żeby podkreślić tę wymowę, Kraina stworzyła manifest wydrukowany na odzieżowej metce. „Dając ubraniu kolejne życie, możesz uratować czyjeś jedyne” albo „Ktoś to kiedyś kupił, lecz nabrało wartości dopiero, gdy ci to przekazał”.

Koncepcja kreatywna i zdjęcia: Konrad Smoleński 
Design: Daniel Szwed Moonmadness.eu 
Kamera: Barbara Kaja, Dawid Misiorny 
Zdjęcie na plakacie: Ewa Sztabełko
Stylizacja: Weronika Wood
Kostiumy: mieszkanki i mieszkańcy Warszawy
Muzyka: 1988 aka Przemysław Synu
studio: Studio UP
sprzęt: Little Beast
Modelki: Karolina, Warszawa, (PL), Matylda, Warszawa, (PL), Janina, Warszawa, (PL), Клавдия (Klaudia), Mińsk,(BY),Хмельни́
цький(UA) /Warszawa(PL),Олександра(Aleksandra),Маріуполь,(UA), Олександра (Aleksandra), Маріуполь, (UA), Людмила (Ludmiła), Жито́ мир, (UA), Lucyna, Warszawa (PL), Marzena, Opole (PL) / Egipt (EG)
Project management: Fundacja KRAINA (Agata Kozak, Małgorzata Rogujska-Galińska, Karolina Sulej, Svitlana Chystiakova, Konrad Smoleński)

Redakcja Vogue.pl
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. Inicjatywa Fundacji Kraina: Wartość dodana
Proszę czekać..
Zamknij