Znaleziono 0 artykułów
27.02.2022

Meble i dodatki w stylu Y2K

27.02.2022
Fot.Getty Images

Dwie dekady po rozpoczęciu nowego millenium styl Y2K znowu zyskuje na popularności. Wszystko dzięki gwiazdom TikToka i pokoleniu Z, które podniosło go do rangi pełnoprawnego trendu. Dla wielu kontrowersyjny, ocierający się o kicz, dla innych, niekoniecznie w pełnowymiarowej wersji, maksymalizm lat 2000. może być uwodzący. Pozwala bawić się młodzieńczą energią dorosłym.

Fotel Blow: Ikona popkultury 

Fot. PAMONO & Marco Cappello Vintage & Design. Dmuchany Lounge Chair De Pas, D’Urbino i Lomazzi dla Zanotta, cena: 9375 duńskich koron

Siedziska Y2K miały być przede wszystkim charyzmatyczne i ekstremalnie komfortowe. W najbardziej stylowych sypialniach płyt Britney Spears słuchało się, wylegując się na olbrzymich workach, fotelach-hamakach zawieszonych u sufitu czy zaskakujących dmuchańcach, mających w sobie coś z nastroju wakacji i tymczasowości. Fotel, który wymyślili De Pas, D’Urbino i Lomazzi, to bardziej elegancka wersja siedziska, która ma status mebla z przymrużeniem oka. Blow, zaprojektowany w latach 60. przez trio ważnych włoskich designerów, jest ikoną popkultury. Wykonany z folii PVC, był pierwszym nadmuchiwanym meblem do salonu, który został masowo wyprodukowany przez markę Zanotta. 

Lampa Bon Bon: Wspomnienie z dzieciństwa

Fot. Helle Mardahl Studio. Lampa Bon Bon, cena: 1648,20 euro

Charakterystyczna dla wnętrz z lat 2000. była nostalgia za latami 70., która przekładała się na popularność specyficznej palety kolorystycznej – od fuksji i różu, poprzez kolory błękitny i limonkowy, kończąc na pomarańczowym. Helle Mardahl, absolwentka londyńskiego Central Saint Martins, jest artystką i projektantką, która nie boi się koloru. W swoim studio tworzy kolekcje bazujące na wspomnieniach z dzieciństwa, kultowych filmach, a jej szklany świat jest wprost oszałamiający. Kinkiet Bon Bon ma uroczą, niewinną sylwetkę w landrynkowym różu, który na pewno się obroni.

West Rodolfo Dordoni dla Minotti: Y2K w wersji glamour

Fot. Minotti.

Świat wnętrz Y2K był zdominowany przez mocne wzory. Szczególne miejsce zajmowały wśród nich nadruki zwierzęce i motywy psychodeliczne – maziaje jak te z pokazów Pucci, ale też wszelkiej maści grzybki, monstrualne kwiaty, których kształty przybierały piętrzące się na łóżkach i sofach poduszki. West autorstwa Rodolfo Dordoni dla Minotti to kolekcja ławek, podnóżków i pufów w różnych kształtach i rozmiarach. Obite skórą otomany Minotti są Y2K w wersji glamour – odpowiednikiem welurowego dresu Juicy Couture z kryształkowym logo, tyle że dla milenijnego domu. 

Stolik od Saeroma Yoona: Wizja przyszłości

Fot. Saerom Yoon.

Styl Y2K oglądał się nie tylko na lata 70., lecz także na retrofuturyzm, space age, wizje przyszłości z przeszłości, generując przedmioty i sytuacje przypominające scenografie z filmów science fiction. Nikt nie chce jednak traktować tego zbyt dosłownie i zamiast kultowej lampki lawowej czy Bubble Chair Eero Aarnio polecamy kosmiczny stolik od Saerom Yoon – koreańskiego artysty, który mimo młodego wieku zdobył już wyróżnienie Wallpaper* Design Awards i jest na radarze kolekcjonerów. Yoon wypracował autorską i żmudną technologię dodawania barwnika do akrylu i tworzy meble wyglądające jak trójwymiarowe akwarele. Zmierzch i świt (wystarczająco kiczowate, by uznać za godne Y2K) oprawiony w nową technologię rodem z przyszłości.

