Znaleziono 0 artykułów
13.03.2024

Nowe książki o seksualności, które warto przeczytać w 2024 roku

13.03.2024
Fot. Getty Images

Ich lektura pozwala zrozumieć seksualność i drzemiące w nas pragnienia bycia w spełnionym erotycznie związku. Książki o seksie i związkach bywają pierwszym krokiem do seksualnej satysfakcji, bo ich autorzy są świetnymi przewodnikami po sposobach rozbudzania erotycznych pragnień. Przytaczając przykłady różnych par, udowadniają, że praca nad związkiem i nad intymnością zawsze przynosi zmianę.

Seks i związki to jedne z najpopularniejszych tematów poradników. Nic dziwnego. Kto z nas nie marzy o dobrej relacji, przeżywaniu spełnionej miłości i namiętności w sypialni. Wybieramy nowe książki o seksualności, które niedawno miały premierę lub lada moment pojawią się księgarniach. Naprawdę warto je przeczytać – dostarczają przeróżnych sposobów na czerpanie większej satysfakcji z seksu. Wprawdzie książki o seksie, seksualności i związkach nie zastąpią wizyty u specjalisty, ale ich lektura często sprawia, że decydujemy się na kontakt z seksuologiem, by poprawić jakość swojego życia oraz relacji.

„Seks, zdrowie i świadomość. Odkryj źródła rozkoszy”, Liz Goldwyn, Wydawnictwo Kobiece

Kto może opowiedzieć o holistycznym podejściu do ciała oraz przekonać nas, że satysfakcjonujący seks to wypadkowa ciała, umysłu i świadomości? Nie ma lepszej osoby niż założycielka internetowej platformy The Sex Ed Liz Goldwyn, która wypromowała pojęcie seksualnego wellbeingu. Liz uzupełnia nasze braki w edukacji seksualnej, jakiej nie otrzymaliśmy w szkole, krok po kroku wprowadza nas w świat seksualności, udowadniając, że jest on fascynujący, podobnie jak my sami. Z jednej strony tłumaczy, jak na naszą seksualność wpływają przeróżne społeczne tabu, popkultura czy religia. Z drugiej roztacza przed nami kuszącą wizję rzeczywistości, w której seks jest naturalny, przyjemny i wzbogaca nasze życie. Przekonuje, że tę sferę warto pielęgnować i z ciekawością eksplorować. Po tej lekturze wyruszycie na poszukiwanie nowych rozkoszy, rzucając się w wir przyjemności, bo Liz jest świetną przewodniczką po sposobach rozbudzania erotycznych pragnień.

Fot. Materiały prasowe

„Rozkosz. Książka do czytania jedną ręką”, Caro Bukowski, Wydawnictwo W.A.B.

Choć w tomiku oprawionym w czerwoną, aksamitną w dotyku okładkę znajdziemy opowiadania erotyczne pisane z kobiecej perspektywy, to bez wątpienia „Rozkosz” możemy potraktować jako poradnik. Caro Bukowski teorię przekłada na praktykę i wspaniale posługując się polszczyzną, inspiruje nas do eksperymentowania. Udowadnia, że o zgodę na konkretną seksualną aktywność można zapytać namiętnie, a o seksie rozmawiać bez naruszania granic drugiej osoby. Bukowski daje też wspaniałą lekcję szukania czułych miejsc na mapie ciała, by w życiu seksualnym uniknąć nudy.

Fot. Materiały prasowe

„Na zgodę. 5 kłótni, które wzmocnią wasz związek”, Joanna Harrison, Wydawnictwo W.A.B.

Psychoterapeutka par w swojej książce uspokaja nas: kłótni nie da się uniknąć. Postrzega je jako element rozwojowy związków i podpowiada, jak kłócić się z sensem i wyciągać z nich obopólne korzyści. Przedstawia różne typy sporów i tłumaczy, jakie trudności relacyjne odzwierciedlają. Przypomina też, że różnimy się od siebie i tylko rozmowa, wymiana argumentów są sposobem na poznawanie siebie. Harrison czule przeprowadza czytelnika przez pięć typów kłótni, a w zasadzie istotnych relacyjnych tematów, przez które każda para musi przebrnąć, jeśli pragnie stworzyć dobrą i trwałą więź.

Fot. Materiały prasowe

„Come Together. The Science (and Art!) of Creating Lasting Sexual Connections”, Emily Nagoski, Wydawnictwo Vermilion

Pod koniec stycznia światową premierę miała kolejna książka autorki bestselleru „Ona ma siłę. Zaskakujący poradnik seksualności kobiet” oraz poradnika „Wypalenie. Jak wyrwać się z błędnego koła stresu”. Dr Emily Nagoski tym razem analizuje związki i stara się odpowiedzieć na nurtujące nas wszystkich pytanie: co zrobić, by stworzyć trwałe więzi seksualne w długotrwałych związkach. W oparciu o badania i liczne przykłady dr Nagoski z typowym dla siebie humorem zachęca do zrozumienia, czym dla każdego z nas jest „wspaniały, satysfakcjonujący seks” i jak pokonać przeszkody, które nas od niego dzielą. Czekając na polskie wydanie, polecamy lekturę angielskiego.

„Sztuka obsługi penisa. Nowe wyzwania. Część 2”, Andrzej Gryżewski, Przemysław Pilarski, Wydawnictwo Agora

Po świetnie przyjętej „Sztuce obsługi penisa” przyszedł czas na kontynuację rozmów o męskości między seksuologiem Andrzejem Gryżewskim a dziennikarzem Przemysławem Pilarskim, którzy wypełniają lukę na rynku poradników skoncentrowanych na męskości i męskim ciele. Druga część jest również lekturą dla wszystkich. Opowieść o osobach z penisami – singlach, swingersach, incelach, homo-, hetero- czy biseksualnych uprawiających chemseks czy solo seks układa się w ciekawy obraz przemian obyczajowych w Polsce i poszukiwań nowych wzorców męskości w odpowiedzi na zachodzące zmiany społeczne.

Fot. Materiały prasowe

„Zablokuj, skasuj, idź dalej. Czyli jak uniknąć randek z toksycznymi facetami”, LalalaLetMeExplain, Wydawnictwo W.A.B.

Jeśli marzy nam się romans, to najłatwiej wyciągnąć telefon, zainstalować aplikację randkową i rozpocząć poszukiwania. Niestety, świat Tindera i Bumble’a to nie tylko obietnica miłości czy romansu. To także toksyczne randkowe trendy, znużenie przesuwaniem kolejnych profili i chodzeniem na rozczarowujące randki. Autorka popularnego instagramowego profilu LalalaLetMeExplain dzieli się swoimi doświadczeniami w formie lekko napisanego przewodnika: oprowadza nas po randkowaniu online, daje wskazówki, jak rozpoznać czerwone flagi, uniknąć toksycznych partnerów i dbać o swoje potrzeby.

Fot. Materiały prasowe

„Twoje zdrowie seksualne. Jak rozumieć swoje ciało, kochać je i o nie dbać”, Kate White, Wydawnictwo Muza

Kate White w 69 przyjaźnie napisanych sekcjach niczym najlepsza przyjaciółka odpowiada na pytania, które nie zawsze jesteśmy gotowe zadać w gabinecie ginekologicznym. Ta książka może pomóc w oswojeniu się z różnymi kwestiami dotyczącymi ciała i rozpoczęciu partnerskiej rozmowy z ekspertką czy ekspertem. Kate White wyjaśnia znaczenie wyników cytologii, pisze o miesiączkowaniu i uczy, jak rozpoznawać infekcje przenoszone drogą płciową. Podpowiada także, jak się przed nimi zabezpieczać, jak wybrać najlepszą metodę antykoncepcyjną oraz zaplanować ciążę czy przeżyć satysfakcjonujący orgazm. Premiera 27 marca.

Fot. Materiały prasowe

„Sztuka bycia razem”, Robert Kowalczyk, Dawid Krawczyk, Agata Stola, Wydawnictwo Agora

Jeśli nie znaleźliście tej książki pod choinką, to koniecznie sprezentujcie ją sobie sami. Agata i Robert, para współpracujących terapeutów i seksuologów, problemy współczesnych par znają doskonale. Codziennie w swoim gabinecie słuchają i doradzają. W oparciu o swoje doświadczenia – w rozmowie z Dawidem Krawczykiem – zdradzają, jak ewoluują współczesne związki, i podpowiadają, jak dbać o bliskość, dogadywać się w różnych kwestiach, podtrzymywać ogień namiętności i przezwyciężać kryzysy. Bez tabu i szczerze dzielą się radami, które warto wypróbować we wspólnym życiu.

Fot. Materiały prasowe

„Inteligencja erotyczna. Jak utrzymać bliskość w relacji”, Esther Perel, Znak Litera Nova

To już kultowa pozycja Esther Perel, jednej z najsłynniejszych ekspertek zajmujących się związkami i seksualnością. Belgijska psychoterapeutka porusza jeden z najbardziej nurtujących ludzi w związkach tematów: jak utrzymać namiętność w długotrwałych relacjach. Radzi, by nie odmawiać sobie przyjemności na rzecz codziennych obowiązków. Odpowiada na pytania: jak zmiany w życiu wpływają na nasze libido, dlaczego pojawienie się dziecka wpływa na relację i czy zbytnia bliskość może być niebezpieczna dla pożądania? Perel nie proponuje rewolucyjnych rozwiązań, ale udowadnia – przytaczając przykłady różnych par – że praca nad związkiem i nad intymnością zawsze przynosi zmianę.

Fot. Materiały prasowe

 

Paulina Klepacz
  1. Kultura
  2. Książki
  3. Nowe książki o seksualności, które warto przeczytać w 2024 roku
Proszę czekać..
Zamknij