Znaleziono 0 artykułów
17.04.2024

Najlepsze kawiarnie w Polsce, które serwują dobrą kawę i zachwycają designem

17.04.2024
Królowa Przedmieścia / (Fot. Aga Bukowska)

Już po raz drugi najlepsze miejsca z kawą w Polsce prezentują autorzy przewodnika „Coffee Spots Polska”, Agnieszka Bukowska i Krzysztof Rzyman. Z okazji premiery nowej edycji przewodnika prezentujemy siedem wyjątkowych –  polecanych przez autorów – kawiarni, które warto odwiedzić nie tylko dla idealnych kawowych napojów, lecz także ze względu na design, historię ich powstania czy niestandardowy koncept na biznes.

W drugiej edycji przewodnika „Coffee Spots Polska autorzy opisali blisko 300 kawiarni z całej Polski. Wraz z przewodnikiem premierę będą miały specjalnie wypalone na tę okoliczność kawy z palarni HAYB pod espresso i filtr oraz ceramika od Paititi Studio.

Polskę poniosła trzecia fala kawy. Aeropress, flat white czy nitro przestają być tajemniczymi terminami, a kawiarnie speciality można spotkać nie tylko w centrach miast, lecz także na kameralnych osiedlach. Najlepsze miejsca z kawą w Polsce – już po raz drugi – prezentują Agnieszka Bukowska i Krzysztof Rzyman w „Coffee Spots Polska”. Z okazji premiery nowej edycji przewodnika przedstawiamy siedem wyjątkowych kawiarni, które warto odwiedzić nie tylko dla idealnych kawowych napojów, lecz także ze względu na design, historię ich powstawania czy niestandardowy koncept na biznes.

Pierwszy przewodnik opublikowaliśmy sześć lat temu. Przez ten czas kawowy krajobraz Polski bardzo się zmienił – mówi Agnieszka Bukowska. Jak podaje, liczba działających w Polsce kawiarni wzrosła przez ten czas dwukrotnie, ale też wiele lokali nie przetrwało lockdownu.Zmianą jest też to, że obecnie kawiarnie speciality nie są już wyłącznie domeną pasjonatów czy hobbystów, którzy porzucili korporację, by podążać za pasją, ale kolejnym nastawionym na dochód i przynoszącym zyski biznesem. Coraz częściej kawiarnie speciality są łączone z innym konceptem: piekarnią albo cukiernią, gdzie taką samą wagę przywiązuje się do wypieków jak do podawanej do nich kawy. To chyba jedna z najważniejszych zmian – poszerzenie się rynku kawy speciality. Nie jest już on tak hermetyczny, przenika się z innymi sektorami gastronomii i jest bardziej przystępny dla gości. Odchodzimy od rzeczywistości, w której barista krzywi się na podanie kawy z mlekiem. Cieszy też różnorodność i dostępność jego alternatyw, dzięki czemu każdy może pić taką kawę, jaką chce, ale zawsze na dobrych ziarnach i mistrzowsko przyrządzoną – mówi Bukowska.

Coffee Spots Polska 2024 (Fot. Jess Nadziejko)

W drugiej edycji przewodnika „Coffee Spots Polska” autorzy zaprezentowali blisko 300 kawiarni z całej Polski. Opisom towarzyszą ikonki pozwalające na szybkie zorientowanie się w ofercie danego miejsca oraz jego specjalnościach. Ponadto publikacja zawiera rekomendacje miłośników kawy i gastronomii oraz miniwywiady i eseje, których autorzy stawiają pytania o efektywność biznesową kawiarni z samą kawą, design kawiarnianych przestrzeni i kawowe pop-upy – czy są chwilową modą, czy raczej formatem, który zostanie z nami na dłużej. Wraz z przewodnikiem premierę będą miały specjalnie wypalone na tę okoliczność kawy z palarni HAYB pod espresso i filtr oraz ceramika od Paititi Studio.

MUAS Coffee: Kawa i ceramika

MUAS / (Fot. Aga Bukowska)

Dobra kawa będzie smakować jeszcze bardziej podana w wyjątkowej ceramice. Na to można liczyć w MUAS Coffee, niewielkiej kawiarni speciality założonej i prowadzonej przez znany ceramiczny duet tworzący MUAS Studio. Sąsiadująca z pracownią mikrokawiarnia to pastelowe wnętrze w ciągu dnia wypełnione iście kalifornijskim światłem. Kawy podawane są w specjalnie zaprojektowanej ceramice, którą na miejscu można też nabyć. Poza cappuccino czy przelewem warto spróbować firmowego specjału –  smakowych kaw nitro, np. z dodatkiem mango.

Muas Coffe, Dolna 30A/23B, Warszawa, 

Przywiśle: Dla miłośników architektury

Przywiśle / (Fot. Aga Bukowska)

Świetny przykład wykorzystania istniejącej architektury i adaptacji dawnego budynku do nowej funkcji. Toruńskie Przywiśle urządzono w dawnym pawilonie należącym do lokalnego MZK. Kiedyś z okienka sprzedawano bilety, a dzisiaj od wiosny do ostatnich ciepłych dni jesienią pyszną kawę, którą można zabrać na wynos lub wypić w ogródku.

Przywiśle, al. Jana Pawła II 2/2, Toruń 

OTO Caffee Bar: Kawa, gramofon i winyle

OTO Coffee Bar (Fot. Aga Bukowska)

OTO Caffee Bar dowodzi, że nie ma znaczenia duża przestrzeń, ale ciekawy, spójny pomysł na wykorzystanie tej, jaką się dysponuje. Kawiarnia działa w niewielkim lokalu przy ulicy Św. Antoniego w śródmieściu Wrocławia. Mimo niepozornego metrażu zmieściło się tu wszystko: stoliki dla gości, ekspres, witryna z ciastami (genialny sernik!), półki z ziarnami kawy do kupienia na wynos – w tym kawy własnej marki wyróżniające się graficznymi opakowaniami – a nawet gramofon i kolekcja winyli. Gdyby przyznawać specjalne nagrody za muzykę rozbrzmiewającą w kawiarniach, OTO Caffee Bar na pewno znalazłoby się na podium.

OTO Caffee Bar, ul. Św. Antoniego 28, Wrocław

Noho: Kawowy zen

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @noho___

Noho to miejsce dla poszukujących ukojenia i spokoju przy filiżance ulubionej kawy. Drewniane meble, surowe tkaniny, rośliny i nadstawka babcinego kredensu z paczkami ziaren speciality. We wnętrzach Noho zalanych miękkim, przytłumionym światłem wybrzmiewają japońskie i skandynawskie akcenty, tworzące niepowtarzalny i warty zapoznania „własny” styl wnętrza.

NOHO, ul. Reja 4, Poznań

Turnus na Wolskiej: Kawa od rana do wieczora

Turnus na Wolskiej / (Fot. Aga Bukowska)

To jednocześnie kawiarnia speciality, galeria, sklep oraz miejsce kulturalnych wydarzeń. Twórcy Turnusu na Wolskiej dowodzą, że na pyszną i dobrze przyrządzoną kawę jest miejsce wszędzie, nie tylko w specjalistycznych kawiarniach. Rano można tu wpaść na bajgla z espresso tonic, w ciągu dnia odpocząć przy zimnym espresso z sokiem pomarańczowym, a wieczorem przysiąść przy przekąskach z lemoniadą z matchą.

Turnus na Wolskiej, ul. Wolska 46/48/Lokal 4, Warszawa

Cafe Luis: Kawowe wariacje

Luis to czworonożny gospodarz kawiarni i pupil właścicielek, które porzuciły rodzinne Podlasie, a na miejsce do życia wybrały Gdańsk. Może właśnie ze względu na ich historię w Cafe Luis każdy czuje się jak u siebie, nawet jeśli odwiedza to miejsce po raz pierwszy. Gościom serwuje się tu wszelkie kawowe wariacje, zmieniające się wraz z sezonowym rytmem: różany espresso tonic, orange espresso albo różaną matcha latte. Kawiarnia zajmuje miejsce po dawnej kotłowni i sąsiaduje z galerią sztuki Pionova, a jej dodatkowym atutem jest otaczająca ją zieleń.

Cafe Luis, ul. Olejarna 2, Gdańsk, 

Miejska: Po sąsiedzku

Miejska / (Fot. Aga Bukowska)

Miejska spełnia wszystkie wymogi Idealnej kawiarni pod domem. Prosty, ale przemyślany design, świetna i estetycznie podana kawa i ciepłe drożdżówki z sezonowymi owocami. Zza baru zwykle witają właściciele, którzy – jak przyznają – założyli kawiarnię z pobudek hobbystycznych, samodzielnie remontując lokal oraz doskonaląc techniki przyrządzania kawy.

Miejska, ul. Narutowicza 20, Lublin

Małgorzata Minta
Proszę czekać..
Zamknij