Sofa Furry Flokati: Dla wychowanych na „Alfie”

Fot. Vetsak. Sofa Furry Flokati, cena: 5643 euro

Triadę mocnych kolorów, wzorów typowych dla stylu Y2K zamykają nieoczywiste tekstury, w tym włochate meble, w sam raz dla dzieciaków wychowanych na „Alfie” i „Ulicy Sezamkowej” (w Polsce emitowanej dopiero od lat 90.). Dwuosobowa duża sofa Furry Flokati od marki Vetsak to bez dwóch zdań mebel, który ma osobowość. Efektowne, kudłate pokrowce Flokati są bardzo łatwe do wymiany i można je prać w pralce. Tkanina, która jest bestsellerem marki, przypomina w dotyku prawdziwe futro, ale jest w 100 proc. wegańska.

Lampa Bourgie: Lekcja historii

Fot. Kartell. Lampa Bourgie, cena: 1400 złotych

Jak każdy czas, również Y2K ma swoich mistrzów i klasyki, które na trwałe zapisały się w historii wzornictwa. Jednym z nich jest lampa Bourgie, zaprojektowana przez włoskiego projektanta Ferruccio Lavianiego, wychowanka Ettore Sottsassa. Bourgie została wymyślona na zasadzie kontrastu starego z nowym. Lampa ma wybitnie historyzującą, barokową formę, do której wykonania użyto ultranowoczesnego poliwęglanu. Rocznik 2004.

Poduszka Etro: Dzikie wzory

Fot. Etro. Cena: 264 dolary

Jeśli zwierzęcy print, to tylko najlepszej jakości. Rodzinne imperium Etro powstało w Mediolanie pod koniec lat 60. Marka wypłynęła, promując charakterystyczny wzór paisley, zaczerpnięty z kultury indyjskiej, ale obecnie proponuje bardzo eklektyczne linie, w których wielbiciele Y2K z powodzeniem znajdą coś dla siebie. Malutkie torebki na krótkich paskach wśród akcesoriów modowych, a jedwabne poszewki na poduszki czy koce ze zwierzęcym printem do domu.

Toaletka vintage: Dla damy

Fot. 1stDibs. Toaletka wiktoriańska, cena: 5765,74 euro

Y2K to nie tylko współczesne wersje historycznych mebli, lecz także bezpośrednie cytaty z przeszłości, bez cudzysłowu. Wiktoriańska toaletka z pozłacanymi zdobieniami i trzema regulowanymi lustrami to esencja dziewczyńskości. W jej miejsce mogłoby się pojawić także łóżko z baldachimem z drewna lub tkaniny.

Sofa Nuvola: Kosmiczna wygoda

Fot. Gervasoni/Mood-Design. Sofa Nuvola, cena: ok. 25 000 złotych

Mebel do zalegania? Kombo ulubionych w latach 2000. miękkich kształtów i futurystycznej ekspresji? Sofa Nuvola zaprojektowana przez Paolę Navone dla Gervasoni przywodzi na myśl lekkość dmuchanych materaców ujarzmionych niekonwencjonalną tapicerką przypominającą skafander astronauty. Nuvola zachęca do zanurzenia się w niej: wysokie podłokietniki i głębokie siedzisko oraz wyściółka z gęsiego puchu tworzą prawdziwy efekt kokonu

Krzesło Ghost: Sukces dobrze widoczny

Fot. Kartell. Krzesło Ghost, cena: 1230 złotych

W 2022 roku mija dokładnie 20 lat od momentu premiery krzesła Ghost, które jest jednym z najlepiej sprzedających się (źródła takie jak „New York Times” podają, że w liczbie ponad 1,5 miliona egzemplarzy) siedzisk na świecie, symbolem swojego czasu. Jego autor, francuski projektant Philippe Starck, stworzył meblarski oksymoron: jeden z atrybutów dworu Ludwika XV wykonał z nowoczesnego, transparentnego tworzywa. I co najbardziej innowacyjne – absolutnie bezszwowo.

 

 

Aleksandra Krasny
Komentarze (1)

Gość01.03.2022, 13:14
Mocno cukierkowy styl jak u barbie, i taka kanapa ze srebrną tapicerką nie przemawia do mnie. Owszem lubię jak jest kolorowo i nawet do sofy polly z gala meble dobrałam sobie tapicerkę z wesołym wzorem, ale takie wnętrze jest zbyt odważne jak dla mnie
Proszę czekać..
Zamknij