Znaleziono 0 artykułów
15.03.2022

Lista bezpłatnych kursów języka polskiego dla Ukraińców

15.03.2022
(Fot. Getty Images)

Polacy pomagają Ukraińcom, organizując zbiórki, transport z granicy, schronienie. Uchodźcom oferowana jest pomoc medyczna, psychologiczna, darmowe przejazdy komunikacją miejską, przyjmowanie dzieci do szkół. Aby pomóc im zaaklimatyzować się w nowym miejscu, organizowane są także bezpłatne lekcje języka polskiego. Przedstawiamy listę kursów.

Стаття українською доступна за посиланням.

Platformy online

Tutlo – bezpłatne lekcje języka polskiego i angielskiego dla dzieci i dorosłych. Lekcje prowadzone są w formie interaktywnych webinariów z lektorami. Dostępne dla każdego, niezależnie od lokalizacji.

Warszawa

Centrum Wielokulturowe w Warszawie – bezpłatne lektoraty języka polskiego A2 dla migrantów.

Fundacja Ocalenie – bezpłatne kursy polskiego dla cudzoziemców i cudzoziemek w Warszawie. Najbliższa rekrutacja odbędzie się w dniach 4.05. – 10.05.2022.

Polski Instytut Językowy (Kursy FAMI - Funduszu Azylu, Migracji i Integracji) – kursy języka polskiego online na wszystkich poziomach zaawansowania.

Uniwersytet Warszawski – kursy dla osób powyżej 16 roku życia, organizowane w ramach programu Uniwersytet Otwarty.

Fundacja dla Somalii – darmowe kursy polskiego dla osób, mieszkających na Mazowszu.

Akademia Finansów i Biznesu Vistula – w ramach wsparcia dla uchodźców z Ukrainy Uczelnie Vistula organizują darmowy kurs języka polskiego. Lekcje będą odbywać się zdalnie. Powstaną grupy dla osób dorosłych i dla nastolatków.

Gdańsk

Uniwersytet Gdański – kurs dla wolontariuszy, chcących uczyć języka polskiego Ukraińców.

Poznań

Pogadajmy – z nami się dogadasz – darmowe kursy dla matek i dzieci, uciekających z Ukrainy.

Łódź

POLONUS school of languages – darmowe lekcje online oraz grupowe spotkania konwersacyjne w Łodzi.

Kraków

Uniwersytet Jagielloński – Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego organizuje bezpłatne kursy języka polskiego i bezpłatne lekcje indywidualne dla obywateli Ukrainy, którzy w wyniku wojny zaleźli się w Polsce i nie znają języka polskiego.

Fundacja Będzie Lepiej – bezpłatne zajęcia z języka polskiego, przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat, oraz dla dorosłych.

Wrocław

ZUwP Koło we Wrocławiu – zajęcia językowe dla dzieci w wieku od 7 do 15 lat.

Wrocławskie Centrum Integracji – kampania społeczna „Wrocław na językach świata” oferuje spotkania dla Polaków i obcokrajowców, którzy poprzez integrację uczą się języka. Inicjatywa polega na organizowaniu miedzy innymi spotkań indywidualnych czy grupowych wolontariuszy z cudzoziemcami, raz w tygodniu. Rozmówcy spotykają się w kawiarniach, bibliotekach, pubach czy centrach kultury.

Fundacja Hobbit – organizacją wspierającą uchodźców, na co dzień organizuje czas wolny dla dzieci i młodzieży. Teraz wolontariusze prowadzą dla nich darmowe zajęcia z języka polskiego, a mogą z nich skorzystać również dorośli, którzy przyjdą z dziećmi.

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego – bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, w wieku od 10 do 18 lat.

Klub Formaty – od 18.03.2022 Wrocławski Klub Formaty organizuje kurs języka polskiego od podstaw dla osób, które przyjechały po 20 lutego 2022 do Wrocławia. Zajęcia dla obywateli Ukrainy są darmowe. W Klubie działa również świetlica dla dzieci.

Legionowo

Urząd miasta Legionowo – organizuje bezpłatne lekcje języka polskiego dla dorosłych.

Opole

Centrum Językowe Politechniki Opolskiej – bezpłatne kursy polskiego, podczas których przekazywane są też niezbędne materiały dydaktyczne. Rekrutacja odbywa się elektroniczne. Należy do 18 marca wysłać e-mail z informacją o chęci uczestnictwa kierownikowi kursów językowych: t.pochopin@po.edu.pl. Start kursu: 21 marca.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij