Znaleziono 0 artykułów
31.05.2022

Kiss in protest w geście niezgody na homofobię

31.05.2022
Kiss in protest, Fot. Alicja Kozak

W poniedziałek wieczorem ulica Mokotowska w Warszawie zapełniła się całującymi się parami. Wśród nich były też bohaterki naszej sesji okładkowej.

Zniszczone plakaty okładek czerwcowego numeru „Vogue Polska” ze zdjęciami całujących się par LGBT+ wywołały falę oburzenia. Najpierw do sieci trafiło nagranie Marty Pajor, w którym widać starszego mężczyznę sprejującego plakaty czarną farbą. Film szybko stał się wiralem. Materiał obejrzała też dziennikarka TVN-u Marta Warchoł. – Opadły mi ręce. Nie wierzyłam, że znów oglądam homofobię w czystej postaci. Tym bardziej było to dla mnie przykre, że rzecz się działa w centrum Warszawy. Spodziewałam się czegoś więcej po mieszkańcach stolicy – wspomina.

Kiss in protest, Fot. Alicja Kozak

Marta odpowiedziała symbolicznym gestem – publikacją zdjęcia, na którym powtarza scenę z okładki na tle zniszczonego plakatu. – Całuję moją dziewczynę Iwonkę. Ona jest przyzwyczajona do moich pomysłów. Gdy rzuciłam pomysł, Iwonka uznała, że zdjęcie z pocałunkiem w roli głównej będzie dobrą odpowiedzią na homofobiczne zapędy starszego pana. Stwierdziłyśmy, że należy zareagować. Nie widzę powodów, dla których miałabym nie trzymać mojej dziewczyny za rękę, czy dawać jej całusy w przestrzeni publicznej. 

Kiss in protest, Fot. Alicja Kozak

Postawa dziewczyn stała się symbolicznym protestem, który podchwyciło wiele innych osób. Aktywista Miko Czerwiński zorganizował na Facebooku spontaniczne wydarzenie „A ty całuj mnie – kiss in protest”. Jeszcze w poniedziałek o godzinie 19 ulica Mokotowska zapełniła się całującymi się parami. Wśród nich były też bohaterki naszej sesji okładkowej.

 

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij