Znaleziono 0 artykułów
21.02.2024

Mamy już pierwszy zwiastun filmu „Kobieta z...” z Joanną Kulig

21.02.2024
„Kobieta z…”, reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert  (Fot. Łukasz Bąk)

Po światowej premierze na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji przyszła pora na polską premierę filmu „Kobieta z…” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Twórcy filmu z Małgorzatą Hajewską-Krzysztofik i Joanną Kulig ujawnili nie tylko datę kinowej premiery w Polsce, ale także podzielili się niepublikowanymi dotąd zdjęciami z planu.

Długo wyczekiwany przez polskich widzów film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta „Kobieta z…” to opowieść o życiu transkobiety Anieli Wesoły. Urodziła się w prowincjonalnym miasteczku, gdzie przez lata musiała ukrywać swoją prawdziwą tożsamość – przed samą sobą, rodziną, a z czasem żoną i synem. Śledzimy jej drogę w odkrywaniu własnej tożsamości i akceptacją siebie w opresyjnym i nietolerancyjnym środowisku. Jej historia to także obraz Polski od czasów PRL, przez burzliwe przemiany ustrojowe po współczesność.

„Kobieta z…”, reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert (Fot. Łukasz Bąk)

W roli Anieli Wesoły zobaczymy fenomenalną Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik, a w jej młodszej wersji Mateusza Więcławka. Na ekranie partnerują im Joanna Kulig i Bogumiła Bajor. Poza nimi w „Kobiecie z…” zobaczymy także Jerzego Bończaka, Annę Tomaszewską, Jacka Braciaka, Renatę Dancewicz, Wojciecha Mecwaldowskiego, Martę Nieradkiewicz i Tomasz Schuchardt. Do współpracy na planie Małgorzata Szumowska i Michał Englert zaprosili także wiele osób transpłciowych. Na ekranie zobaczymy m.in. Annę Grodzką (pierwszą transpłciową posłankę w Europie), Edytę Baker, aktywistkę Zenobię Żaczek, Filipkę Rutkowską oraz Angelę Getler i Anu Czerwińskiego, którzy byli również asystentami reżysera. Wiele osób ze społeczności LGBTQ+ dołączyło do zespołu produkcyjnego w charaketrze konsultantów, asystentów i członków ekipy.

„Kobieta z…”, reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert (Fot. Łukasz Bąk)

–  „Kobieta z...” to dla nas bardzo ważny film, efekt wielu lat pracy, niezliczonych spotkań z osobami transpłciowymi – ludźmi w różnym wieku, którzy mieszkają w Polsce od wielu lat. Zaufali nam i podzielili się z nami swoimi historiami, a dzięki ich pomocy stworzyliśmy tę opowieść o Anieli i Izie. Aniela, która przez prawie połowę swojego życia żyła jako mężczyzna w prowincjonalnym miasteczku, odbywając mozolną drogę do wolności, wydała nam się symboliczna, stając się metaforą przemian zachodzących w Polsce – mówią Małgorzata Szumowska i Michał Englert.

„Kobieta z…”, reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert

– Mamy nadzieję, że nasz film nie tylko pomoże ludziom zrozumieć, co to znaczy być osobą transpłciową, ale także doda odwagi setkom młodych ludzi, którzy identyfikują się jako osoby trans, ale boją się mówić o tym publicznie. Przede wszystkim mamy nadzieję, że zwiększy to poparcie dla zmian w prawie, które zagwarantują im życie bez zagrożeń – dodają.

Nowy zwiastun można już obejrzeć w sieci:

 

Produkcja miała światowa premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie brała udział w Konkursie Głównym. „Kobieta z…” zagości w polskich kinach już 5 kwietnia. 

 

Ewelina Kołodziej
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Mamy już pierwszy zwiastun filmu „Kobieta z...” z Joanną Kulig
Proszę czekać..
Zamknij