Znaleziono 0 artykułów
12.08.2020

Jared Leto zagra Andy’ego Warhola

12.08.2020
Andy Warhol i Jared Leto (Fot. Getty Images)

Muzyk i aktor znany z „Legionu samobójców” wcieli się w rolę jednego z najwybitniejszych artystów pop-artu XX wieku.

Już od 2016 roku mówiło się, że powstanie film o Andym Warholu. Dzień po 92. rocznicy urodzin artysty, Jared Leto potwierdził swój udział w filmie na Instagramie. „Tak, to prawda, że zagram Andy’ego Warhola w nadchodzącym filmie. Jestem wdzięczny za tę szansę. Wszystkiego najlepszego Andy. Tęsknimy za tobą i twoim geniuszem” - napisał.

Kto stoi za filmem?

Jared Leto wystąpi w podwójnej roli: aktora i producenta filmu. Za produkcję odpowie Michael De Luca, znany z „The Social Network”, a scenariusz napisze Terence Winter („Wilk z Wall Street”). Według informacji z 2016 roku, film będzie oparty na książce biograficznej Victora Bockrisa z 2003 roku. Data premiery nie jest jeszcze znana.

Równolegle do produkcji filmu trwają również prace nad netfliksowym serialem dokumentalnym dedykowanym słynnemu artyście. Za produkcję 10-odcinkowej serii odpowiada Ryan Murphy.

Kim był Andy Warhol?

Andrew Warhola, jak brzmiało prawdziwe nazwisko artysty, urodził się 6 sierpnia 1928 roku w Pittsburghu w rodzinie słowackich emigrantów z klasy robotniczej. Studiował projektowanie użytkowe na Carnegie Mellon University w Pittsburgu. Po przeprowadzce do Nowego Jorku pod koniec lat 40. rozpoczął pracę jako twórca reklam i ilustrator. Zasłynął z użycia sitodruku do tworzenia obrazów przedstawiających produkty kultury masowej, takich jak zupa pomidorowa Campbella czy puszka Coca-Coli. Tworzył także wystylizowane portrety gwiazd, w tym Brigitte Bardot, Marilyn Monroe, Elvisa Presleya, Jacqueline Kennedy Onassis, Marlona Brando, czy Elizabeth Taylor. Warhol stał się jednym z głównych przedstawicieli pop-artu. Zmarł 22 lutego 1987 roku w nowojorskim szpitalu po operacji pęcherzyka żółciowego.

Kamila Wojtkiewicz
Proszę czekać..
Zamknij