Znaleziono 0 artykułów
01.02.2022

Koreański serial „All of Us Are Dead” hitem Netfliksa

01.02.2022
Fot. Netflix

Czy ktoś się spodziewał, że po „Squid Game” i „Hellbound” pojawi się kolejny koreański serial, bijący rekordy popularności? 28 stycznia na Netfliksie premierę miał „All of Us Are Dead”. I już jest hitem.

„All of Us Are Dead” to połączenie licealnego koreańskiego dramatu z opowieścią o inwazjizombie. W szkole pojawia się wirus, który szybko się roznosi, a jego nosiciele przemieniają się w potwory. Rozpoczyna się walka między ocalałymi, którzy w otoczeniu szkolnych murów, bez dostępu do internetu i z kończącymi się zapasami jedzenia, muszą stawić czoła krwiożerczym zombie. Czy grupie niezarażonych uda się przetrwać? 

Fabuła „All of Us Are Dead” została oparta na popularnym w Korei internetowym komiksie „Now At Our School” autorstwa Joo Dong-geun. Jednym z reżyserów serialu jest J.Q. Lee („The Fatal Encounter”). W produkcji występują między innymi Park Ji-hu, Yoon Chan-Young, Lee Yoo-mi. 

Fabuła wydaje się w czasach pandemii pomysłem oczywistym, takim, do którego łatwo się odnieść. A z drugiej strony historie o zombie zawsze były w filmie i popkulturze nośną metaforą – po prostu walki o przetrwanie, ale też ważnych problemów społecznych, takich jak nierówności społeczne i klasowe. Koreańska kultura od dawna wykorzystuje ten rodzaj opowieści, czego przykładem jest choćby kinowy przebój „Zombie express” z 2016 roku.

W „All of Us Are Dead” wiele świeżych fabularnych rozwiązań wynika z umieszczenia akcji w liceum – reakcje nastolatków w walce o przetrwanie jeszcze mocniej podkreślają stan zagrożenia. Cały serial to około 12 godzin takiego poczucia niepewności, strachu przed utratą życia.

Choć od premiery minęło dopiero kilka dni, produkcja już jest globalnym numerem 1. na Netfliksie. W 25 krajach znajduje się na szczycie rankingu popularności (m.in. w Polsce, Niemczech, we Francji), a w kolejnych 25 zajmuje drugie miejsce. Serial „Squid Game” był numerem 1. przez 46 dni. Wydawało się, że zostanie najpopularniejszym serialem w historii Netfliksa. Czy „All of Us Are Dead” pobije ten rekord?

Aleksandra Kupras
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Koreański serial „All of Us Are Dead” hitem Netfliksa
Proszę czekać..
Zamknij