Znaleziono 0 artykułów
24.03.2024

10 elementów, dzięki którym łazienka zamieni się w spa

24.03.2024
(Fot. Cocoon Collection)

Łazienka w stylu spa jest nie tylko dobrze zaprojektowana i funkcjonalna, ale przede wszystkim ma perfekcyjnie wykreowany nastrój. Jeśli chcemy uciekać w niej przed całym światem, postawmy na wolnostojące wanny z kamienia, freski, ściany wabi-sabi lub łuki przywołujące skojarzenia z łaźnią.

Malunki na ścianach, wanna jak minibasen

Efekt wow w tym pokoju kąpielowym to wynik niesamowitej architektury palermiańskiego palazzo i pracy utalentowanej Raffaelli Guidobono, która dopełniła wnętrze autorskim rzemiosłem. Projektantka zbudowała ogromną brutalistyczną wannę, do której wchodzi się po stopniach. Usytuowana w niszy przypomina prawie trzymetrowy minibasen, a leżąc w niej można podziwiać odrestaurowane freski. Malunki na ścianach i elementy site-specific wykonane we współpracy z lokalnymi artystami to jeden z modniejszych kierunków w projektowaniu wnętrz, który można wprowadzić również do łazienki.

Luksusowa toskańska wanna

Cena: na zamówienie (Fot. Vaselli)

Owalne, wykonane z białej ceramiki klasyczne wanny to nuda. Domowe spa kręci się teraz wokół okrągłych, wolnostojących lub wbudowanych w posadzkę, wykonanych z cementu, betonu, żywicy lub kamienia. Balnea 360 z serii Le Cave została zaprojektowana przez Emanuela Gargana i Marca W. Fagiolego dla Vaselli – toskańskiej marki ze stuletnią tradycją, która specjalizuje się w luksusowych produktach na zamówienie. Wycięta z jednej bryły trawertynu (jeden z najmodniejszych materiałów; stanowi mocną konkurencję dla marmuru), rzeźbiona ręcznie, idealnie prezentuje się jako najważniejszy element pomieszczenia do relaksu. Wizualną lekkość nadaje jej przestrzeń uzyskana pomiędzy masywną bryłą a posadzką.

Lampa i prysznic jednocześnie

Cena: ok. 8500 zł (Fot. Antonio Lupi)

Światło i woda nie zawsze występują w parze. Ale marka Antonio Lupi nie od dzisiaj rewolucjonizuje rynek łazienkowych produktów. Apollo to nowa hybrydowa kolekcja, która wywodzi swoją nazwę od mitologicznego boga o dwoistej naturze. Seria zaprojektowana przez Briana Sironiego składa się z linii ściennej w kształcie litery Y i sufitowej – stanowiącej skrzyżowanie architektonicznych ramion. Obie wykonane z odlewanego mosiądzu są wyposażone w lampę LED w formie kulki i w najnowszej generacji deszczownicę. Gwarancja holistycznego doświadczenia dla ciała i ducha.

Idealny pomocniczy stołek

Cena: 249 dol (Fot. CB2)

Łazienki w stylu spa zawsze mają element rustykalny. Motywem, który powtarza się w nich najczęściej, jest drewniany pomocniczy stołek. Ustawiony tuż obok prysznica lub wanny służy temu, byśmy zawsze mieli pod ręką ręczniki i przybory kąpielowe. Możemy wybierać między tradycyjnymi, niemalże wiejskimi zydelkami i bardziej współczesnymi interpretacjami, jak ten zaprojektowany w hiszpańskim Mermelada Estudio, wykonany z indonezyjskiego teku. Kolumna, w której subtelnie zaznaczono siedzisko, ma organiczny kształt i ciekawą strukturę tworzoną przez słoje, pęknięcia, sęki i przebarwienia.

Najlepsze ręczniki, kosmetyki, świece

(Fot. FRAMA)

Uzupełnieniem idealnego miejsca do relaksu są akcesoria – tekstylia, kosmetyki i zapachy. Kopalnią pomysłów jest w tej materii oferta kopenhaskiej marki Frama, która sfotografowała swoją kolekcję w arcyciekawych wnętrzach Casa Piana, w sercu Salento, we Włoszech. Ręczniki z bawełny organicznej i lnu oddają klimat wakacji. Nastrój spa budują także kosmetyki w aptecznych opakowaniach, zapachy do domu, takie jak świece lub dyfuzory, w tym charakterystyczny Frama St. Pauls.

Umywalka w stylu vintage

Cena: 733 dol (Fot. 1stDibs)

Recykling dla odważnych? W łazience o formule spa dominującym elementem może być również umywalka. A gdyby jej funkcję pełniło stare kamienne koryto? To konkretne pochodzi z początku XX wieku i było używane na chińskiej prowincji do przechowywania paszy lub pojenia zwierząt. Ręcznie rzeźbione z litego wapienia ma prostokątny kształt i wspaniałą młotkowaną powierzchnię. Do zdobycia na aukcjach i platformach z designem z drugiej ręki.

Stylowa taca na drobiazgi

Cena: 139 euro (Fot. Ferm Living)

W modnych łazienkach w stylu spa widać inspirację estetyką Japonii – choćby ściany wabi-sabi, które podkreślają urok niedoskonałości. „Tategu” oznacza po japońsku stolarkę, przesuwne drzwi i okna, które tworzy i montuje mistrz precyzji, zwany „tategu-ya”. Słowo stało się inspiracją dla Ferm Living – właśnie tak nazywa się taca z połączonych w skomplikowanym procesie składania kawałków drewna. Tategu została wykonana z litego jesionu i doskonale nadaje się, by umieścić ją w poprzek wanny jako podstawę pod książkę, ulubioną świecę zapachową i wszystko, co chcemy mieć w zasięgu ręki podczas relaksującej kąpieli.

Ławka z drewna cedrowego

Cena: na życzenie (Fot. Collection Particulière/Kooku Design)

ORB to najnowsze dzieło Christophe’a Delcourta dla Collection Particulière, francuskiej marki, która specjalizuje się w obiektach z naturalnych materiałów – kamienia, drewna, skóry, terakoty. Ociosana ławka z drewna cedrowego z nogami z młotkowanego ciemnobrązowego marmuru Emperador może być piękną i bardziej luksusową alternatywą dla klasycznego stołka. Mebel wykonywany jest w limitowanej edycji 25 numerowanych egzemplarzy i należy do modnego nurtu collectible design, który nie dotyczy już tylko przedmiotów historycznych, lecz także współczesnego wzornictwa artystycznego.

Umywalka jak kolumna

Cena: ok. 7500 zł (Fot. NIC)

NIC Design swoją filozofię zbudowało na odejmowaniu, upraszczaniu, dążeniu do estetycznej prostoty. Monolityczna umywalka Ovvio – nowość w portfolio firmy – otrzymała najmodniejszą aktualnie formę prostej kolumny i potencjał, by zagrać pierwsze skrzypce w przestrzeni domowego sanktuarium. Baterie i armaturę można przymocować do samej umywalki lub do ściany, a zlew oferowany jest w wielu kolorach i wykończeniach, w błysku lub macie.

Lampa przypominająca obraz

Cena: 6050 dol (Fot. Dzięki uprzejmości galerii Il Lacions Design Gallery)

Unikalna lampa Nearness I to dzieło półhiszpańskiej i półsyryjskiej architektki Alby Abiad powstałe we współpracy z Naveenem Josem. Abiad, która bardzo dużo podróżuje, współpracuje z różnymi artystami i korzysta z naturalnych materiałów. Nearness I można traktować jak pejzaż w formie trójwymiarowego obiektu – obraz, który będziemy kontemplować godzinami.

Aleksandra Krasny
  1. Kultura
  2. Design
  3. 10 elementów, dzięki którym łazienka zamieni się w spa
Proszę czekać..
Zamknij