Znaleziono 0 artykułów
01.03.2024

Małgorzata Szumowska laureatką prestiżowej nagrody FIPRESCI 2024

01.03.2024
Małgorzata Szumowska otrzyma przestiżową nagrodę od Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (Fot. Getty Images)

Małgorzata Szumowska statuetkę FIPRESCI Platinum Award, którą uhonorowała ją Międzynarodowa Federacja Krytyki Filmowej, odbierze podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sofii. Wtedy też reżyserka zaprezentuje widzom swój najnowszy, nakręcony z Michałem Englertem film, „Kobieta z…”, który był nominowany do Złotego Lwa w Wenecji.

Podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sofii, 15 marca 2024 roku, Małgorzata Szumowska odbierze prestiżową statuetkę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej FIPRESCI Platinum Award. Nagroda, wręczona po raz pierwszy w 2015 roku w Bari, jest przyznawana najlepszym twórcom kina na festiwalach filmowych na całym świecie.

Małgorzata Szumowska laureatką kolejnego prestiżowego wyróżnienia

Nagroda FIPRESCI Platinum Award to kolejne wyróżnienie w dorobku Małgorzaty Szumowskiej. Polska reżyserka może poszczycić się m.in. takimi statuetkami, jak Srebrny Niedźwiedź, przyznany jej na Berlinale za film „Twarz” w 2018 roku, a wcześniej za „Body/Ciało” w 2015 roku, czy Srebrny Lampart za „33 sceny z życia”, którym uhonorowało ją jury w Locarno.

Małgorzata Szumowska zdobyła uznanie branży filmowej już na samym początku swojej reżyserskiej kariery. Jej pierwsze produkcje „Szczęśliwy człowiek” oraz „Ono” były nominowane do Europejskich Nagród Filmowych w kategorii „Odkrycie roku”.

Najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta „Kobieta z…” to poruszająca opowieść o życiu transkobiety

Na festiwalu w Sofii, kiedy Małgorzata Szumowska będzie odbierać statuetkę, zostanie pokazany również jej najnowszy, nakręcony z Michałem Englertem film „Kobieta z…”.

– To dla nas bardzo ważny film, efekt wielu lat pracy, niezliczonych spotkań z osobami transpłciowymi – ludźmi w różnym wieku, którzy mieszkają w Polsce od wielu lat – mówią reżyserzy filmu Małgorzata Szumowska i Michał Englert, dodając, że Aniela Wesoły, bohaterka „Kobiety z…”, „wydała nam się symboliczna, stając się metaforą przemian zachodzących w Polsce”.

Fabuła nominowanego do Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji filmu skupia się wokół postaci transpłciowej Anieli. Urodzona w prowincjonalnym miasteczku, w męskim ciele, podąża mozolną drogą ku wolności – korekcie płci.


– Mamy nadzieję, że nasz film nie tylko pomoże ludziom zrozumieć, co to znaczy być osobą transpłciową, ale także doda odwagi setkom młodych ludzi, którzy identyfikują się jako osoby trans, ale boją się mówić o tym publicznie. Przede wszystkim mamy nadzieję, że zwiększy to poparcie dla zmian w prawie, które zagwarantują im życie bez zagrożeń – mówią reżyserzy.

W rolach głównych w „Kobiecie z…” zagrali: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik (Aniela), Joanna Kulig (Iza), Mateusz Więcławek (młoda Aniela), Bogumiła Bajor (młoda Iza). Obok nich na ekranie zobaczymy m.in. Jerzego Bończaka, Annę Tomaszewską, Jacka Braciaka, Renatę Dancewicz, Wojciecha Mecwaldowskiego, Martę Nieradkiewicz oraz Tomasza Schuchardta.

Film „Kobieta z…” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta trafi do kin w całej Europie

Światowa premiera „Kobiety z…” odbyła się podczas konkursu głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Najbliższe seanse odbędą się podczas BFI Flare: London LGBTIQ+ Film Festival oraz w Stanach Zjednoczonych. Na zaproszenie Mucci Prady zorganizowany zostanie również specjalny pokaz filmu w Fondazione Prada w Mediolanie.

„Kobieta z…” wejdzie do kin w całej Europie, m.in. we Włoszech, Francji, w Niemczech, Austrii, Hiszpanii, krajach Beneluksu, Szwajcarii, Szwecji, Grecji, Ukrainie, Czechach i Słowacji, na Islandii i Cyprze. Memento International prowadzi również rozmowy dotyczące sprzedaży filmu na terenie Wielkiej Brytanii i Ameryki Północnej.

Polska premiera „Kobieta z…” już 5 kwietnia.

Karolina Jaźwińska
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Małgorzata Szumowska laureatką prestiżowej nagrody FIPRESCI 2024
Proszę czekać..
Zamknij