Znaleziono 0 artykułów
05.09.2021

10 najlepszych komedii romantycznych z lat 90. i 2000.

05.09.2021
Clueless (Fot. materiały prasowe)

„Cały on” na Netfliksie, remake filmu „Cała ona” z 1999 roku, utrzymuje się w pierwszej trójce przebojów platformy. Przypominamy komedie romantyczne z przełomu lat 90. i 2000., które każdej nastolatce (i nie tylko) pozwolą uwierzyć w prawdziwą miłość.

„Cała ona” (1999): Brzydkie kaczątko

 

Najnowszy przebój Netfliksa z gwiazdą TikToka Addison Rae w roli głównej opowiada o influencerce Padgett, która zakłada się z przyjaciółkami, że z najmniej popularnego chłopaka w szkole zrobi króla balu maturalnego. „Cały on” to remake filmu z 1999 roku, tyle że z odwróconymi rolami. W oryginalnej wersji szef szkolnego samorządu Zack (Freddie Prinze Jr., wtedy idol numer jeden) traci ukochaną Taylor (Jodi Lyn O’Keefe) na rzecz gwiazdora „Real World”. Zdesperowany, daje się namówić na zakład z kumplem. Musi rozkochać w sobie samotniczkę Laney (Rachael Leigh Cook), która więcej czasu spędza przy sztalugach, niż na imprezach, by to ona, a nie Taylor błyszczała na balu. Zgodnie z przewidywaniami widzów Zack odkrywa, że to Laney jest tą jedyną. 

„Clueless. Słodkie zmartwienia” (1995): Trendsetterka z liceum 

 

Nie dość, że Cher Horowitz (Alicia Silverstone) skompletowała godną pozazdroszczenia garderobę, to jeszcze zdaje się mieć poukładane w głowie. Z pozoru pragmatyczna, woli intrygować, mieszając w życiu osobistym koleżanek, niż zająć się sobą. Z czasem okazuje się, że jak każda nastolatka, czeka na prawdziwą miłość. Żeby na nią zasłużyć, musi trochę spokornieć, ale na szczęście nikt nie każe jej zrezygnować z bajecznych stylizacji. 

„Zakochana złośnica” (1999): Bohaterka Szekspira   

 

Adaptację „Poskromienia złośnicy” warto zobaczyć choćby dla Heatha Ledgera, wcielającego się w rolę szkolnego buntownika Patricka. Szekspirowska intryga całkiem nieźle broni się w realiach amerykańskiego liceum. Siostry – tytułowa złośnica Kat (Julia Stiles) i Bianca (Larisa Oleynik) nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego. Podczas gdy młodsza jest flirciarą, Kat odstrasza wszystkich chłopaków. Rodzice decydują, że zanim ta nie znajdzie miłości, Bianca ma szlaban. Czas, żeby do akcji wkroczył Patrick. 

„Ten pierwszy raz” (1999): Nieprawdziwa nastolatka 

 

Drew Barrymore po dziecięcych sukcesach i nastoletnich ekscesach została jedną z królowych komedii romantycznych przełomu wieków. Najwdzięczniejszą jest bodaj ta o dziennikarce Josie, która podszywając się pod nastolatkę, sprawdza, jak żyją uczniowie liceum. Dla dorosłej kobiety to świetny sposób na to, by naprawić błędy młodości. Problemy zaczynają się oczywiście, gdy zakochuje się w mężczyźnie odpowiednim dla 25-latki, ale zupełnie niewłaściwym dla uczennicy. 

„Pamiętnik księżniczki” (2001): Koronowana głowa

Gdy Mia Thermopolis (Anne Hathaway) dowiaduje się, że jest dziedziczką tronu europejskiego państewka, musi przejść szybki kurs savoir-vivre’u. Metamorfoza zaowocuje nie tylko koroną, ale i romansem. Komu będzie mało blichtru po filmie i jego sequelu, może sięgnąć po 14 tomów powieści Meg Cabot. 

„Podkręć jak Beckham” (2002): Hinduska na boisku

 

Jess (Parminder Nagra) musi przed konserwatywnymi rodzicami ukrywać swoją wielką pasję – piłkę nożną. Nie może się też przyznać, że zakochała się w zupełnie nietradycyjnym Joem (Jonathan Rhys Meyers przed „Tudorami”). W jednej z głównych ról debiutująca Keira Knightley. 

„Czego pragnie dziewczyna” (2003): Debiutantka 

 

Mama Daphne (upadła dziś gwiazdka Amanda Bynes), Libby (Kelly Preston), w każde urodziny opowiadała jej o ojcu – angielskim arystokracie Henrym Dashwoodzie (największy atut filmu: Colin Firth). Jego kostyczna rodzina zmusiła Libby do odejścia. Henry dowie się, że ma córkę, dopiero gdy Daphne skończy 17 lat. W akcie buntu nastolatka z Nowego Jorku wyjeżdża do Londynu, gdzie jako córka Dashwooda, teraz kandydata na premiera, będzie w centrum zainteresowania miejscowej socjety. Zderzenie kultur doprowadzi oczywiście do tego, że Daphne nabierze ogłady, a jej wycofany tata przypomni sobie, że kiedyś był luzakiem. 

„Cinderella Story” (2004): Kopciuszek w XXI wieku

 

Baśń wziął na warsztat Roger Kumble, odpowiedzialny za przebój tamtych lat – „Szkołę uwodzenia”. W tytułowej roli obsadzono grającą i śpiewającą Hilary Duff, a księcia zagrał Chad Michael Murray, będący na fali sukcesu „One Tree Hill”. Nieśmiała Sam koresponduje potajemnie z chłopakiem o pseudonimie PrincetonGuy. Nie ma pojęcia, że pod ksywką ukrywa się szkolny amant Austin. Warto wypatrywać na ekranie Jennifer Coolidge, świetnej aktorki drugiego planu (tu w roli złej macochy), która wreszcie błyszczy w głównej roli w „Białym lotosie” na HBO.  

„Wyznania małoletniej gwiazdy” (2004): Najpopularniejsza dziewczyna w szkole

 

W pierwszych latach nowego wieku nie było w Hollywood większej gwiazdy niż Lindsay Lohan. W roli aspirującej aktorki Loli właściwie gra siebie. Po przeprowadzce z Nowego Jorku do prowincjonalnego New Jersey wreszcie ma szansę zabłysnąć. Na jej drodze stanie jednak konkurentka, Carla (Megan Fox w jednej z pierwszych ról). 

„Dziś 13, jutro 30” (2004): Dziewczyna w ciele dorosłej kobiety 

 

Jennifer Garner została ulubienicą Ameryki po roli Jenny Rink. Nieszczęśliwa trzynastolatka błaga los, by jak najszybciej dorosnąć. Gdy jej życzenie zostaje spełnione, budzi się w ciele trzydziestolatki. Okazuje się, że choć dorosła Jenna osiąga sukcesy jako dziennikarka, nie potrafi znaleźć szczęścia w życiu osobistym. Dopiero Matt (Mark Ruffalo), odtrącony przyjaciel z młodych lat, pozwoli dziewczynie ponownie poustawiać priorytety. 

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij