Znaleziono 0 artykułów
09.10.2021

Love stories: Katie Holmes i Tom Cruise

09.10.2021
Fot. Getty Images

Ich związek od początku wzbudzał kontrowersje. Spekulowano, że hollywoodzki aktor urządził sobie casting na żonę, by wybrać najbardziej uległą i podatną na wpływ kandydatkę. Ale z czasem Katie Holmes pokazała siłę. Dziś to ona, a nie Tom Cruise wychowuje ich córkę, Suri. Historia miłosna aktorów należy do najbardziej zagadkowych w Hollywood.

Przez kilka lat uchodzili za przykładną parę. Choć byli tacy, którzy od samego początku wątpili w szczerość uczuć Toma Cruise’a. Pierwsza podejrzeń nabrała Oprah Winfrey – kiedy podczas programu dała wyraz wątpliwościom, Cruise wskoczył na kanapę i przed milionami telewidzów wykrzyczał swoją miłość do Katie. Na potwierdzenie przypuszczeń, że w związku nie dzieje się najlepiej, nie trzeba było długo czekać. Wkrótce na pierwszych stronach gazet pojawiły się zdjęcia smutnej pani Cruise. Z czasem okazało się, że Katie Holmes jest silniejsza niż wszyscy, z jej mężem na czele, przypuszczają. Aktorka pokazała, że potrafi wyzwolić siebie i dziecko spod wpływu sekty i przejąć kontrolę nad życiem.

Katie Holmes i Tom Cruise: Żona z castingu

Historia miłosna Katie Holmes i Toma Cruise’a zaczęła się niezbyt romantycznie. Młoda aktorka dostała oficjalne zaproszenie na casting do filmu „Mission Impossible III” (2006). W kuluarach mówiło się wówczas, że grający główną rolę w superprodukcji Tom szuka nie tylko filmowej partnerki, lecz także kandydatki na kolejną żonę, w czym pomagają mu przyjaciele z Kościoła Scjentologicznego. Aktor miał już wówczas za sobą dwa rozwody. Małżeństwo z Mimi Rogers zakończyło się po trzech latach, a Nicole Kidman została odprawiona po dekadzie, gdy odmówiła wstąpienia do scjentologicznej sekty. Tom próbował do swojej duchowej drogi zachęcić Penelope Cruz, ale hiszpańskiej piękności bliżej było do filozofii buddyzmu. Katie – świetnie wykształcona, pochodząca z dobrego, katolickiego domu, deklarująca w wywiadach, że zamierza pozostać dziewicą do ślubu – wydawała się idealną kandydatką na żonę.

Zanim związał się z Katie Holmes, Tom Cruise większość pytań na temat życia prywatnego zbywał stanowczym „bez komentarza”. Tym razem zabiegał o zainteresowanie. Fani pary szybko dowiedzieli się więc nie tylko o uczuciach aktora, wykrzyczanych na kanapie u Oprah, lecz także o zaręczynach na szczycie wieży Eiffla. Katie otrzymała wówczas wart milion dolarów pierścionek w stylu art deco, z pięciokaratowym brylantem. Mówiła w wywiadach, że bardzo jej odpowiada wylewność Toma. – Jesteśmy szczęśliwi, więc czemu się tym nie podzielić?! Szczerze mówiąc, tęsknię za nim już wtedy, gdy wyjdzie z pokoju – przekonywała wówczas Katie. Ale czar już wkrótce miał prysnąć.

Fot. Getty Images

Katie Holmes i Tom Cruise: Najpierw dziecko, potem ślub 

Gdy fani czekali na ślub pary gwiazd, okazało się, że „TomKat” – jak zaczęto ich nazywać – spodziewają się dziecka. Suri Cruise przyszła na świat 18 kwietnia 2006 roku w Saint John’s Health Center w Santa Monica. Wcześniej nadobecni w mediach rodzice, teraz oświadczyli, że potrzebują prywatności. 

Dopiero po latach wyszły na jaw szczegóły. Okazało się, że Katie została zmuszona do porodu w zgodzie z religią scjentologiczną – bez znieczulenia i w kompletnej ciszy, nie mogła choćby pisnąć. Tuż po przyjściu na świat dziewczynki Katie była otoczona wyłącznie wyznawcami z sekty.

Fot. Getty Images

Oficjalnie na razie było pięknie. We wrześniu 2006 roku na okładce „Vanity Fair” ukazało się zdjęcie szczęśliwych rodziców ze śliczną córeczką. Autorką sesji była Annie Leibovitz. W listopadzie Katie i Tom pobrali się w XV-wiecznym zamku Odelaschi, położonym malowniczo nad jeziorem Bracciano we Włoszech. Para złożyła przysięgę przed urzędnikiem kościoła scjentologicznego, w asyście gwiazd Hollywood. Ksiądz parafii Bracciano nazwał ślub happeningiem – w świetle prawa był nieważny, w trakcie ceremonii nie został podpisany żaden dokument. 

Jednak aktorzy wcześniej zalegalizowali związek w Los Angeles. Przed ceremonią została podpisana intercyza — w jej sporządzeniu uczestniczył ojciec panny młodej, z wykształcenia prawnik specjalizujący się w sprawach rozwodowych. Dokument zakładał, iż w razie rozpadu małżeństwa z winy Toma Katie otrzyma 27,5 milionów dolarów. Każda zdrada miała go kosztować pięć milionów dolarów. Niestety, pan Holmes nie uwzględnił w intercyzie ewentualności, iż to jego córka zechce zakończyć związek. 

Fot. Getty Images

Katie Holmes i Tom Cruise: Pod kontrolą scjentologów 

Katie coraz bardziej zdawała sobie sprawę z wpływu, jaki na jej rodzinę ma sekta. Kontrolowano każdy jej ruch – zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym. Tom zwolnił dotychczasową agentkę żony i w jej miejsce zatrudnił swoją siostrę — scjentolożkę. Ingerowano w wychowanie Suri. Katie nie mogła utulić płaczącego niemowlęcia, ponieważ wedle scjentologów dzieci są małymi dorosłymi i jako tacy nie potrzebują pocieszenia. Często zakazywano też Katie wyjścia z córką na spacer, ponieważ członkowie sekty są niezwykle podejrzliwi wobec zewnętrznego świata i czyhających w nim pokus i zagrożeń. Kiedy Katie dostawała pozwolenie na opuszczenie apartamentu, zawsze towarzyszyła jej „przyjaciółka” z sekty. 

W ciągu roku po ślubie Katie schudła tak bardzo, że media zaczęły podejrzewać, iż zmaga się z anoreksją. Ale aktorka dementowała wszelkie doniesienia na temat choroby czy kryzysu w związku. Do czasu.

Fot. Getty Images

Katie Holmes: Czas na nowy początek 

Katie Holmes wytrzymała w małżeństwie sześć lat. W 2012 roku aktorka z pomocą swojego ojca złożyła pozew rozwodowy. 29 lipca wydano oficjalne oświadczenie. „Najważniejsze jest dobro Suri” – przekonywała w nim Katie. Aktorka obawiała się o przyszłość córki, którą jej ojciec chciał wysłać do prowadzonej przez sektę szkoły przetrwania położonej z dala od domu. Było to jednym z argumentów w walce o prawa do opieki nad dziewczynką. Katie udało się wygrać tę bitwę – po rozwodzie ona i Suri opuściły też sektę. Ale ceną za wolność jest milczenie.

Aktorka po rozwodzie usunęła się w cień. Prywatnie, bo według jednego z wielu zapisów, które Tom Cruise wynegocjował podczas rozwodu, przez pięć lat nie wolno jej spotykać się z żadnym mężczyzną. Ale też zawodowo, bo małżeństwo z Tomem źle wpłynęło na jej karierę. Katie skupiła się na wychowywaniu Suri – starała się naprawić krzywdy wyrządzone przez scjentologów.

Z czasem przyszedł czas na nowy początek. W 2020 roku Katie zaczęła się spotykać z pochodzącym z rodziny nowojorskich restauratorów, o 10 lat młodszym Emilio Vitolo. Od Toma dostaje alimenty w wysokości 400 tysięcy dolarów rocznie. Gwiazdor nie widuje się z córką – kościół scjentologiczny zabrania jego członkom kontaktów z tymi, którzy opuścili sektę. Rozstanie z ojcem było trudne dla sześcioletniej wówczas Suri. Ale dziś, kiedy patrzy się na zdjęcia piętnastolatki u boku uśmiechniętej matki, widać, że raczej wyszło jej to na dobre.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij