
W programie Nocy Muzeów 2025 znalazło się ponad 300 instytucji – od znanych galerii po prywatne kolekcje – które już w sobotę, 17 maja po zmroku zostaną bezpłatnie otwarte dla szerokiej publiczności. Oto 10 wyjątkowych miejsc, które warto odwiedzić podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Warszawie.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: Wystawa niestała
Wszystkim tym, którzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, polecamy wizytę na „Wystawie niestałej”. Na ekspozycję składa się ponad 150 prac wybitnych artystów – w tym Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora, Małgorzaty Mirgi-Tas, Daniela Rycharskiego i Wolfganga Tillmansa – prezentowanych w ramach czterech sekcji. Każda z nich odpowiada innej ścieżce interpretacji muzealnych zbiorów. Na uwagę zasługuje również sama przestrzeń muzeum, która nocą robi szczególne wrażenie.
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny: Kino pod gwiazdami
Podczas stołecznej Nocy Muzeów warto również odwiedzić Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, gdzie zaplanowano szereg atrakcji dla warszawskich kinomaniaków – tych dużych i tych małych. W programie dla najmłodszych znalazły się warsztaty z robienia animacji i rekwizytów filmowych, pokaz kultowych bajek „Miś Kolargol” i zwiedzanie kabiny projekcyjnej. Starsi widzowie będą mogli natomiast poznać tajniki rekonstrukcji cyfrowej, zajrzeć do archiwów polskiego kina oraz wziąć udział w plenerowych pokazach filmów „Skarb” (1948, reż. Leonard Buczkowski) i „Ulica Brzozowa” (1947, reż. Wojciech Has, Stanisław Różewicz), które zainaugurują sezon w Filmowym Dziedzińcu FINA.
Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych: Codzienne historie
W czasie Nocy Muzeów dla zwiedzających otworzą się również warszawskie uczelnie, w tym Akademia Sztuk Pięknych. Na Wydziale Wzornictwa będziemy mogli wziąć udział w autorskim oprowadzaniu po wystawie Patryka Różyckiego „Odwiedzisz nas tutaj czasem?”, a także obejrzeć performance Agnieszki Rożnowskiej i Cezarego Koczwarskiego. Publiczność będzie mogła wziąć udział w sesji zdjęciowej, by stać się częścią większego dzieła sztuki.
Galeria Art Rytel: Sztuka konsumpcyjna
Natalia LL uwielbiała eksperymenty i nowe media, zajmowała się performance’em, fotografią, sztuką wideo. Krytycy i historycy sztuki lubią umieszczać ją w szufladce „konceptualizm”, ale jej twórczość zawsze napędzały osobiste tematy, jak cielesność, kobiecość, tożsamość artystki. Znana przede wszystkim z serii „Sztuka konsumpcyjna”, chętnie tworzyła również rysunki i obrazy, które stały się częścią nowej wystawy „Stany skupienia Natalii LL” w Galerii Art Rytel. Fani artystki będą mogli z bliska obejrzeć jej dzieła z lat 70. i 80., a także wcześniejsze, mniej znane prace szklane z lat 60. XX wieku.
Państwowe Muzeum Etnograficzne: Czarna skóra, białe maski
Jeśli seans filmu dokumentalnego „Ernest Cole: Odnaleziona legenda” na Millennium Docs Against Gravity za tobą, do listy miejsc do odwiedzenia dodaj wystawę poświęconą zapomnianemu fotografowi w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Na „Ernest Cole: Fotograf na wygnaniu” prezentowane są najważniejsze prace artysty, które są opowieścią o codzienności, sile i godności czarnych mieszkańców Harlemu, a także gorzką refleksją nad systemową przemocą i wykluczeniem rasowym. Podczas wizyty warto również obejrzeć wystawy „Wbrew stereotypom, czyli Afrotopie” i „Wybielanie”.
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki: Muzealny ambient
Wizyta w Zachęcie to zawsze dobry pomysł. W ramach Nocy Muzeów w Narodowej Galerii Sztuki będzie można zobaczyć monograficzną wystawę amerykańskiej artystki i krytyczki instytucjonalnej Andrei Fraser, prezentację rzeźb kinetycznych litewskiego duetu Pakui Hardware oraz interaktywną ekspozycję Warsztatu Formy Filmowej, która eksploruje granice mediów filmu i fotografii. Od godziny 19 Zachęta wypełni się ambientowymi pejzażami dźwiękowymi, które z winyli, płyt CD i kaset zagra dla zwiedzających Radio Lola.
Królikarnia – Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego: Kierunek Paryż
Spacer po parku rzeźby, niespieszna kawa w Pląsie i chwila relaksu w słońcu – Królikarnia to jedno z naszych ulubionych miejsc na weekendowy wypoczynek. W czasie tegorocznej Nocy Muzeów odbędzie się tu wieczorne zwiedzanie wystawy „Kierunek Paryż. Polskie artystki z pracowni Bourdelle'a”. Klimatyczne wnętrza pałacu, szczególnie po zmroku, staną się wymarzoną oprawą dla prac polskich artystek, które zdobywały doświadczenie pod okiem mistrza rzeźby i profesora Académie de la Grande Chaumièr Antoine'a Bourdelle'a.
Centrum Kultury Koreańskiej: Bez k-dramy
Nie masz cierpliwości na stanie w kolejce do Centrum Nauki Kopernik? Odwiedź inną powiślańską instytucję, która znalazła się wśród atrakcji Nocy Muzeów 2025. W Centrum Kultury Koreańskiej będzie można obejrzeć wystawę na temat koreańskiej kultury, wziąć udział w tradycyjnych grach (w tym znane ze „Squid Game” gonggi czy dalgona) oraz warsztatach językowych.
Fundacja Alina: Z wizytą w pracowni
Tu przysiadła na chwilę odpoczynku, tu pracuje z dłutem i młotkiem w dłoniach, a tam już zamiata podłogę. Z burzą czarnych krótkich loków, czasem zamyślona, to znów uśmiechnięta – Alina Szapocznikow wróciła na Brzozową. Podczas Nocy Muzeów 2025 będziemy mieli okazję zajrzeć do jej warszawskiej pracowni, w której wybitna rzeźbiarka tworzyła przed laty.
Warszawskie Muzeum Komputerów i Gier: Kapsuła czasu
Gamerzy i gamerki łączcie się. W Warszawskim Muzeum Komputerów i Gier czekają na was wyjątkowe atrakcje. W tym wyczekiwana Gamingowa Noc Muzeór w WMKiG, podczas której wyruszymy w podróż przez dekady – od lat 80. z Commodore 64, Atari i Amigą, przez lata 90. z niezapomnianym Pegasusem aż po dzisiejszą technologię VR. Na miejscu będziemy mogli sprawdzić swoje gamerskie umiejętności na konsolach retro i komputerach, dla których czas się zatrzymał.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.