Znaleziono 0 artykułów
05.03.2020

Już jest zwiastun „25 lat niewinności. Sprawy Tomka Komendy”

05.03.2020
Kadr z filmu 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” / Fot. Robert Pałka

Piotr Trojan, Agata Kulesza, Jan Frycz i Magdalena Różczka zagrają w nowym filmie Jana Holoubka, który opowiada prawdziwą historię młodego mężczyzny niesłusznie skazanego za gwałt i zabójstwo nastolatki. Premiera w kinach 18 września.

Tą sprawą żyła cała Polska. Młody mężczyzna został niesłusznie skazany za gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgorzaty Kwiatkowskiej. Mimo że chłopak nie miał wcześniej problemów z prawem, a dowody nie potwierdzały winy, Komenda otrzymał wyrok 25 lat pozbawienia wolności. W więzieniu spędził ponad 18 lat. W tym czasie współwięźniowie znęcali się nad nim psychicznie i fizycznie. Komenda trzy razy próbował popełnić samobójstwo.

Przełom w jego sprawie nastąpił w 2017 roku, kiedy sprawę śmierci nastolatki powiązano z Ireneuszem M., który miał już na swoim koncie wyroki za gwałt. W 2018 roku Tomasz Komenda został uniewinniony. Po wyjściu na wolność mężczyzna wytoczył sprawę o zadośćuczynienie i domaga się odszkodowania w wysokości blisko 19 milionów złotych. ​

Teraz historia Komendy zostanie przeniesiona na wielki ekran. Do sieci trafił już pierwszy zwiastun filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. W rolach głównych wystąpią Piotr Trojan, Agata Kulesza, Dariusz Chojnacki, Andrzej Konopka, Jan Frycz i Magdalena Różczka.

Za kamerą stanie Jan Holoubek, zdobywca Grand Prix festiwalu „Młodzi i Film” i twórca serialu „Rojst”, a scenariusz napisał Andrzej Gołda („Pan T.”). Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytanie. Jakim cudem niewinny człowiek trafił do więzienia i czekał na sprawiedliwość aż 18 lat?

Film trafi do kin 18 września.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij