Znaleziono 0 artykułów
01.11.2020

Najlepsze filmy i seriale w klimacie „The Crown”

01.11.2020
"Wiktoria" (Fot. Mammoth Screen/East News)

Gdy czwarty sezon "The Crown" już za nami, a na piąty przyjdzie nam jeszcze zaczekać, polecamy filmy i seriale, które opowiadają o losach członków brytyjskich rodzin królewskich – od Marii, królowej Szkotów, aż po księżną Dianę i jej synów.

„Wiktoria”

 

Serialowy przebój opowiadający o życiu królowej Wiktorii (Jenna Coleman), jednej z najdłużej panujących władczyń w Europie. Gdy umiera król Wilhelm IV, na tron angielski wstępuje jego bratanica – osiemnastoletnia Aleksandryna Victoria. Z pozoru niedoświadczona dziewczyna szybko ujawnia swój silny charakter i upór, który pozwolił jej utrzymać władzę aż do śmierci. Na uwagę zasługują zjawiskowe kreacje i wnętrza odwzorowujące klimat epoki wiktoriańskiej. 

„Księżna Diana: Nasza matka”

 

Podobne artykułyWszystko, co wiemy o piątym sezonie „The Crown”Kamila WojtkiewiczW czwartym sezonie „The Crown” na ekranie pojawiła się w końcu księżna Diana (w tej roli debiutantka Emma Corrin). Fanom serialu, którzy z niecierpliwością wyczekiwali historii królowej ludzkich serc, spodoba się dokument „Księżna Diana: Nasza matka” stworzony przez książęta  Harry’ego i Williama w 20. rocznicę jej śmierci. Synowie Lady Di dzielą się w nim swoimi wspomnieniami o matce.

Cate Blanchett w „Elizabeth: Złoty Wiek” (Fot. East News)

„Elizabeth” i „Elizabeth: Złoty wiek”

 

Nakręcona z niezwykłym rozmachem historia panowania Elżbiety I to prawdziwa gratka dla fanów filmów kostiumowych. Zjawiskowe kreacje oddające klimat epoki elżbietańskiej stworzyła nagrodzona Oscarem Alexandra Byrne (tworzyła kostiumy także do „The Aeronauts” z Eddiem Redmayne’em i Felicity Jones). W rolach głównych wspaniała Cate Blanchett, Geoffrey Rush i Clive Owen.

„The Royal House of Windsor”

 

Netfliksowa seria poświęcona losom brytyjskiej rodziny królewskiej na przestrzeni ostatnich stu lat to „The Crown” w wersji dokumentalnej. W kolejnych odcinkach poznajemy historię dynastii Windsorów od wybuchu I wojny światowej po dzisiejsze czasy. Historycy, dziennikarze i specjaliści od wizerunku opowiadają o ich walce o władzę, medialnych skandalach i wpływie rodziny królewskiej na współczesną kulturę.

„Faworyta”

 

Zanim Olivia Colman zastąpiła Claire Foy w roli królowej Elżbiety, zagrała królową Annę w „Faworycie”, a jej występ nagrodzono Oscarem. Colman wcieliła się w rolę schorowanej i rozkapryszonej monarchini, która zasiada na tronie, choć realną władzę w kraju sprawuje opiekująca się nią lady Sarah (Rachel Weisz). Jej pozycji zagraża jednak nowo przybyła służąca, ambitna Abigail (Emma Stone). Kobiety rozpoczynają zaciętą rywalizację.

„Diana”

 

Historia Diany nadal fascynuje, co widać po kolejnych filmach, serialach i dokumentach poświęconych księżnej. Jedną z głośniejszych produkcji ostatnich lat była „Diana” z Naomi Watts w tytułowej roli. Film skupił się na romansie księżnej z dr. Hasnatem Khanem (Naveen Andrews), który trwał aż do jej tragicznej śmierci. Kreacja Watts wzbudziła spore emocje i podzieliła fanów Diany.

Naomi Watts w filmie „Diana” (Fot. Reporter/East News)

„Dynastia Tudorów”

 

Podobne artykułyZasady dworskiej etykietyAnna KonieczyńskaNa długo przed premierą „The Crown” wszyscy śledzili losy „Dynastii Tudorów”. Serial doczekał się czterech sezonów i sześciu statuetek Emmy. Historia skupia się na postaci okrytego złą sławą Henryka VIII. Największym pragnieniem króla było posiadanie męskiego potomka, a porywczy monarcha nie cofał się przed niczym, żeby osiągnąć upragniony cel. W rolach głównych Jonathan Rhys Meyers, Sam Neill, Natalie Dormer („Gra o tron”) i Henry Cavill (przyszły „Wiedźmin”).

„Maria, królowa Szkotów”

 

Saoirse Ronan, którą mogliśmy ostatnio oglądać w „Małych kobietkach”, oraz Margot Robbie w rolach dwóch monarchiń walczących o władzę i wpływy na podzielonych Wyspach Brytyjskich. Maria Stuart, królowa Szkocji (Ronan) i królowa Anglii oraz Elżbieta I (Robbie) jako dwie silne kobiety w męskim świecie, których decyzje, spiski i zdrady zmieniły bieg historii. 

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij